Kaipaisin asiallisia vastauksia erityisesti miehiltä, jotka tekevät ylipitkiä työpäiviä.
Olemme tavanneet noin vajaa kuukausi sitten netissä ja asumme eri maissa. Meillä on yhteisiä harrastuksia ja arvomme ovat samanlaisia, minkä takia tutustuimme toisiimme nopeasti ensimmäisen viikon aikana. Sovimme, että tapaamme mahdollisimman pian.
Nyt kuitenkin on käynyt niin, että mies laittaa minulle lähinnä hyvät huomenet ja illalla jotakin pientä, kun itse olen aktiivisempi. Hän on aina töissä (myös viikonloppuisin). Lisäksi hän oli pitkään potenut mielessään perheeseen liittyvää tragediaa, josta avautui vasta hiljattain. Kun olen kysynyt suoraan suhteen jatkosta, hän on luvannut järjestää aikaa, tottakai.
En olisi tässä, jos en kokisi välittäväni hänestä aidosti. Minun on siis vaikea löytää potentiaalisia kumppaneita juuri harrastusten ja arvomaailman takia.
Minun intuitio sanoo, että hän ei ole kovinkaan kiinnostunut tai sitten on aidosti väsynyt. Mitä mieltä?
Voiko miehen työ viedä energiaa suhteelta?
1
309
Vastaukset
- Anonyymi
No puol' yksinhuoltajana ja täyspäiväisesti töissä käyvänä ja jonkinlaisen elämän omistavana voin vannoa että aikaa ei kasva puissa ja noille ennenmainituille asioille annetaan aivan käytännönläheisistä syistä se jaksaminen mitä pystytään.
Olen ollut nyt pari vuotta vapaalla ja minulla ei ole aikaa kujertelusuhteille, ihan oikeasti ei ole. Tämän takia toivon että kumppaniehdokas olisi itsekin samanlainen - jo löytänyt elämänkaavansa ja ymmärtäisi sen että tämän silkan KULUTTAVUUDEN vaistapainoksi tarvii selkllaisen ihmisen joka pystyy myötäämään tätä elonkaavaa ja joka ei ole asiasta moksiskaan koska hän _tietää_ mistä on kyse.
Jos joudut etsimään validaatiota ihmisestä joka on asettanut itselleen sisältöä elämään ja ikäänkuin vaadit valitsemaan itsesi yli muun - tavoitteiden, perheen, mielenkiinnonkohteiden ... olet silloin asettunut vasten toista. Jos haluat suhdetta sinun kuuluisi olla rinnalla, elämässä todeksi tätä elämää - toisen ihmisen kanssa, hänenkin elämänsisällöllään joka on tasan yhtä tärkeä kuin sinunkin intressisi.
Voi olla ettette ole yhteensopivia, kaavat vain ovat erilaiset. Mutta siitä ehkä kannattaisi ottaa selvää oikeasti eikä pyöritellä asiaa päässään. Jos sinulla on aikaa pohdiskella tälläisiä asioita, niin mikset käyttäisi sitä aikaasi järjestääksesi teille jotain kivaa ja rentouttavaa ihan siksi että saisitte olla hetken kaksin, jos mies on väsynyt ja kiireinen hän ei sitä pysty tekemään. Sinä olet enigmassa sensijaan pala jolla on väljyyttä järjestää asioita.
Niin minä kumppanina tekisin ja olenkin tehnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474361
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on144197Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443423Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai893338En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143197Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h612980Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42470- 252449
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta162039