ESAn luotain täytti 20 vuotta - kerännyt valtavan kuvamosaiikin
Mars Express laukaistiin matkaan 2. kesäkuuta 2003. Päästyään Marsin kiertoradalle eurooppalaisluotain on tehnyt huikean määrän havaintoja ja yllättänyt tiiminsä kestävyydellään.
Euroopan avaruusjärjestö ESA juhlisti 20 vuoden virstanpylvästä perjantaina. Tämä toteutettiin luotaimen suoralla kuvalähetyksellä Marsin kiertoradalta YouTube-kanavalle.
Planeettojen keskinäisestä etäisyydestä johtuen viivettä kuvaushetkestä datan vastaanottoon oli 16 minuuttia 44 sekuntia.
Luotaimen HRSC-kameran tiimi juhlistaa osaltaan syntymäpäivää julkaisemalla valtavan värimosaiikin planeetan pinnasta. 20 metrin erotustarkkuuden kuvadata on määrä jakaa lähiaikoina, kunhan siihen liittyvä tieteellinen tutkimus ilmestyy ensin.
Mars Express laukaistiin matkaan 2. kesäkuuta 2003. Päästyään Marsin kiertoradalle eurooppalaisluotain on tehnyt huikean määrän havaintoja ja yllättänyt tiiminsä kestävyydellään.
Euroopan avaruusjärjestö ESA juhlisti 20 vuoden virstanpylvästä perjantaina. Tämä toteutettiin luotaimen suoralla kuvalähetyksellä Marsin kiertoradalta YouTube-kanavalle.
Planeettojen keskinäisestä etäisyydestä johtuen viivettä kuvaushetkestä datan vastaanottoon oli 16 minuuttia 44 sekuntia.
Luotaimen HRSC-kameran tiimi juhlistaa osaltaan syntymäpäivää julkaisemalla valtavan värimosaiikin planeetan pinnasta. 20 metrin erotustarkkuuden kuvadata on määrä jakaa lähiaikoina, kunhan siihen liittyvä tieteellinen tutkimus ilmestyy ensin.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mahtaako ESA julkaista muuta kuin suttukuvaa?
Windows hajoitaa koneen!
Windows-päivityksessä vakava ongelma – ”Kone muuttuu toimintakyvyttömäksi” Brittiläinen tietoturvafirma Sophos varoittaa.
Lupauksista huolimatta Microsoftin yrityskulttuuri on edelleen rasvainen ja vanhanaikainen, kritisoivat työntekijät!
Hmm.. Mars Express kykenee vakoilusatenliitien kuvatasoon ja huomioiden Marsin kevyt kaasukehä, Oikea erotustarkkuus on olle metrin, jopa 10cm.
20m vs 10cm = Suttukuvaa.
HSRC:n maksimiresoluutio Mars Expressin minimietäisyydellä Marsista on noin 2,5 metriä pikselille, joten eipä sillä päästä lähellekään Maapalloa kiertävien vakoilusatelliittien kameraresoluutiota.
Mistä moista luulet! Satelliitti huitelee alle 300km korkeudessa ja kaasukehäkin heikompi marsissa. Olosuhteet paremmat kuin maassa. Miksi satenliitti ei näkisi paremmin siellä kuin maassa?
ESA ilmoittaa näin.
-Kuvaa koko Marsin pinta korkealla resoluutiolla (10 metriä/pikseli) ja valitut alueet superresoluutiolla (2 metriä/pikseli)
-tuottaa kartan pinnan mineraalikoostumuksesta 100 metrin tarkkuudella
-kartoittaa ilmakehän koostumus ja määrittää sen globaali kiertokulku
-pohjapinnan rakenteen määrittäminen muutaman kilometrin syvyyteen
-määrittää ilmakehän vaikutuksen pintaan
-ilmakehän vuorovaikutuksen määrittäminen aurinkotuulen kanssa
Laitteisto kykenee suurempaan tarkuuteen jonkin verran, mutta ilmeiseti tiedonsiitonopeuden takia ei siirretä maahan.
Kamera on 10Mpix
HSRC on paljon pienempi linssistöltään kuin vakoilusatelliittien suuret kamerat.
Jokseenkin pystysuoraan kuvattaessa Maapallon ilmakehä vaikuttaa yllättävän vähän valokuvien tarkkuuteen. Saammehan me erinomaisen tarkkoja valokuvia Kuustakin kuvattuna Maapallon ilmakehän läpi.
Höpön höpöö! Mars Express on tehty katsoo Marssia ja siinä on ihan samaa tekniikaa kuin vakoilusatenliiteissa, Lisäksi vakoilusatenliitit ei katso pystysuoraan, vaan enemmä tietoa saadaan kallistetulla kulmalla.
Mars Express ei tarvi kallistusta, koska sillä on myös tutkakuvannus , joka myös kertoo pinnanmuodot ja mitä on pinnan allakin.
HSRC:n kameran todellinen resoluutio samalta etäisyydeltä on paljon heikompi kuin vakoilusatelliiteilla, ja syytön minä siihen olen.
Kerro vielä se, mikä on vakoilusatelliitin resoluutio.
Jo vuonna 1976 ensi kertaa laukaistun KH-11 -vakoilusatelliitin peiliteleskooppi oli huimat 2,4 metriä halkaisijaltaan, ja yhdistettynä kameraan se tuotti valokuvia, joiden pikseliresoluutio oli ihanteellisissa olosuhteissa ja epävirallisen tiedon mukaan 250 km:n kiertoradalta kuvattuna noin 6 cm.
Ymmärtänet tarkempien ja tuoreempien tietojen olevan huippusalaisia.
Suttukuvaa nasa julkaisee!
Tietoturvakoulutuksia järjestetään innolla, mutta kyberhäiriöt ovat arkipäivää – miksi oppi ei mene perille?
Kyberturvallisuuteen liittyvää koulutusta järjestetään, mutta sen laatu jää kyseenalaiseksi.
Syy: Windowsissa ei ole tietoturvaa.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Se on huomattu!
Nasa suttaa ja värittää kuvia!
Paukahtaakohan Betelgeuse jo buhannuksena supernovaksi?
Kuopiossa on isot pikselit!
Ksmeran resoluutio rajautuu joka tapauksessa kameran objektiivin aukon tai teleskoopin peilin halkaisijan perusteella. Senttimetritarkkuus parin sadan kilsan päästä vaatisi halkaisijaltaan varsin suuren peilin.
Jos ESA haluaa kuvaa Marsista, miksi se pistäisi sinne mitään web-kameraa.
Kun se saa parhaat vakoilukameratkin!
Tälläinen siis:
https://en.wikipedia.org/wiki/High_Resolution_Stereo_Camera
https://elib.dlr.de/100711/1/1057.pdf
Tuossa yllä sitten tarkemmin selitettynä kameran rakennetta ja toimintaa. Laite on rakenteeltaan push broom scanner ja siinä on CCD - viivaelementtejä peräti yhdeksän kappaletta samanaikaisesti kuvaamassa. Satellitti liikkuu radallaan eteenpäin ja viivaelementit skannaavat alla olevan planeetan pintaa satelliitin radan myötäisesti.
https://en.wikipedia.org/wiki/Push_broom_scanner
Heh heh..., olen flättäri ja naureskelen teille pallopäille....
Räkänokastakin mies tulee vaan ei tyhjännaurajasta.
Pallopäät ovat tosiaan tyhjiä.
Kuumoduulit kuusta kuviin.
Savipisaralla onkin siihen kiva video.
Kiva se on tämäkin, eiks je?....
https://www.youtube.com/watch?v=9AkO311TVrI
Suttukuvaa marssista
Vain suttukuvaa jaetaan.
SUTTUKUVAA!
SUTTUKUVAA KUIN NASAKIN
Olemme saaneet jo löytää elämää Marsista, astrobiologi sanoo – sitten tappoi sen vahingossa
AVARUUS
29 elokuuta 2023
Tekijä:MICHELLE STARR
Sitten kun saadaan kuva josta pystytään erottamaan mitä lehteä marsilainen lukee istuessaan pytyllä, voidaan puhua kohtuullisen tarkasta kuvasta.