Kikherneet

Tarkoitus olis tehdä falafeleja, mutten ole löytänyt ruokakaupasta kikherneitä mistään. Itse asiassa en edes tiedä miltä hyllyltä etsisin, eli neuvoja otetaan vastaan :)
73630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...niitä löytyy kuivattuna, siis tavan herneiden tapaan, sekä tölkissä. Tölkissä voi lukea myös garbanzo beans, joka on kikherneiden toinen nimi. Suosittelen kuitenkin kuivattujen osatamista vaikka niitä pitääkin keittää suhteellisen kauan. Voit kuitenkin keittää isomman satskin ja pakastaa loput sopiviin annospusseihin.

Kannattaa myös kokeilla tehdä marinoituja kikherneitä, herkkua! Itse olen laittanut herneiden sekaan oliiviöljyä, sitruunamehua, suolaa, mustaa pippuria, tuoretta chiliä, punasipulia, oreganoa, persiljaa, tomaattia... eli voit heittää sekaan melkein mitä tahansa! ;)

Äänestä
  • Oma kik-suosikkini on intialainen Besan-jauho, jota voi käyttää esim. kastikkeiden suurusteena, kasvispihveissä, blineissä, leivonnassakin, jopa pizzajuuston korvikkeena liotettuna ja tahiniin sekä hiivaviutaleisiin sekoitettuna.

    Äänestä

Muistaakseni (Hesassa) kikherneitä saa mm. Ruohonjuuri -kaupasta. Muutenkaan ne eivät ole mitään harvinaisia hyödykkeitä. Niitä voi ostaa myös Punnitse ja Säästä -liikkeistä tai tilata ruokapiireistä.

Äänestä

... lähimmästä luontaistuotekaupasta, sieltä noita herkkuja löytyy, kuten erilaisia papujakin.

Äänestä

Ei syytä paniikkiin, mutta maapähkinäallergiset saattavat olla allergisia myös kikherneille - ne kun ovat varsin lähisukuisia.

Äänestä

Kaikkihan tietää mikä on Makkaratalo :), mutta siellä on Marmorikuja täynnä pikkuisia kauppoja, ja sinne on muuttanut ulkomainen kauppias, jolta voi ostaa ainakin linssejä ja muistaakseni monia papulajeja irtomyynnissä. Kun kysyin, mitä kieltä nuudeli ym. pakkauksissa oleva teksti on, myyjä sanoi sen olevan persiaa. En tullut kysyneeksi hänen syntyperäänsä, ei olisi ollut kohteliasta, koska hän osasi kyllä suomea. Jostain syystä kaupassa ei ollut ollenkaan tofua, enkä muista oliko myöskään soijapapuja.

Ostin aluksi punaisia linssejä pari kiloa, johon hän antoi 1 euron alennuksen loppusummasta. En muista oliko siellä kikherneitä irtomyynnissä, mutta siellä on ihania saksanpähkinöitä, cashewpähkinöitä, manteleita ym. myös irtomyynnissä. Valitettavasti en uskalla kulkea siitä ohi joka päivä, sillä isokin saksanpähkinäpussi menee valitettavasti yhdessä illassa tässä koneen ääressä... :( - en ole verrannut tavallisen ruokakaupan saksanpähkinöiden hintaan, mutta oletan tässä kaupassa tulevan halvemmaksi.

Äänestä
  • Ei tämä liity mitenkään aiheeseen, mutta... Ei kyllä ole mitenkään epäkohteliasta kysyä myyjän syntyperää. Oman kokemukseni mukaan ainakin ulkomaalaiset ihmiset kertovat mielellään mistä ovat kotoisin ja vielä parempi, jos on kiinnostunut tästä maasta niin ko. hlö varmasti kertoo mielellään enemmänkin. Ei siis ole väliä, vaikka myyjä puhuisi täydellistä suomea ja olisi asunut 50 vuotta Suomessa :D.

    Ja niitä säilykekikherneitä saa nykyään ainakin pääkaupunkiseudulla lähes mistä tahansa vähänkään isommasta kaupasta. Säilykekikherneet löytyvät tietysti muiden säilykkeiden luota. Bonduelle-merkkiset taitavat olla yleisimpiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anneli kirjoitti:

Tarkoitus olis tehdä falafeleja, mutten ole löytänyt ruokakaupasta kikherneitä mistään. Itse asiassa en edes tiedä miltä hyllyltä etsisin, eli neuvoja otetaan vastaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu