Oikeastaan tarvitsee vain sopivan kameran ja 90W tehoisen infrapunavalonheittimen, muistaakseni joissain asrmeijajutuissa oli 90 wzttisia ne if-heittimet yönäåössä..
.
.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarvitset myös optiikkaa, jolla saat tuon IR - valonheittimen valon perille katseltavaan kohteeseen millään hyötysuhteella. Tulee sama ongelma kuin tutkassa eli lähtevä IR-säteily vaimenee etäisyyden neliön käänteisarvoon verrannollisena ja kameran katselema kohteesta heijastunut IR - säteily sekin vaimenee etäisyyden neliön käänteisarvoon verrannollisena. Yhteensä vaimennus on verrannollinen etäisyyden neljännen potenssin käänteisarvoon.
Katseluetäisyyden kaksinkertaistaminen vaatisi siis valaisimen tehon kuusitoistakertaistamisen.
On idioottimaista osoittaa pimeydessä oma paikkansa ir-valonheittimellä. Valomonistimeen pohjautuvalla katselulaitteella pysyy piilossa.
Tuo riippuu tietenkin siitä, onko haittaa oman sijainnin mahdollisella paljastumisella toista infrapunakameraa käyttävälle. Sellaisella tosiaan näkee ir - valonlähteen paljon kauempaa kuin mille etäisyydelle asti valonheittimestä on sitä käyttävälle itselleen hyötyä.