Mitä mieltä olette seuraavasta? Työpäivät jaetaan usean avustajan kesken edellisen kuun lopussa. Yksi sitten 'sairastuu' maanantaina, joka oli merkitty hänelle työpäiväksi. Ei siinä mitään. Toinen avustaja tuuraa häntä. Kun sitten tuntilistat kerätään, havaitaan, että kyseinen sairaslomalainen on käynyt lääkärissä ja saanut sairaustodistuksen kolmeksi päiväksi. Kaikki nuo päivät hän nyt sitten laittaa tuntilistaansa, odottaen noilta päiviltä palkkaa. Siis päiviltä, joille hänelle ei ollut laitettu tunteja. Onko tämä oikein?
Palkanlaskija ei havaitse, mitä tapahtui. Hän näkee, että noina kahtena päivänä yksi on ollut sairaana ja joku toinen on tehnyt tytöt. Hän ei tiedä, kenen päiviä ne päivät alunperin oli tarkoitus olla. Avustettava ei tarkasta tuntilistoja. Toiset avustajat eivät katso listoja, koska eihän toisten asiat kuulu heille. Tulos? Röyhkeä tekee itselleen tuloja kahdelta päivältä. En tiedä, onko hänellä tapa toimia niin jatkuvasti, vai oliko tämä ainut tapaus. Enkä tiedä, voiko noin toimia. Mitä mieltä te olette, tai tiedättekö, menikö kaikki oikein?
Tämä palsta ei ehkä ollut juuri oikea tälle kysymykselle, mutta oli paras, jonka löysin.
Voiko sairaspäivillä vilpistellä palkkaa?
13
344
Vastaukset
- Anonyymi
Onko kyseessä vakituinen työntekijä?
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Minusta kyseessä on petos. Ehkä lievä petos? Irtisanomisen syyksi se uskoakseni riittää. En tiedä sääntöjä, mutta tuo olisi oma mutuni asiasta.
- Anonyymi
Asia ei ehkä tule esille, ellei joku toisista avustajista kiinnitä asiaan huomiota, kysy siitä, pyydä tarkistamaan.
- Anonyymi
Osaisiko joku neuvoa lakia, josta voisin asian tarkistaa?
- Anonyymi
Edelleen asia mietityttää...
- Anonyymi
Pidän silmällä tuntilistoja. Jos vielä huomaan venkoilua, kysyn asiasta työnantajalta.
- Anonyymi
Juuri noin. Jokaisen pitää seurata omat tuntinsa ja jos huomaa epäselvyyttä, niin yhteys työnantajaan, ei keskustelupalstaan.
- Anonyymi
Siis henkilökohtainen avustaja? Missä vielä täytellään paperisia listoja?
Jos työvuorosi on vahvistettu ja sairastut, saat tietenkin sairausajan palkan ja sinua tuurannut saa palkan. Mitä tuossa on ihmeellistä? Miten tuo täyttää petoksen määritelmän?- Anonyymi
Ymmärrän tuon, mutta kyseessä on tilanne, jossa henkilöllä on listassa tunnit esimerkiksi maamantai ja keskiviikko, mutta hän laittaa sairaslomaan myös tiistain. Minusta se on väärin.
- Anonyymi
Tässä olisi lukemista https://thl.fi/fi/web/vammaispalvelujen-kasikirja/tuki-ja-palvelut/henkilokohtainen-apu/avun-jarjestaminen/tyonantajamalli/henkilokohtainen-avustaja-ja-tyolainsaadanto
ja täältä löytyy työaikaopas
https://www.jhl.fi/tyo/tyoehtosopimukset/henkilokohtaisten-avustajien-heta-tes/
Jos olet liittynyt liittoon soittele sinne.- Anonyymi
Linkeistä en löytänyt vastausta tähän kysymykseen, mutta kiitos niistä; paljon muuta mielenkiintoista siellä toki on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047614
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075758- 835107
- 1394496
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113190- 542899
- 532812
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562016