Mitä mieltä olet siitä, että turvattomuus on lisääntynyt ja turvallisuuden lisäämiseksi hankitaan ase?
Amerikkalainen ratkoo välejään muihin aseilla
Anonyymi-ap
12213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jokaisen kotona saisi olla aseet. Pihalla hiippailee tyyppejä keskellä yötä.
Hyvin pian hiippailee entistä enemmän. Leikkaukset kohdistuvat suhteessa eniten kaikkein huono-osaisimpiin. Olin helmikuussa psykoosissa. Olin täysin vakuuttunut siitä, että kaikki ihmiset ympäriltäni kuolevat jne. jne. En päässyt sairaalaan, en saanut edes aikaa psykiatrian polille. Ainoa hoito on 3 neuroleptiä päivässä terveyskeskuksen kautta. Ei mitään muuta. Resurssit eivät riitä. Minä olen onneksi harmiton tapaus, mutta kyllä ne vaarallisetkin jäävät ilman hoitoa nykyään.
Asun rivitalossa. Naapurin pihalla kävi yöllä pari hiipparia kokeilemassa takaovea, jos se olisi ollut auki.
Omalta pihalta katoilee tavaroita, jotka löytyvät myöhemmin aivan muualta.
Kerran varastettiin auto autokatoksesta. Tekijä oli poliisin vanha tuttu, nuorisorikollinen.
Näppärä mies rakentaa taloonsa erkkereitä joka suuntaan ja varustaa ne konekivääreillä..
Loppuu perkele hiippaileminen!
Eikä tule juuri mitään tuomiota, jos edes ehditään tutkia. Sakkovankeus muuten pitäisi ottaa takaisin. Luottotiedottomalta ei kuitenkaan saa ikinä mitään korvauksia. Mutta oletko valmis veronkorotuksiin, jotta tilanne muuttuisi?
Sakkovankeudesta ei ole mitään hyötyä se vain lisää kuluja ja menoja ja syrjäytymistä eikä hyödytä yhtään mitään eikä ketään. Vakaviin rikoksiin ja ammattimaiseen järjestäytyneeseen rikollisuuteen pitäisi suhtautua vakavammin ja suunnata resursseja niiden ehkäisemiseen ja ratkaisemiseen. Nakkivarkaiden ja ritsarien ja muiden pikkurikollisten istuttaminen muutaman kuukauden linnatuomioilla ei auta yhtään tilannetta päinvastoin. Vankila on vain rosvojen yliopisto ja siellä ne pikkurikolliset oppii vakavammat jutut ja tutustuun ja solmii suhteet oikeisiin ammattirikollisiin.🙂.
Oletko valmis veronkorotuksiin, jotta tilanne muuttuisi?"
Tuskin tilanne muuttuu oleellisesti, vaikka kuinka verotettaisiin. Oikeastaan ainoa sektori, jonka palveluista haluan maksaa veroja, on terveydenhuolto.
Turvallisuustilanne on vielä siedettävä.
Onhan minulla kaksi paistinpannua siltä varalta, jos joku yrittää väkisin sisään.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17860563C
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Minusta se ole hyvä asia. On riittävästi esimerkkejä siitä, että sitä käytetään liian herkästi.
siis ei ole hyvä asia
Kyse on mustavalkoajattelusta, jota lapsi käyttää hahmottaessaan maailmaa. Hyvä vs paha asetelma. Entä jos ns. hyvällä ihmisellä naksahtaa päässä. Maailmassa saattaa olla harmaan sävyjä.
Venäjän naapurimaana Suomelle voi olla hyötyä metsästyskultuuriin kuuluvasta aseen käyttötaidosta vai olisiko sittenkin jotain syvempää oivallusta siitä, mitä meidän tulee varjella. Sydäntä?
Aseet vain lisää turvattomuutta eivät vähennä sitä ja jenkit on tästä loisto esimerkki.🙂.