Mielialalääkkeet, diabetes ja krooninen ummetus. Kokemuksia?

Anonyymi-ap

Sairastanut diabetesta yli 20 vuotta, joista masennusta eri pituisina jaksoina vuodesta 2019. Tällä hetkellä toinen mielialalääke käytössä. Ensimmäinen toimii mainiosti paitsi, että ummetukseen ei auttanut mikään. Ei siis edes mitkään lääkkeet tai elintapojen muutokset. Nyt käytössä Voxra. Sama homma.

Tämän lääkkeen on sanottu vatsaystävällinen ja virallinen laihdutuslääkekin eli suoliston pitäisi toimia. Juon yli 4 litraa vettä päivän aikana ja yli 25g kuitua. Liikuntaa 6 kertaa viikossa. Sen lisäksi reseptillä ummetuslääkettä. Ei tule kuin papanoita tai lyhyinä pötköinä. Nykyinen lääke on vieläpä palauttanut ahdistuksen ja äksyilyn, mitä edellinen lääke ei aiheuttanut. Suunnittelen vaihtavani ahdistuksen vuoksi Brintellixiin. Tällä hetkellä lääkärin konsultaatio tulossa tämän viikon aikana.

Ilman mitään mielialalääkettä en jaksaisi hakea työpaikkaa, käydä lenkillä tai edes hoitaa joitakin arkiaskareita. Sen myötä arki tuntuu helpommalta. En kaipaa todellakaan entiseen elämään, jolloin masennustesti oli 19 pistettä ja nyt se on 13.

Onko mahdollista, että diabetes blokkaa suoliston täysin eikä siksi edes resepti ummetuslääkkeet toimisi?
Onko muilla diabeetikoilla samankaltaisia kokemuksia mielialalääkeiden kanssa, että kuvioihin on tullut krooninen ummetus?

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla ei ole diabetestä, mutta aikoinaan käytin runsaasti lääkkeitä, sekä mieliala-, että psykoosilääkkeitä.
      Lääkkeet aiheuttivat jatkuvaa ummetusta, oli kyseessä minkälainen tahansa lääkesekoitus.
      Jouduin käyttämään jatkuvasti laksatiiveja, suolen sisältöä pehmentäviä valmisteita.
      Onneksi niitä on paljon erilaisia, niin oli mahdollisuus löytää itselle sopiva valmiste.
      Eli tuskin johtuu ummetukset siitä, että kärsii myös diabeteksestä, kyllä ne lääkkeet ummettavat ilmankin.

      • Anonyymi

        Mulla laksatiivit eivät tehoa mihinkään, joten niistä on turhaan puhua mitään.


    • Anonyymi

      Korkea verensokeri voi myös aiheuttaa ummetusta tai pitkittyessään gastropareesia.

      • Anonyymi

        Googletin tuota jälkimmäistä ja täytyy sanoa, että alan epäillä tuota vaihtoehtoa hyvin vahvasti. Minulla ei juurikaan ollut ummetusta ennen lääkitystä, mutta nyt on. Se on yksi toinen syy miksi masennus tai edes ahdistus ei ole hävinnyt.

        Miten tuollaista vaivaa hoidetaan?


    • Ainakin Voxralla on listattuna haittavaikutuksena ummetus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      814
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      783
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      660
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      216
      614
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      553
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      536
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      516
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe