Kun TES on voimassa, niin silloin ei saa lakkoilla. Työrauhavelvollisuus sitoo sopimuksen osapuolia. Näin se on. Rikoksesta pitää rangaista, Yhteiskuntarauhaa ei pidä rikkoa. Yhteiskuntarauhan rikkojat kuuluvat vankilaan, Meillä ei tarvita mitään trumppimaisia hyökkäyksiä Eduskuntaa vastaan.
Eduskunta säätää lait. Ammattiliitot tekevät TESsit yhdessä työnantajien kanssa. Kolmikanta on historiaa. Siihen ei ole löytynyt enää edellytyksiä muutaman viime vuoden aikana. Paikallisen sopimisen laajentamisen yrittämisneuvotteluista SAK:n edustajat kävelivät ulos ovet paukkuen. Se oli osoitus kolmikannan upottamisesta. Neuvotteleminen ei ole sanelua ja kiristämistä. Kenelläkään ei ole veto-oikeutta.
Hyvät asiat voittavat. Hyvät ihmiset ajavat hyviä asioita. Politiikka ja populismi eivät ole realismia.
Yhteiskuntarauhan rikkomisesta vankilaan.
4
267
Vastaukset
- Anonyymi
Missäs niitä vankiloita on ja miten niihin pääsee ???
Vuosikymmeniä on meitä kusiruuttapartioiden järjestäjiä uhkailtu ties vaikka millä, mutta silti on ruutta soinut aina lakkoporteilla siankusta ja lietettä rikkuroien päälle syytäen, ilman meille koituneita minkäänlaisia seuraamuksia !!!
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
TES:in aikana ei porvari sitten tee mitään sellaista mikä voisi lakon aiheuttaa, ja sitten lakkoja ei tule.
- Anonyymi
Tässä on vaara että työnantaja omalla toiminnallaan järjestää lakon ja on lakoon syyllinen, mutta duunari saa tästä lakkoilusta sitten rangaistuksen.
Tämä on hallituksen tärkein tavoite.
Mutta sitä saame niittää mitä olemme kylväneet siellä äänestyskopissa- Anonyymi
Siis millätavoin duunaria rangaistaan ? Porvarihan siinä turpiinsa ottaa kun suma seisoo.
Rikkurit myöskin ylimääräisine pesulakuluineen kun siankusen haju ei hevillä lähde ryysyistä.
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604686Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362159Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511678- 1781659
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1651537Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2781372Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1981219- 871142
- 2041136
- 651094