Saako juhannuksena grillata?

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/825b3c0c-5e8e-473a-8d91-771660d8a9ee
"Saako juhannuksena grillata? Palomestarilta vahva viesti
Maapohjaisten grillien käyttö on kiellettyä maastopalovaroituksen aikana. Palomestari kehottaa käyttämään maalaisjärkeä muidenkin grillityyppien kanssa.
Juhannuksen aikana avotulen tekokielto tarkoittaa esimerkiksi sitä, että ruoanlaitto avotulella ja maapohjaisen grillin käyttö on kiellettyä.
Pohjois-Savon päivystävä palomestari kertoo, että grillaaminen maastopalovaroituksen aikana ei ole sinänsä kiellettyä, kuin vain kertakäyttögrilleillä ja muilla maapohjaisilla grilleillä.
– Kaasugrillin käyttö on hieman mutkikkaampi juttu, suurimmasta osasta ei aiheudu vaaraa, mutta on niissäkin pieni mahdollisuus, että kipinöitä voi lentää."

No kyllä grillauspaikallakin on merkitystä. Kaasugrilli on täysin turvallien ja monella kaasugrilli sijaitsee terassilla, jossa on terassilaudoitus, eikä maapohjaa.
Yleensä kaasugrillillä grillaamisessa ollaan koko ajan paikan päällä ja grillauksen päätyttyä kaasufrilli sammuu, mutta hiiligrilliin jää hehkuva hiillos.
Olen käyttänyt kaasulisiä perunoiden keittämiseen.
Se on ihan turvallinen käyttää ja se on ollut puupöydällä kahden puukorokkeen varassa ja kädellä olen kokeillut, ettei lienden alaosa kuumene ja kuumenna puupöytää, ihan pystyy kättä pitämään,ei kuumene puupinta, eikä kaasulieden alustasta hehku kuumuutta alaspäin.
Aurinko kuumentaa puupöydän pinnan kuumemmaksi, kuin kaasuliesi.

Voihan sen grillaus alueen kastella märäksi, jos grillaa pihalla, eikä alla ole terassi laudoitusta tai kivilaatoitusta.

4

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse savustan ja grillaan juhannuksena Pohjois-Savossa. Kalat Bradleyn sähkösavustimessa, ribsit, burgerit ja makkarat Traegerin pellettigrillissä ja Masterbuilt Gravity Series 800 hiiligrillissä.

    • Anonyymi

      Saako käyttää aurinkogrilliä?

    • Anonyymi

      En ole lukenut aiheesta.Mutenkaan en grillaa mitään.Juhannus kuluu ihan Helsingin lähiö ,Pieni asunto ,metävä ulos varjo paikkan ettei lämpöhalvausta saa. Kun ei ole kesä mökkiä, ei perikunnan mökkiä ja ystävät kuin mies kuollut.Hyvää juhannusta kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      302
      7661
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5989
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3548
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2007
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1885
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      20
      1733
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1599
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      66
      1406
    Aihe