Tiedemiehet ovat tutkineet esteiden vaikutusta väkijoukon käyttäytymiseen. Tämä auttaa nopeuttamaan evakuointia.
© wikimedia.org. Uskonnollinen festivaali "Kumbha Mela" IntiassaTutkijat ovat tutkineet esteiden vaikutusta väkijoukon käyttäytymiseen. Tämä auttaa suorittamaan evakuoinnin nopeasti 28.8.2018, 15:57
Kansainvälinen tutkijaryhmä ITMO-yliopistosta (Pietari), Amsterdamin yliopistosta ja Intian tiedeinstituutista selvitti, kuinka erilaisten esteiden sijoittelu muuttaa joukkoliikkeen ominaisuuksia. Analyysissa tutkijat käyttivät tietoja suuren intialaisen uskonnollisen festivaalin Kumbh Mela osallistujien käyttäytymisestä. Tutkimuksen tulokset mahdollistavat ihmisten evakuoinnin tehokkaamman suunnittelun julkisissa tilaisuuksissa.
Tiedon keräämiseen tutkijat käyttivät GPS-seurantalaitteita, droneja ja kameroita. Lisäksi vapaaehtoiset keräsivät pyhiinvaeltajilta yli 3 500 täytettyä kyselylomaketta, joiden avulla pystyttiin ymmärtämään, kuinka festivaalin osallistujat ovat tietoisia matkansa mahdollisista reiteistä, ITMO-lehdistö kertoo.
Moniagenttimallinnuksen menetelmät auttoivat tutkijoita kuvaamaan ihmisten virtoja matemaattisesti. Tällä lähestymistavalla yleisen virtauksen käyttäytyminen määräytyy yksittäisten tekijöiden liikeradan ja nopeuden mukaan. Tällaisten mallien avulla voidaan nähdä, kuinka minkä tahansa esteen asentaminen väkijoukon tielle vaikuttaa sen dynamiikkaan, eli missä murskaus tapahtuu tai päinvastoin, kuinka paljon se nopeuttaa ihmisten kulkemista. Mallit auttavat optimoimaan kohteiden sijainnin, joiden avulla väkijoukko voidaan ohjata oikeaan suuntaan: polku seuraavaan kohteeseen, poistuminen vaaralliselta alueelta, hätäevakuointi.
Tilan muokkaaminen asettamalla esteitä on tapa hallita ihmisvirtaa. Oikein sijoitetut esteet arkkitehtonisten elementtien mukaisesti voivat parantaa yleisön turvallisuutta yleisötapahtumissa.
Kokeet ovat osoittaneet, että pylväät ja esteet eivät ainoastaan kavenna ahtaita tiloja ja lisäävät jalankulkua ahtaissa tiloissa, vaan myös minimoivat mahdollisia törmäyksiä ja ihmisten välisiä vuorovaikutuksia. Näin ollen virrat erotetaan toisistaan, mikä vähentää niiden tiheyttä ja optimoi jalankulkijoiden kulkua.
Samalla on esteitä, jotka muuttavat hieman liikkeen ominaisuuksia. Esimerkiksi pilarin ja liikenneympyrän asentaminen risteyksiin virtaviivaistaa jalankulkijoiden liikkumista, mikä lisää väkijoukkojen nopeutta. Siksak-esteet päinvastoin vähentävät merkittävästi keskinopeutta riippumatta tilan muodosta, jossa ihmiset liikkuvat.
Tutkimuksen tulokset mahdollistavat erilaisten esteiden sijoittelun paremman suunnittelun, jotta voidaan varmistaa nopea evakuointi tai tarvittaessa vähentää ihmisvirtaa.
Teos julkaistiin Journal of Computational Science -lehdessä.
Esteiden vaikutus väkijoukon käyttäytymiseen
Anonyymi-ap
3
154
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=GERJdZl5goo&list=PLnOSH5j1sQh9_SiMbTOV6409FPLz0wj_3&index=5
Parwana - Kurdish Music Halparke- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17893130A
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=4U9X9_3XoZo
Predictive Modeling of Pedestrian Behavior in Mass Gatherings: a Study of Kumbh Mela
eScience Research Institute (ITMO University)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380