Onko biodiversiteetti hajoamassa - mikä on voittaja?

” … Biodiversiteetti eli biologinen monimuotoisuus (myös elonkirjo, luonnonkirjo tai luonnon monimuotoisuus) tarkoittaa maapallon tai sen jonkin osan elollisen luonnon monimuotoisuutta. Yleinen biodiversiteetin mittari on lajirunsaus eli alueen lajien lukumäärä. … ” -Wiki

Luonnon monimuotoisuutta on turvattava rohkeasti -HS
~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006002779.html -

--- Luonnon monimuotoisuus on kiinni vain ja ainoastaan biomassojen "ikuisuuskierroista"! ----

Elämänpelin avauskirjoitus. Ihminen pelaa pelejään omaksi edukseen ja muiden kustannuksella. Mitä nämä muut ovat? Ne ovat biomassaa kuten mekin, ja pelistämme johtuen biomassasuhteet* eri lajien kesken ovat vinoutuneet viimeisen 200 vuoden aikana suhteessa edelliseen 200 miljoonaan vuoteen - liian nopeasti.

Muutosnopeus on ollut ja on liikaa meidätkin synnyttäneen evoluution näkökulmasta. Elämänpelissä on tietokonemainen kellotaajuus, jonka tahti on se sävel, jolla monimuotoisuus on syntynyt aikojen saatossa. Meidän ihmisten kellotaajuus nuotittuu nykyään sanoilla - "kasvua, nopeammin, enemmän ja useammin".

Mikä tämä kellotaajuus on? Se on sopeumaharmonian mahdollistaja, jotta "kaikki ehtivät mukaan", olla osallinen aikansa, olla vaikuttaja ja olla sopeuttaja. "Kaikki ehtivät mukaan" - tarkoittaa lajidemokratiaa kilpailussa paikasta auringossa.

"Paikka auringossa" on se tekijä, jotta voi syntyä uutta - vanhan pohjalta. Tätä uuden syntymistä ohjaa sattumallinen evoluutio, jolla on hitaan muuttujan** kellotaajuus. Biodiversiteetti on järjestelmä - evoluution "sattumalta" luoma elämänsävel, josta me ihmiset viemme liiallisuudellamme nuotteja, jolloin sinfonia särkyy ja syntyy riitasointuinen ympäristö.

Biodiversiteetti särkyy ja tilalle on syntymässä "kasvua, enemmän ja useammin" -ihmismentaliteetilla tehotalous, joka sotki biomassasuhteet liian nopealla kellotaajuudella, muut lajit (ne miljoonat) eivät ehdi, eivätkä ehtineet mukaan.

Evoluution nuottiavain ei ole hukassa, se on jo toiminnassa, yllättäen elinympäristöämme muutetaan muidenkin kuin ihmisten toimesta sellaisella voimalla, jossa häiriötekijät poistetaan mahdottomina elämänsävelen yhtälöön.

Biomassainen luonto toipuu, biotasapaino palaa, ja kellotaajuuskin eri lajien kesken tasaantuu lähemmäksi evoluution perustahtia, joka meille ihmisille on suuri arvoitus! Onko meidän ihmisten oma elämänsävel hukassa?


|* ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2014/02/biomassojen-taspainoyhtalo-yha.html -

..

EKSTRA
~ https://blogs.helsinki.fi/aake-hanke/files/2018/04/Biodiversiteetti.pdf -

” … Biodiversiteetti eli luonnon monimuotoisuus tarkoittaa elollisen luonnon erilaisuutta ja monipuolisuutta. Biodiversiteetillä on kolme tasoa: lajin sisäinen eli geneettinen monimuotoisuus, lajimonimuotoisuus ja ekosysteemien monimuotoisuus. … ” -lainattu yllä olevasta linkistä


__
116724

25

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja taas tuli taattua Luoman huuhaata. Ei luonnossa ole ikinä ollut miään sopeutumisharmoniaa eikä "kellotaajuuksia." Demokratian sijaan luonto taistelee Milnen runoa lainatakseni "kynsin, hampain verisin." Luonnollisuus on aina ollut sitä, että heikot ja huonosti sopeutuneet yksilöt ja lajit kuolevat.

      Biodiversiteetin särkymiset, evoluution nuottiavaimet ja ympäristön muuttamiset muiden kuin ihmisten toimesta, ovat tyhjää stiignafuuliaa. Elämänsävelen yhtälö voi tuntua hienolta, mutta mitään järkiperäistä sisältöä siinä ei biologian kannalta ole. pelkää kyökkifilosofiaa ja naiivia sanoilla brassailua.

      • Anonyymi

        Eräs parhaista bio-avauksista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eräs parhaista bio-avauksista.

        Kuka kissan hännän nostaa...


      • Anonyymi

        Et ehkä ymmärtänyt avauksen sisältöä, luethan uudestaan?


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😍 ­­­N­­­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17885538g

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Arvoton kirjoitus. Ei jatkoon.

      • Anonyymi

        Lukijat ovat aivan eri mieltä. Hyvää oppia tietämättömyyteen -aihe on monille asiantuntijoillekin hyvin ristiriitainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lukijat ovat aivan eri mieltä. Hyvää oppia tietämättömyyteen -aihe on monille asiantuntijoillekin hyvin ristiriitainen.

        Älä valehtele.
        Ensimminen kommentti kertoo tylysti miten huono sepustuksesi on - lue se!

        Se alkaa sanoilla: "Ja taas tuli taattua Luoman huuhaata. Ei luonnossa ole ikinä ollut miään sopeutumisharmoniaa eikä "kellotaajuuksia."..... "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä valehtele.
        Ensimminen kommentti kertoo tylysti miten huono sepustuksesi on - lue se!

        Se alkaa sanoilla: "Ja taas tuli taattua Luoman huuhaata. Ei luonnossa ole ikinä ollut miään sopeutumisharmoniaa eikä "kellotaajuuksia."..... "

        Onhan siellä yksi Ilkka Luoman omakehu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lukijat ovat aivan eri mieltä. Hyvää oppia tietämättömyyteen -aihe on monille asiantuntijoillekin hyvin ristiriitainen.

        Eikä mennyt kauaa, kun Ilkka tuli kehumaan omaa aloitustaan. Sama kaava toistuu jatkuvasti. Muut lyttäävät ja sitten tulee yksi ylistävä lausunto.

        Kuten joku kirjoitti, pelkkää stiignafuuliaa.


    • Anonyymi

      Plutokratia tappaa talossa ja puutarhassa. Kokoomus ym. kapitalistit tuhoavat koko planeetan.

      • Anonyymi

        Jo ovat mahtavia nuo kokoomuslaiset ja kapitalistit.
        Kannattaisi lukea Esa Vileniuksen "Kaiken maailman loput." Ei se planeetan tuhoaminen niin helppoa ole.


      • Anonyymi

        Kasvuhokemallaan.


    • Anonyymi

      Pelko tuohon asiantuntijapiireissä on suuri!

      • Anonyymi

        Pelko on siellä missä oikeasti tiedetään. Tietämättömyys helpottaa olotilaa, kun ei ymmärrä mitä todellisuudessa tapahtuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelko on siellä missä oikeasti tiedetään. Tietämättömyys helpottaa olotilaa, kun ei ymmärrä mitä todellisuudessa tapahtuu.

        Se on totta, että kuudes sukupuuttoaalto on menossa. Myös se on totta, että suurin vaikutus sukupuuttojen kiihtymiselle on ihmisten toiminta, aivan kuin ilmastonmuutoksen kohdallakin. Se ei kuitenkaan tee Luoman jorinoista yhtään sen järkevämpiä.


      • Anonyymi

        Sitähän et voi Ilkka tietää, koska olet pihalla koko asiasta.


    • Anonyymi

      Ihmiskunta elossa olevaan biomassaansa nähden käyttää aivan suhteettomasti muun elävän biologian kiertobiomassoja hyväkseen!

      • Anonyymi

        Vai "elävän biologian biokiertomassa"! Itsekkö keksit moisen?

        Suosittelen, että tutustut peruskoulutasoiseen biologianopetukseen. Kyllä se sitten siitä lähtee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vai "elävän biologian biokiertomassa"! Itsekkö keksit moisen?

        Suosittelen, että tutustut peruskoulutasoiseen biologianopetukseen. Kyllä se sitten siitä lähtee.

        Se on biomassa, joka "kokee eloa" oman kiertonsa vaiheessa, siis syntymän jälkeen ja ennen kuolemaa - jatko onkin sitten lisääntymisen ja evoluution hallinnassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on biomassa, joka "kokee eloa" oman kiertonsa vaiheessa, siis syntymän jälkeen ja ennen kuolemaa - jatko onkin sitten lisääntymisen ja evoluution hallinnassa.

        Voi näitä tietämättömiä: evoluutio ja lisääntyminen eivät "hallitse" yhtään mitään!

        Biomassalla tarkoitetaan uusiutuvia luonnonvaroja.


    • Anonyymi

      Ilkka yrittää enemmän kuin mihin kyvyt antavat myötä. Pyrkiessään hienoon sofistikoituun esitykseen, hän menee naurettavuuksiin, kun ei tajua aihetta eikä edes käyttämäänsä terminologiaa.

      Ei mopolla mahottomia, eikä kissaa rekeä vetämään.

      • Anonyymi

        Avaus on mahtipontista huuhaata. Ihmeen pitkä kirjoitus on syntynyt ilman minkäänlaista tietämystä asiasta. Ei edes perusasiat ole hanskassa.


    • Anonyymi

      Huoli on suuri, ja vain asiantuntijat ymmärtävät sen!

      • Anonyymi

        Ainakin säälittävä avaus valeväitteineen viittaa tuohon.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6308
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      69
      4325
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      48
      3875
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      21
      3256
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      197
      2980
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2702
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2549
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2546
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      153
      1546
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1508
    Aihe