Epäterveellisen pikaruoan hinta saakin nousta

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20035810
"Mäkin, Hesen ja Burger Kingin aterioiden hinnat nousivat reippaasti.
Tavallisesta hampurilaisateriasta saa pulittaa nyt selvästi enemmän kuin vain pari vuotta sitten-
– Pikaruokaravintolan idea on, että ne myyvät helppoa, nopeaa ja halpaa. Tällä hetkellä ne myyvät helppoa, nopeaa ja kallista.
Hampurilaisateria on maksanut tänä vuonna Ylen aineiston mukaan keskimäärin yhdeksän euroa."

Epäterveellinen ruoka saakin nousta, näkeehän sen näissä pikaruokaloissa käyvistä, kuinka ylipainoisia suurin osa on.
Viimeksi olen mäkkärin hampurilaisen yönyt joskus yli 4 vuotta sitten.
Eihän ne edes ole mitään aitoja ja herkullisia hampurilaisia.
Sämpylä on pehmeä lötkö, kun sen pitäisi olla rapeaksi paahtunut, sipulisilppua välissä, ketsuppia ja sinappia.
Hirveä majoneesi lötkö on mäkkärin hampurilainen.

Tein Citymarketin kasvisburgerpihvistä hampurilaisen ja maistuo paremmalle, kuin näiden pikaruolaloiden hampurilainen.
Ei olisi edes tiennyt, että on kasvispihvi hampurilaisessa, koostumus oli jauhelihapihviin verrattava ja maku erittäin hyvä.

16

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikään ei ole niin masentavaa kuin nippu nakkeja mukissa.

      • Anonyymi

        Lahelaisten innovaatio, töni siis Lahtea!


    • Anonyymi

      Muistatteko euron juuston 😁? Agenda 2030, täältä tullaan 😇.

    • Anonyymi

      Osta iso kaali, 600g sikanauta jauhelihaa, sipuli tai kaksikin, ja tee kaalilaatikko!
      Lisäksi tarvitset riisiä tai ohraryynejä, hitusen suolaa ja tummaa siirappia, (maustepippuria)
      Joka tapauksessa 2-2½ litraa kaalilaatikkoa syntyy 9 €:lla, ja taatusti täyttävämpää kuin joku Burgeri. 3L kattilallinen myös makkarasoppaa, saa tehtyä 9 €:lla, ja varmasti terveellisempää kuin mikään pikaruoka. Makaronijauhelihalaatikko 2½ l, samaten.
      Muikku (Hätälän) päätön perattu ½kg 5€ ,ja uusia ruotsalaisia perunia 1 kg/1€ ,
      paistat muikut voissa ja syöt perunien kanssa, yksinkertaisesti hyvää ja halpaa!

      • Anonyymi

        Kaalilaatikkoon ei TODELLAKAAN laiteta riisiä eikä ohraa eikä siirappia eikä mitään muutakaan turhaa hiilihydraattia. Sulatejuustoa voi laittaa muiden mausteiden lisäksi.

        Perunoita eivät hiilihydraattien puolesta tarvitse säännöllisesti muut kuin urheilijat. Muiden olisi syytä korvata ne kasviksilla ja salaateilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaalilaatikkoon ei TODELLAKAAN laiteta riisiä eikä ohraa eikä siirappia eikä mitään muutakaan turhaa hiilihydraattia. Sulatejuustoa voi laittaa muiden mausteiden lisäksi.

        Perunoita eivät hiilihydraattien puolesta tarvitse säännöllisesti muut kuin urheilijat. Muiden olisi syytä korvata ne kasviksilla ja salaateilla.

        Kyllä muuten LAITETAAN. Ole sinä hiljaa kun et mistään mitään tiedä!


    • Anonyymi

      Kallita, epäterveellisiä ja ravinneköyhiä. Nopeus ainut hyvä jos ei tartte jonotella. Drive in on kätsy. Joskus ollu muuta tyttökaveri jotka sai tarjottua työsuhde-etunaan halvemmalla (3 €/ateria).

      • Anonyymi

        Drive in? Ei askeltakaan lihastyötä ja perse penkissä sekä liikkuessa että syödessä, ei mikään ihme kun kunto on paska ja vartalon muoto on omena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Drive in? Ei askeltakaan lihastyötä ja perse penkissä sekä liikkuessa että syödessä, ei mikään ihme kun kunto on paska ja vartalon muoto on omena.

        Edellisestä pikaruoka-annoksesta (drive in oli se) tulee kesän lopussa kolme vuotta aikaa. En koskaan ole usein syöny roskaruokaa ja liikettä tulee päivittäin, en ole omena.


    • Anonyymi

      Kaikki mistä minä en pidä voidaan kieltää tai verottaa enemmän.

    • Anonyymi

      Ei oikeastaan mikään ravinto ole lähtökohtaisesti epäterveellistä vaan käyttötapa on jos on. Itse syön välillä noissa hampurilaispaikossa ja voin vannoa että joka kalori tulee kulutettua terveellisen elämän polttoaineena.

      En oikein ymmärrä miksi ravinnosta pitää rangaista ihmisiä, paljon liikkuva tarvitsee kaloreita luonnollisesti paljon ja tällöin rangaistaan terveestä tarpeesta lähtökohtaisin olevaa ravinnontarvetta.

      Jos ylipainoisuus on ongelma silloin pitää puuttua suoraan siihen ongelmaan. Ruoka kortin taakse, jos olet porsas sinulle ei saa myydä paskaa koska et hallitse syömisiäsi.

      • Anonyymi

        Eli ongelma on kuluttaja ei se mitä hän kuluttaa - vaan miksi ja miten.


    • Anonyymi

      Ei kai kukaan nykyään syö hesen mäkkärin tuotteita lihatonta pihviä mitä se o no korkeastikoulutetut mässyttää niitä suur kuluttajia

      • Anonyymi

        Korkeastikouluttautuneet eivät aterioi mitään roskaruokia.


    • Anonyymi00015
      UUSI

      Itse tehty kasvispihvihampurilainen maistuu paremmalle, kuin näiden pikaruokalaoiden hanpurilaiset ja on paljon terveellisempi.

    • Anonyymi00016
      UUSI

      Huh huh. Luin että Epsteinin ruokaa. Ehkä jopa liikaa uutisaiheita hänestä. No Mette on ainakin oikeaa uutisten mättöä. Norja, tuo pudas ja öljyvarantojen kirkastama. Sen piirien pienuus lienee yhtä kiinnostavaa kuin suomen. Siksi uutisointi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe