munavoi

Kertokaa miten saan tehtyä hyvää munavoita?
Haluaisin kevyemmän version, eli tehdä margariinista, ei voista.
Paljonko munia pitäisi laittaa, että riittää n. 10 riisipiirakan päälle (reilusti)?
Entä suolan määrä, vähän vai paljon parempi?

Ruokaa laitan usein, mutta munavoi on jäänyt todella pimentoon. Hyvää sellaista olen syönyt, mutta en ole itse tehnyt. Nyt meinaa tulla kriisi, kun juhlat tulossa ja sinne lupasin tehdä.
95117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kananmunaa ja laita vaikka voimariinia, jos perusvoi ei miellytä. Ronkelit vieraat maistavat margariinin maun ja pettyvät. Jäähdytetyt munat pilkotaan ja laitat melkein saman verran voimariinia kuin on munien tilavuus. Vähän suolaa, sitä voi itsekukin lisätä, muttei pois ottaa. Persiljaa koristeeksi.

Äänestä

Munavoita nyt voi tehdä niin monin tavoin. Minä käytän siihen voimariinia ja yrttisuolaa. Keitän munat, hienonnan ne, lisään voin ja suolan. Voita minä käytän hyvin vähän, sillä en pidä sellaisesta munavoista, josta puolet on voita.

Äänestä
  • Minulle oikeaa munavoita on vain oikeaan voihin tehty munavoi, mutta käytän voita vain pienen murto-osan munien määrästä. Fifty-fifty-munavoi on kauhistus (sellaista saa valitettavan usein).

    Mössääjätär on keksinyt levitteekseen Becel pro.activ -nimisen tuotteen, joka kuulemma alentaa veren kolesterolipitoisuutta. En ole sen makuun sinänsä hirveän ihastunut, mutta meillä munavoi on nykyisin usein tehty tuota töhnää käyttäen. Yllättävää kyllä, maku sointuu juuri munan kanssa kohtalaisen mukavasti ja "Becel pro.activ -munavoi" kelpaa minullekin paremmin kuin joihinkin muihin margariineihin tehdyt jutut.

    Lopuksi ravitsemusliikkeen tiskillä kuultu keskustelu:

    - Mitähän saisi olla?
    - Karjalanpiirakka, kiitos!
    - Mites munavoi?
    - Kiitos kysymästä, oikein mukavasti!

    Äänestä

Kiitos vastauksista. Tulivat tarpeeseen.

Äänestä

Jos et halua käyttää voita tai margariiniä tulee ihan hyvää kun korvaat ne raejuustolla, johon sekoitat keitetyt kanamunat

Äänestä
  • Käytä oikeaa voita - sen maku on paras, mutta korvaa siitä osa raejuustolla, keventää mukavasti.

    Äänestä

  • teija kirjoitti:

    Käytä oikeaa voita - sen maku on paras, mutta korvaa siitä osa raejuustolla, keventää mukavasti.

    älä edes ehdota tuollasita sontaa.

    Äänestä

  • ojopgfaf kirjoitti:

    älä edes ehdota tuollasita sontaa.

    Jaa, että teollisia trans ym. rasvoja sisältävät käsitellyt margariinitko on parempi vai? Taitaa olla se voi terveellisempi vaihtoegto

    Vanhat tutkimukset ei kerro koko totuutta rasvojen terveellisyyksistä.

    http://www.hiilaritietoiset.net/rasva.htm

    Äänestä

Kakkaa purkkiin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kertokaa miten saan tehtyä hyvää munavoita?
Haluaisin kevyemmän version, eli tehdä margariinista, ei voista.
Paljonko munia pitäisi laittaa, että riittää n. 10 riisipiirakan päälle (reilusti)?
Entä suolan määrä, vähän vai paljon parempi?

Ruokaa laitan usein, mutta munavoi on jäänyt todella pimentoon. Hyvää sellaista olen syönyt, mutta en ole itse tehnyt. Nyt meinaa tulla kriisi, kun juhlat tulossa ja sinne lupasin tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu