Miksi haluatte viettää juhannusta sinkut palstalla?

Anonyymi-ap

Eikö ole aika tylsää?

20

336

Äänestä

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen mökillä, Kustavissa ja hiiligrillin juuri sytytetty pihakeittiössä. Pihalla varmaan kymmenkunta ihmistä odottamassa ruokailua. Mulla varhaisperunat kiehumassa savustettua siikaa ja graavattua siikaa, porsaan pihvejä grillan, kun kunnonhiillos on ensin syntynyt. Jälkilämmöllä sitt vielä muutama makkara, nälkäisimmille miehille lähinnä. Mä laitan ruuan pöytään asti, mutt ruokailun jäljet saa joku toinen korjata.

      Olen näet päättänyt ett mun piikomiseni aika on nyt ohitse; saa nähdä miten muut asiaan suhtautuu. Joka tapauksessa mä olen vuosikaudet kantanut päävastuun juhlapyhien ruokailusta ja jälkien siivoamisista. Tämän vuoden kevätjuhlissa jo pyysin apua ja sitä myös sain, jonkin verran... aika kohtuudella kuitenkin. Saa nähdä kuinka käy nyt... jääkö grillikatokseen täyskaaos, ruokailun jäljet.

      Mä en tänne halunnut edes lähteä, saivat ylipuhuttua, kun kyydinkin tänne tarvitsivat... ja mulla on iso auto käytössäni, hakittukin tietyin ehdoin. Mun niskaani koko juhannuksen ruokahuoltoa -> tiskeineen, ei kyllä lastata, enää.
      Oikeesti mieluummin olisin vaikka yksin, nautinto sekin olisi, olla pelkästään omassa rauhassa; tehdä mitä päähän pälkähtää, tai olla tekemättä yhtään mitään!

      Ja nyt grillaamaan ne saamarin talouskyljykset (kasslerit)!
      trollikka

      • Anonyymi

        Todellisuudessa olet yksin kotona.


    • Mulle juhannus on päivä, jolloin koitan vaan relata. En hillu, en heilu vaikka ennätin jo pyykkiä pesemään. Konehan ne pesee. Enkä juhli mitään milloinkaan. Poikkeus järjestetyt juhlat.

      Niihin satsaan sitten minkä satsaan.

      • Iskä tulee meille ja vieteään yhdessä aikaa, syödään ja jutellaan. Äiteelle jo soitin ja toivotin juhannusta. Perheen kesken ollaa muutenkin juhannukset. ☺️


    • Tää on vain taukoviihdettä. Mökillä nysveltämässä perusjussia, välissä voi vähän höpötellä.

    • Anonyymi

      Ei ole tylsää.

    • Anonyymi

      Se on juhlista parhain. Pääsee purkamaan, alitajuntaa! Ilman että, syntyy mitään vahinkoa, aineellista, fyysistä, rahallista...

    • Anonyymi

      Odottelen pulleiden kaveripoikien toivotteluja.

    • Anonyymi

      Ei haluta.

    • Anonyymi

      Oikeat ihmiset tekevät monenlaisia asioita.
      Ulos ei huvita mennä, koska vettä sataa kuin saavista kaataen.
      Paljon parempi on kirjoitella täällä kuin juoda itsensä humalaan kotona tai muualla.

    • Anonyymi

      Ei ole tylsää. Miksi itse olet palstalla, jos se on tylsää?

    • Anonyymi

      Kun muiden elämä on kurjaa, oma olo on siedettävää. Siksi juhannus sinkkupalstalla.

    • Anonyymi

      No eikö elämä yksin ole muutoinkin aika tylsää ellei si vietä iltojaan baarissa pää jäässä niin sanotusti (liikaa juoneena)

    • Anonyymi

      Yksinäisillä ei ole mökkiä joten lopettakaa huijaus.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe