Taipuuko purkaa-verbin imp. 1. pers. näin: Purin.
Purkaa ja purea
Purija
12633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juuri niin se taipuu.
--
Taivuttaisitko malliksi tuon verbin "purea"!
Mitä se muuten tarkoittaa?
"Onpas pihvi niin murea, ettei tarvitse edes purea eikä hampaita surea."
Mistä puruista ns. purulelut muuten tehdään?
Kysyjä taisi kirjoittaa vähän kieli poskella...
Tarkoitti ilmiselvästi purra-verbiä.
Suomessa on muuten melko vähän -rra -loppuisia verbejä ja jopa vielä vähemmän -rrä -loppuisia.
Ne listaisi varsin nopeasti...
”Tampax, Tampax, ei hierrä, ei kierrä, on helppo pierrä.”
http://www.phnet.fi/public/www-vitsit/tamponi.html
Pieriä vai pierrä? Kertahurnautus kai hoituu myös verbillä pieraista; frekventatiivisempaan tuhnutteluun tai töristelyyn voi sovitella verbiä piereskellä.
>Pieriä vai pierrä?
Ehkäpä käyttäisin muotoa "piereä". Tosin täytyy todeta, ettäpä en ole tainnut tuota sanaa ja sanamuotoa monastikaan kirjoittaa.
Frekventatiivisena tunnen sanonnan "piereskely ehkäisee ilmavaivoja" (mietelauseena ns. anaalifonetiikanlaboratorion tutkijankammion seinällä). Hevonen taisi muinoin runsaasti kauroja syötyänsä pieretellä rekeä vetäessään.
Mutta kenenkäpä suomalaisen kirjailijan tuotannosta löytyy lause "piere, piere pikku ruuna, maisterin nokkaan hähähä"?
--
Calamniuksen Ilmaria, korpikirjailijaa Suomuksensalmelta.
Eihän tuo mahdoton lause olisi Huovis-Veikon kynästäkään lähteneeksi. Etelän miehiä noin Turjanlinnasta katsoen.
purra surra pierrä
Pidentäköön listaa joku kekseliäs sielu.
Kuvassa varoittava esimerkki siitä, kuinka sopimattoman äreä ruoka- ja juomavalio saattaa käydä kohtalokkaaksi jopa meditaation harjoittamiseen ja vanhojen epookkilehtien käytettävän temppelin kannalta.
http://images1.imagehigh.com/imagehigh/25052005030546_FlammableFart.jpg
Kuva on otettu jossakin päin Suomea loppukesällä 2002.
vanhojen epookkilehtien käytettävän => vanhojen epookkilehtien LUESKELUUN käytettävän
Veikas Huovinenas eli korpikirjailija Veikko Huovinenhan se sillälailla pani erään kirjallisen hahmonsa riekkumaan...
--
"Tänään purin laatikoita"
Lanttu-, porkkana- ja perunalaatikkoa tosin purraan perinteisesti eniten jouluiseen aikaan.
"Ruokalistalla on tänään kahdenlaisia laatikoita. Auki ja kiinni."