Voiko sairaspäivillä vilpistellä palkkaa?

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette seuraavasta? Työpäivät jaetaan usean avustajan kesken edellisen kuun lopussa. Yksi sitten 'sairastuu' maanantaina, joka oli merkitty hänelle työpäiväksi. Ei siinä mitään. Toinen avustaja tuuraa häntä. Kun sitten tuntilistat kerätään, havaitaan, että kyseinen sairaslomalainen on käynyt lääkärissä ja saanut sairaustodistuksen kolmeksi päiväksi. Kaikki nuo päivät hän nyt sitten laittaa tuntilistaansa, odottaen noilta päiviltä palkkaa. Siis päiviltä, joille hänelle ei ollut laitettu tunteja. Onko tämä oikein?

Palkanlaskija ei havaitse, mitä tapahtui. Hän näkee, että noina kahtena päivänä yksi on ollut sairaana ja joku toinen on tehnyt tytöt. Hän ei tiedä, kenen päiviä ne päivät alunperin oli tarkoitus olla. Avustettava ei tarkasta tuntilistoja. Toiset avustajat eivät katso listoja, koska eihän toisten asiat kuulu heille. Tulos? Röyhkeä tekee itselleen tuloja kahdelta päivältä. En tiedä, onko hänellä tapa toimia niin jatkuvasti, vai oliko tämä ainut tapaus. Enkä tiedä, voiko noin toimia. Mitä mieltä te olette, tai tiedättekö, menikö kaikki oikein?

Tämä palsta ei ehkä ollut juuri oikea tälle kysymykselle, mutta oli paras, jonka löysin.

13

440

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kyseessä vakituinen työntekijä?

      • Anonyymi

        On.


    • Anonyymi

      Minusta kyseessä on petos. Ehkä lievä petos? Irtisanomisen syyksi se uskoakseni riittää. En tiedä sääntöjä, mutta tuo olisi oma mutuni asiasta.

    • Anonyymi

      Asia ei ehkä tule esille, ellei joku toisista avustajista kiinnitä asiaan huomiota, kysy siitä, pyydä tarkistamaan.

    • Anonyymi

      Osaisiko joku neuvoa lakia, josta voisin asian tarkistaa?

    • Anonyymi

      Edelleen asia mietityttää...

    • Anonyymi

      Pidän silmällä tuntilistoja. Jos vielä huomaan venkoilua, kysyn asiasta työnantajalta.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Jokaisen pitää seurata omat tuntinsa ja jos huomaa epäselvyyttä, niin yhteys työnantajaan, ei keskustelupalstaan.


    • Anonyymi

      Siis henkilökohtainen avustaja? Missä vielä täytellään paperisia listoja?
      Jos työvuorosi on vahvistettu ja sairastut, saat tietenkin sairausajan palkan ja sinua tuurannut saa palkan. Mitä tuossa on ihmeellistä? Miten tuo täyttää petoksen määritelmän?

      • Anonyymi

        Ymmärrän tuon, mutta kyseessä on tilanne, jossa henkilöllä on listassa tunnit esimerkiksi maamantai ja keskiviikko, mutta hän laittaa sairaslomaan myös tiistain. Minusta se on väärin.


      • Anonyymi

        Linkeistä en löytänyt vastausta tähän kysymykseen, mutta kiitos niistä; paljon muuta mielenkiintoista siellä toki on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe