Jaakko Rantsin lähtö tuli apukouluuun

Elin­voi­ma­joh­ta­ja Jaakko Rantsin lähtö tuli Ro­va­nie­men kau­pun­gin joh­dol­le yl­lä­tyk­se­nä – koko toi­mi­ala aiotaan pilkkoa kahtia
Kaupungin organisaatiouudistus on etenemässä päätöksentekoon lähiviikkoina. Edessä voi olla uuden johtajaviran perustaminen.
Sinikka Pylkkänen
4
19.05.2023 19:35
ROVANIEMEN KAUPUNKI
Rovaniemen elinvoimajohtajan Jaakko Rantsin liki kahden vuoden mittainen opintovapaa tuli kaupungin ylimmälle johdolle täytenä yllätyksenä.

Sekä kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Susanna Junttila (kesk.) sanovat, etteivät he olleet saaneet etukäteen vihiä Rantsin ratkaisusta.

– En edes tiennyt, että johtajilla on mahdollisuus noin pitkään vapaaseen, Vainio sanoo.

Kaupunki tiedotti viime viikolla, että Rantsi jää elokuussa lakisääteiselle opintovapaalle, joka kestää kesäkuuhun 2025.

Junttilan mielestä on sinänsä hyvä, että ihmiset haluavat kouluttautua. Kaupungin kannalta tilanne on kuitenkin haastava, kun keskeinen viranhaltija lähtee pitkäksi aikaa pois.

– Mutta opintovapaa on kaikkien oikeus.
151641
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Nyt sitten 2 vuotta Bilettään jauhoo jauhoo Bilettään hahahhahah korruptio rehottaa Bilettään jauhoo jauhoo

Äänestä

Tuliko heli välikankaan jutut yllätyksenä hahhahah Bilettään Jauhoo jauhoo

Äänestä

Miten ei saatu kiinniheli välikangasta kuka oli haastemies poliisi tutkintaan ja eroitettava välittömästi korruptiota

Äänestä
  • Ei saatu kiinni, kun ei haluttu!!!!! Ihminen joka on julkisessa virassa tai toimessa niin pitää olla tavoitettavissa, ei mistään maan alta voi työtään hoitaa. Kuinka on mahdollista, että pystyi piilosta toimimaan työssään - ei mitenkään. Taatusti oli ihmisiä organisaation sisällä, että heiltä tiedustelemalla olisi löydetty. Tehotonta haastemieheltä tai sitten sai korvauksen siitä että ei toimittanut haastetta ajoissa. Kyllä nämä osaa ja korruptio on aivan yleistä noissa piireissä.

    Äänestä

Missa aurora Boreailis kuka varasti korruptioita siinähän seinässä on kamerat.

Äänestä
  • tekijä youtubessa video nimi ja osoite löytyy myi ja sulatettiin .

    Äänestä

Kaikki vois mennä sinne apukouluun .

Äänestä

Kenen Elimeen se antaa voimaa ko oikein Elinvoimajohtaja . MIESTEN ELIMIÄ JOHTAA PITTÄÄKÖ OIKEIN KÄSISSÄ NIITÄ.

Äänestä

Poliisi epäilee Rovaniemen kaupungin viranhaltijoita virkarikoksista sijoituskohussa
Virkarikokset liittyvät Rovaniemen kaupungin Front Finance -yhtiöön tekemiin sijoituksiin. Rikoksista epäillään kolmea viranhaltijaa.

Äänestä

Rovaniemi sijoitti miljoonia korkealla riskillä, osin pikavippeihin - saanut rahoistaan takaisin vain neljäsosan
Rovaniemen kaupunki haki korkeaa tuottoa riskisijoituksilla, joista osa meni pikavippifirmoille.

Jätkänkynttilän silta Rovaniemellä. AOP
Tekijän kuva
Sami Lotila
Keskiviikko 18.11.2020 klo 7:34
Rovaniemen varomattomat sijoituspäätökset ovat käymässä kaupungille kalliiksi. Kaupunki on saanut sijoittamistaan miljoonista takaisin vain neljäsosan ja loppujen saamisesta ei ole mitään varmuutta. Se, saako Rovaniemen kaupunki rahansa vai, ei riipu siitä itsestään. Se on asiassa nyt muiden armoilla.

Vuonna 2017 Rovaniemen kaupunki sijoitti kaksi miljoonaa euroa Front Finance -nimiseen helsinkiläiseen varainhoitoyhtiöön, joka ajautui talousvaikeuksiin ja lopulta tänä syksynä yrityssaneeraukseen.

Front Financen yrityssaneerausohjelma hyväksyttiin pari viikkoa sitten Helsingin käräjäoikeudessa. Ohjelma leikkasi kaikilta velkojilta heti 30 prosenttia niiden saatavista, ja Rovaniemi menetti tässä rytäkässä 731 000 euroa.

Front Financen saneerausohjelmaa puolsi myös Rovaniemi, sillä näin se sai sijoituksistaan heti takaisin edes osan. Jos Front Finance olisi ajautunut konkurssiin, olisi rahojen takaisin saanti ollut mahdollisesti tiukassa.

Saneerausohjelmansa mukaisesti Front Finance on nyt palauttanut Rovaniemelle sen sijoittamia pääomia 512 000 euron verran, mutta yhtiössä on yhä kiinni 1,2 miljoonaa euroa Rovaniemen rahoja. Ne Rovaniemen on määrä saada takaisin seuraavan kuuden vuoden aikana, jos saneeraus onnistuu.

Sijoituksen tuotosta ei tässä vaiheessa puhuta enää mitään. Rovaniemi saa olla tyytyväinen siihenkin, jos saa takaisin edes pääomansa.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen


Rovaniemen kävelykatua syyskuun iltana. Kaupungin rahoja on sijoitettu villeihin rahastoihin. AOP
Tietoja pimitettiin
Vuonna 2017 ei kukaan Rovaniemen taloushallinnossa tuntunut tietävän, että Front Finance ei ole Suomen Finanssivalvonnan alainen. Sitä voisi kutsua villiksi rahastoksi. Sellaiset lupaavat korkeita tuottoja, mutta myös niiden riskit ovat korkeita. On varsin epätavallista, että suomalainen julkisyhteisö tarkoituksella hakee erityisen korkeaa riskiä.

Vuoden 2019 tilinpäätöksessään Front Finance kuvailee toimintaansa näin: Yhtiö rahoittaa lähinnä sellaisia yrityksiä, joille normaali pankkirahoitus ei ole kaikilta osin saatavilla. Tällöin rahoituksen kustannustaso on yritykselle luonnollisesti korkeampi, mutta toisaalta rahoituksen myöntäjä joutuu hyväksymään suuremman riskin siitä, että yritys ei kykenekään maksamaan rahoitusta osin tai kokonaan ainakaan sovitun aikataulun puitteissa takaisin. Pääsääntöisesti Yhtiön myöntämisissä rahoituksissa on vakuuksia, mutta niiden realisointi voi ajallisesti olla pitkä prosessi ja vakuuksien riittävyyteen voi myös liittyä riskejä.

Rovaniemen kaupungin puolesta epäonnista sijoitusseikkailua on pantu kommentoimaan kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio, joka aloitti virassaan vasta tämän vuoden keväällä. Vuonna 2017 Vainiolla ei ollut minkäänlaista roolia miljoonasijoituksen tekemisessä.

− Näin me olemme sopineet. Olen tässä nyt selvittäjän roolissa. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Liisa Ansala (kesk) on kommentoinut asiaa omalta osaltaan blogikirjoituksessaan, sanoo Vainio.

Vainion mukaan Front Finance -sijoitusta valmisteli kaupungin osalta kaksi talousosaston virkamiestä ja esittelijänä toimi silloinen Rovaniemen kaupunginjohtaja Esko Lotvonen.

Lotvonen on nyt eläkkeellä, eikä vastannut Iltalehden puheluihin.

−Jos olen oikein ymmärtänyt ja pöytäkirjoista lukenut, niin eivät sijoitukset aiheuttaneet keskustelua kaupunginhallituksessa, päätös tehtiin yksimielisesti esittelystä. Päättäjillä ei ollut yksityiskohtaista tietoa siitä, mihin Front Finance sijoittaa velkakirjoillaan hankkimia varoja, sanoo Vainio.

Kaupunginhallitukselle oli kerrottu, että Front Finance Oy sijoittaa taseestaan kohteisiin, joita pankit ovat perinteisesti rahoittaneet omasta taseestaan. Sijoittajat pääsevät välillisesti sijoittamaan sijoituskohteisiin, joita ovat muun muassa yrityslainat, yritystenväliset laskusaamiset, kiinteistörakentamisen ja -kehittämisen rahoitus ja kotitalouksien kulutusrahoitus.

−Kyllä esitteissä mainittiin siis sekin, että se sijoittaa kotitalouksien kulutusrahoitukseen, mutta moniko siitä osasi tulkita, että kyseessä ovat pikavipit? Vainio toteaa.

Rovaniemen kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja Juhani Juuruspolvi (kok) sen sijaan sanoo pitäneensä Front Finance -sijoituksesta meteliä pitkin matkaa. Hän sanoo pyytäneensä kaupungilta monta kertaa kaupungin kaikkien sijoitusten tuotto- ja riskianalyysejä, mutta niitä ei ole hänelle annettu.

Juuruspolvi istui Rovaniemen kaupunginhallituksessa myös vuonna 2017.

− Vastuulliset virkamiehet ovat pimittäneet tietoja. Harmillista on, etten ole ehtinyt itse perehtyä paremmin kaupungin sijoituksiin.

J

Äänestä

Alvar Aalto
Aurora Borealis
1962
Koskikatu 18-20
Alvar Aallon AURORA BOREALIS -veistos valmistui vuonna 1962. Veistos tehtiin varta vasten Alvar Aallon suunnittelemaan Aarne Ahon asuin ja liiketaloon, Koskikatu 18-20:een.

Teos on kaksiosainen; suurempi osa esittää revontulia, mihin teoksen nimikin viittaa, pienemmässä alempana olevassa osassa voi nähdä lohen hyppäävän tyrskyistä. Teos on pronssia. Aalto muotoili veistoksen itse plastoliinista ja se valettiin ilmeisesti kuvanveistäjä Heikki Häiväojan valvonnassa. Teoksen maanläheinen rosoisuus, joka oli tyypillistä 1960-luvun informalistiselle suuntaukselle jää lähes katseen tavoittamattomiin veistoksen korkean sijainnin vuoksi.

Aallolle oli tyypillistä, että hän itse teki rakennustensa monumentaaliset taideteokset. Aalto ei halunnut irrottaa taideteoksiaan arkki- tehtuuristaan. Ne ovat sidottuja ympäristöönsä, jota varten ne on tehty. Teokseen liittyvässä laatassa on teksti: 1962 RAKENNUTTI KAUPPANEUVOS AARNE AHO, ALVAR AALTO.

Äänestä

iskikö klamydian kaipuu nuorta piluu.

Äänestä

Ti­lin­tar­kas­ta­ja ei puolla vas­tuu­va­paut­ta Ro­va­nie­men vt. so­siaa­li- ja ter­veys­joh­ta­jal­le eikä hy­vin­voin­ti­lau­ta­kun­nal­le – syynä ko­ro­na­han­kin­nat
Leena Talvensaari
0
23.05.2023 12:56
TILINTARKASTUS
Tilintarkastajien viime helmikuussa laatimassa raportissa epäiltiin, että Rovaniemen koronahankintoja olisi tehty hankintalain vastaisesti. Tilintarkastuskertomuksessa hankintalakia ei enää mainita, vaikka siinä todetaankin, että hankinnat on tehty kilpailuttamatta.
Tilintarkastajien viime helmikuussa laatimassa raportissa epäiltiin, että Rovaniemen koronahankintoja olisi tehty hankintalain vastaisesti. Tilintarkastuskertomuksessa hankintalakia ei enää mainita, vaikka siinä todetaankin, että hankinnat on tehty kilpailuttamatta.
KUVA: JUSSI LEINONEN
Rovaniemen tilintarkastajan mukaan kaupungin vt.

Äänestä

välikangas hahhahaha

Äänestä

ddd

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Elin­voi­ma­joh­ta­ja Jaakko Rantsin lähtö tuli Ro­va­nie­men kau­pun­gin joh­dol­le yl­lä­tyk­se­nä – koko toi­mi­ala aiotaan pilkkoa kahtia
Kaupungin organisaatiouudistus on etenemässä päätöksentekoon lähiviikkoina. Edessä voi olla uuden johtajaviran perustaminen.
Sinikka Pylkkänen
4
19.05.2023 19:35
ROVANIEMEN KAUPUNKI
Rovaniemen elinvoimajohtajan Jaakko Rantsin liki kahden vuoden mittainen opintovapaa tuli kaupungin ylimmälle johdolle täytenä yllätyksenä.

Sekä kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Susanna Junttila (kesk.) sanovat, etteivät he olleet saaneet etukäteen vihiä Rantsin ratkaisusta.

– En edes tiennyt, että johtajilla on mahdollisuus noin pitkään vapaaseen, Vainio sanoo.

Kaupunki tiedotti viime viikolla, että Rantsi jää elokuussa lakisääteiselle opintovapaalle, joka kestää kesäkuuhun 2025.

Junttilan mielestä on sinänsä hyvä, että ihmiset haluavat kouluttautua. Kaupungin kannalta tilanne on kuitenkin haastava, kun keskeinen viranhaltija lähtee pitkäksi aikaa pois.

– Mutta opintovapaa on kaikkien oikeus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu