Vaahteraliiga alku 2023

Anonyymi-ap

Mennään nyt tämän hetken sarjataulukon mukaisessa järjestyksessä;

Crocodiles on mennyt vakuuttavasti ottelusta toiseen, heillä on toiminut sekä hyökkäys että puolustus selkeästi parhaiten kauden alkuun. Vihreen heikoimmat osa-alueet näyttäisi olevan puolustuksen puolella ja Whitehead on kyllä edelleen pienoinen kysysmysmerkki, kun aletaan mitaleista vääntämään. Selkee ykkönen kuitenkin tässä vaiheessa.

Jee.. Borvoo (B4ever)on nostanut viime peleissä osakkeitaan oikein urakalla, mahtava heittohyökkäys osuus nähtiin velolla, Seppäsen, Natusen ja Eerolan voimin (tällaista porvoon osalta ei ole nähty aikoihin). Puolustus on näyttänyt viimeisissään yhtenäisemmältä, kun jenkkivaihdoksissa päästiin parempaan harmoniaan. Porvoolla on vielä paljon tekemistä takakentällä ja juoksupelinsä kanssa, jos meinaa kirkkaimmista taistella syksymmällä. Gwinneriltä odottaisin enemmän samaa kuin vihreen kuupalta eli tasaisia suorituksia ottelusta toiseen, ns. varmaa työskentelyä. Taistelee välieräpaikasta.

Steelers hyökkäys ja spessut ovat sekaisin kuin kaappikello ja sitä kautta puolustuskin on hätää kärsimässä. Urjansson aloitti kauden kohtuullisesti (hienoa majun kannalta, että steelers on antanut mahdollisuuden kuten Roo aikanaan Mirolle), mutta viimeisissä ei ole mennyt ihan tuubaan. Tähän lienee myös isona haasteena ja syynä Reasnoverin laukkujen pakkaaminen ja koko juoksuhyökkäyksen sakkaaminen. Kukaan ei liikuta keppejä ratkaisevilla hetkillä ja se paniikki ja epäusko leviää myös puolustukseen. Tuskin jää Utriainen&Co sormi suussa ihmettelemään vaan tulemme näkemään kesän edetessä vahvistuneen hyökkäyksen. Uskoisin junan kääntyvän lähemmäs raidettaan ja uskon välierä paikkaan, tosin Reasnoverille tuskin löytävät samantasoista paikkaajaa.

Royals on ollut taas nousun jälkeen miellyttävä yllätys tason nostosta, joka kyllä oli nähtävissä jo divarin dominassina eli että heillä oli halu palata entistä ehompana vaahteraan. Heillä kolme hyvää ja ehjää esitystä toistaiseksi ja taistelevat kyllä välieräpaikasta tosissaan. Olen nähnyt vaan yhden pelin kokonaan (cro-roy) ja siinä jo pisti silmään tasaisuus ja periksi antamattomuus. Ehkä vaahteran voittoon tuskin riittää kuitenkaan.

Meidän muukalaislegioona, Crusaders aloitti kauden heikosti, mutta kaksi viimeisintä olivat tappioista huolimatta hyvän näköistä jefua ja Kuopio peli kaatui kyllä itseluottamuksen puutteeseen enemmän kuin vastustaja paremmuuteen. Joukkue vahvistuu viikko viikolta ja juuri nyt on vaikea sanoa mikä se todellinen identiteetti oikein on ja miten yhteydet ja kemia kehittyvät. Minun papereissa joukkue on nyt kova ja hyvät coachit, joten ei voi olla muuta mahdollisuutta kuin nousta välieriin mukaan tuolla kokoonpanolla. Jatkopelit näyttävät syntyykö sitä henkeä vai tyydytäänkö olemaan nippu hankittuja muukalaisia. Mahdollisuudet suueenkin yllätykseen.

Roosters esitti hyvää fudista kolme ensimmäistä peliä vaikka vain yksi voitto. Kaksi ensimmäistä peliä kaatui niihin luokattomiin pallon menetyksiin ja eilen….täytyy ihmetellä mitä tapahtui??What a fuck!
Ottamatta mitään pois kultamustalta, mutta nyt roo peli oli luokatonta molemmin puolin palloa. Siis miten syviin vesiin pelkästään tukimiesosasto voi upota yhdessä pelissä ja nyt ei kulkenut kyllä hyökkäyskään muutamaa välkähdystä lukuun ottamatta (ei voi laittaa kaikkea tauon syyksi). Ei uskalla veikata tulevaan mitään punaisille, kun tuntuu korttipakka hajoavan käsiin vaikka kuinka teko hengitetään. Välieriin ehkä?

Ahmat joo…en sano muuta kuin että kannattaisi kyllä miettiä melko tarkkaan ennen kauden alkua mikä on oikea sarjataso, ei palvele ketään tällainen (turhia pelejä, pelkkää ajan ja rahan tuhlausta tulla vaahteraan opettelemaan lajia).

Täältä Tähän, JVM

10

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Crocodiles - Koneet käy täysillä pytyillä, mutta näyttää välillä siltä että jalkaa otetaan pois kaasulta ja silloin diiseli sakkaa. Mennee pleijareihin piikkipaikalta

      Butchers - Kevään yllättäjä, loksahtiko palaset paikalleen? Vakuuttavasti menossa neljän parhaan joukkoon jonne tyrkyllä 6 joukkuetta.

      Steelers - Kone sakkaa, onko rahat loppu? Pelinrakentavalinnalla Riisönöverin lähtö olisi voitu paikata. Trendi vahvasti alaspäin ja jäämässä pudotuspelien ulkopuolelle.

      Crusaders - Rahaa on. Muukalaisarmeijalta hyvänoloista peliä, mihin tarvitaan suomalaista pelaajatuotantoa? Taistelee paikasta auringonvalossa mutta veikkaan että rahkeet ei vielä riitä oikeisiin peleihin.

      Royals - Nousijan yllätykset on nähty, nyt katsotaan riittääkö kantti pleijareihin.

      Roosters - Pelinrakentajaan näyttää kulminoituvan kukkopoikien kausi, olisi kannattanut saattaa myös QB lentokentälle. Kisailee Vaasan ja Lohjan kanssa viimeisestä paikasta auringossa.

      Wolverines - Todellakin väärässä sarjassa, jos ja kun tippuu I-divariin, ei tällä kaudella kehitetty yhtään pelaajaa. Eniten harmittaa QB-Laalon puolesta; tässä sarjassa hän ei kehity. Katseet 2024 divariin.

    • Anonyymi

      Todella viihdyttävää fudista eilen, ihan ei kuninkaallisten lento riittänyt kievin kanan antamin siivin voittoon. Royals näytti lopussa jo hetken jopa voittajalta, mutta Slater halusi anastaa pisteet Morovickiltä ristiretkeläisille. Tämän vuoden sarja on ollut tähän mennessä Ahmoja lukuunottamatta todella mielenkiintoinen ja onnistunut.

      Punaisten kausi voi olla jo katkolla kahden seuraavan kierroksen säpinöissä, suurella mielenkiinnolla jään odottamaan tulevaa, kenen lento jatkuu ja kenen ehkä katkeaa jo lopullisesti.

      JVM

    • Anonyymi

      No Porvoolla tulee ongemat kun ADT:n B näyte tulee pihalle.

      • Anonyymi

        jaa mistäs siellä ollaan kärisemässä?


    • Anonyymi

      ^^ ja ^ eritoten kuka sieltä kärtsähti?

    • Anonyymi

      Ja kauanko Noroska yrittää peittää tämänkin asian.

    • Anonyymi

      Kuulemma G kärvähtänyt. Mutta odotellaan B-näytettä, on siis tapahtunut tovi sitten. Siipien katkaisemiseksi huhuilta olisi tietysti voinut tiedottaa A-näytteen ongelmista kun ne on todettu kesäkuun alussa.

      Mutta ollaan hys hys.

    • Anonyymi

      Eilisestä pelistä - no ei mitään uutta.

      W:n osalta jännitys kasvaa päivä päivältä, jaksavatko nuoret divaritason palloilijat ottaa viikosta toiseen nekkuun. Kysyy paljon huumoria kehittyä kun tunnelissa ei näy valoa. Tsemppiä loppukauteen.

      B:lle eilinen ei tarjonnut edes harjoitusottelustatusta. Valmennuksen hölmöilyä oli olla ottamatta polvea kun peliaikaa oli se 2min jäljellä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1909
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1740
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1380
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1327
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      125
      1234
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1222
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      106
      1057
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      1002
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      955
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      942
    Aihe