Jos maapallon läpi olisi tehty reikä ja ihminen hyppäisi reikään, niin pääisiskö ihminn toiselle puolelle maapalloa tuon reiän kautta.
Veikkaisin, että ei pääse, vaan jäisi vangiksi maapallon keskikohdan paikkeille mikäli selviäisi hengissä, varmaan paine on kova maan keskikohdassa reiässä.
Ulos reiästä ei vastakkaiselta puolelta pääsisi putoamalla sinne, koska maan vetovoima vetää, kuten reikään hypätessä.
Jäisikö ihminen keskelle maapalloa, jos
14
374
Vastaukset
- Anonyymi
Pääsisi toiselle puolelle ja jos kitkaa ja ilmanvastusta ei olisi, jäisi kulkemaan edestakasin puolelta toiselle.
- Anonyymi
Ei pääsisi toiselle puolelle, vaan jäisi heilurina edestakaiseen putoavaan liikkeeseen maapallon keskipisteen tietämille. Lopulta pysähtyminen tapahtuu keskipisteessä, jossa painovoima on yhtä suuri joka suuntaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pääsisi toiselle puolelle, vaan jäisi heilurina edestakaiseen putoavaan liikkeeseen maapallon keskipisteen tietämille. Lopulta pysähtyminen tapahtuu keskipisteessä, jossa painovoima on yhtä suuri joka suuntaan.
Niin käytännössä, mutta kysymys ei ollut kovin käytännöllinen.
Jos tekisi tarpeeksi leveän tyhjiöputken (ei ilmanvastusta), niin voisi tarrata toisella puolella käsillä kiinni reiän reunasta välttäen putoamasta takaisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin käytännössä, mutta kysymys ei ollut kovin käytännöllinen.
Jos tekisi tarpeeksi leveän tyhjiöputken (ei ilmanvastusta), niin voisi tarrata toisella puolella käsillä kiinni reiän reunasta välttäen putoamasta takaisin.Sitten tosi vaikea kysymys. Jos olis tällainen tyhjiöputki vaikkapa alkaen Jyväskylästä, minkä muotoinen sen tulisi olla, jotta siihen pudotettu esine ei osuisi putken seinämiin. Suora putki kohden maan keskipistettä kun ei toimi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitten tosi vaikea kysymys. Jos olis tällainen tyhjiöputki vaikkapa alkaen Jyväskylästä, minkä muotoinen sen tulisi olla, jotta siihen pudotettu esine ei osuisi putken seinämiin. Suora putki kohden maan keskipistettä kun ei toimi.
Sellainen käyrä putki, joka ei koskaan menis Maapallon keskipisteeen kautta. Maan pyörimisliikkeen vuoksi putoajalla olisi niin paljon sivusuuntaista liikemäärää että se ei voisi saavuttaa pallon keskipistettä.
- Anonyymi
Te ja teidän fysiikkanne....
- Anonyymi
Eiköhän siellä maapallon keskipisteessä grillaannu kypsäksi.
- Anonyymi
Jos emme oleta maan olevan litteä.
- Anonyymi
Pallon sisällä vetovoima menee lineaarisesti nollaan keskipisteeseen mennessä.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Mechanics/earthole.html- Anonyymi
Vain jos pallo on tasa-aineinen. Näin ei maapallon kohdalla ole, vaan vetovoima kasvaa hiukan alkuun pinnalta alas mentäessä.
- Anonyymi
Ilmanpaine voi tuntua ikävältä.
- Anonyymi
Eikö putoaminen aluksi kiihtyisi, jonka jälkeen alkaisi putoaminen hidastumaan, kunnes pysähtyisi kokonaan`?
- Anonyymi
Ei mikään voima hidasta putoamista. Hidastumista alkaa tapahtumaan vasta noustessa kohti maapallon pintaa. Piirrä kuva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098