Kiltin miehen kohtalo

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009675902.html
"Karmea paljastus: 19-vuotias Titanin uhri meni sukellus­veneeseen vain isänsä mieliksi – pelkäsi jo ennen matkaa.
Shahzada Dawoodin sisko Azhem Dawood kertoo NBC:lle, että hänen veljenpoikansa Suleman pelkäsi matkalle lähtemistä ja oli kauhuissaan. Tädin mukaan poika kuitenkin suostui lähtemään matkalle ollakseen mieliksi isälleen, joka suhtautui Titanicin tarinaan intohimoisesti. Britanniassa vietettiin matkan alkaessa isänpäivää."

Moniko on elämänsä aikana ollut tilanteessa, jossa on tehnyt asioita vain isänsä mieliksi, kuten lähtemällä mukaan jonnekin jonne isä on pyytänyt.
Meikäläinen ainakin on elämässä ollut tilanteissa, jossa on lähtenyt isän mukaan, kun tämä on pyytänyt, olemalla isälle mieliksi, vaikka olisi ollut itsellä omaakin tekemistä.
Toisaalta asiassa on toinenkin puoli, ei ainakaan jäänyt harmittamaan isän kuoltua, ettei viettänyt aikaa isän kanssa.
Liian kiltti ei osaa sanoa ei, vaan yleensä aina suostuu toisen tahtoon.

13

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moniko, no minä oon. 🙋🏼‍♂️

    • Anonyymi

      Olen tehnyt, paljonkin. Vaan en mä olisi missään vaiheessa mihinkään selkeästi hengenvaaralliseen isäni mieliksi suostunut (tosin ei hän olisi pyytänytkään). Jos matkalle lähtiessä allekirjoitetaan sopimus, jossa jo etusivulla mainitaan kuolema useampaan kertaan, niin riski selvästi on olemassa.

    • Anonyymi

      Rikkaalla isällä on enemmän valtaa kuin köyhällä isällä mm. manipulointi onnistuu paremmin rahan voimalla.

    • Anonyymi

      Miksi öljylautta on parempi kuin öljypumppu 🙄

      • Anonyymi

        Onko nuhapumppu sittenkin paras???


    • Anonyymi

      Isukki osaa

    • Anonyymi

      Isukki huomioi poikaansa tässä.

    • Anonyymi

      En ole perunut omia menoja isän, enkä äidin vuoksi.
      Mikäli sairastuvat ja tarvitsevat apua, perun.

    • No ei ainakaan faijan mieliksi muiden kyllä joskus.🙂.

    • Anonyymi

      Niin ja sitten sukellusvene laskeutuu ja yht äkkiä kuuluu ruts. Ja sitten suihkuaa vettä halkeamasta ja ne yrittää epätoivosesti työntää lommolla olevia seiniä takas. Mutta milläs työntää kun valtava vedenpaine on takana. Ja sitten se pikkuhiljaa rusentuu kasaan. Sukellusvenehän on suunniteltu niin että siinä on paino ja sen irrottamalla se nousee pintaan. Että jos vene ei nouse pintaan, niin sitten se on rusentunu ja vettä täynnä. Niin siinä on ihan yhdentekevää onko siellä happea vai ei. Eli vaikka siitä happisäiliöstä saisikin happee jollakin hengityslaitteella, niin se paine on niin suuri ettei ole mitään mahdollisuutta säilyä hengissä.

      • Noh.. se rusentuminen tapahtui noin sekunnissa.. ihan vaan ruts. Ei ne kerenny siellä mitään kelailemaan. Nopea ja kivuton lähtö.


      • Anonyymi

        Kuvittele sama ääni kun rutistat juomatölkkiä. Ruts vaan, siinä ei kauaa ihmetelty mistä ääni tuli.

        Kiltin pojan kulttuurissa isälle ei sanota ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      472
      2317
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1373
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      94
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      104
      1073
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      964
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      831
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe