Tapio Rautavaara on levyttänyt oman versionsa laulusta "Se talo oli Suomen ruotsalainen".
Laulun alkupään sanoihin kuuluu säkeistö, joka loppuosassa on seuraavat sanat: "Talosta kuului tanssin huiske, sekä iloinen laulun luiske, kartanolle asti..."
Kysymys: Mitä kahdella viimeisellä sanalla "kartanolle asti" tarkoitetaan?
Tietokilpailukysymys
10
244
Vastaukset
- Anonyymi
Kartanolla tarkoitettiin yksinkertaisesti talon pihapiiriä, aluetta talon ympärillä.
- Anonyymi
Avaajan kommentti: Oikea vastaus. Kysymys taisi olla liian helppo.
Sen verran tarkennan, että savolaismurteissa "kartano" tarkoitti ja tarkoittaa vieläkin pihamaata. Näin keskeiselle asialle on jo ammoin lanseerattu ilmaisu, jossa ei yhdyssanaa käytetä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avaajan kommentti: Oikea vastaus. Kysymys taisi olla liian helppo.
Sen verran tarkennan, että savolaismurteissa "kartano" tarkoitti ja tarkoittaa vieläkin pihamaata. Näin keskeiselle asialle on jo ammoin lanseerattu ilmaisu, jossa ei yhdyssanaa käytetä.Samaa tarkoitti karjalanmurteessakin (Kannaksella)
Kun lapset riehuivat sisällä liikaa, äitini tiuskaisi joskus: Mänkää kartanolle siint.
- Anonyymi
Nykyisin se voi tarkoittaa ulkomaita.
Rouva lähijunassa maahanmuuttajalapsille: ”Mänkää kartanolle siint”.- Anonyymi
Vitsisi ei oikein tahdo Purra.
- Anonyymi
Meilläpäin tarkoitetaan kartanolla pihaa, siis sinne kuului.
- Anonyymi
Itämurteiden alueella kartano on pihamaa, eli tiukasti tulkittuna maaseudulla vain se asuinrakennuksen ja navetan väliin jäävä tasattu ja nurmea kasvava alue . Vähän laajemmin tulkittuna se on suuremmassa maalaistalossa asuin- ja muiden talousrakennusten ympäröimä pihamaa.
Piha on Itä-Suomen maaseudulla näistä kaikista, siis piharakennuksista ja niiden väliköistä muodostuva kokonaisuus. Kielenkäytössä pihaan lähtemistä käytetään paljon enemmän, kuin kotiin lähtemistä. Kun arkipäivänä lähdetään vaikkapa pellolta tai metsästä pihaan, se tarkoittaa sitä, että työskentelyä tai muuta toimintaa jatketaan piharakennusten vaiheilla. Kotiin lähteminen taas tarkoittaa sitä, että mennään asuinrakennuksen sisälle ja sen henkiseen ilmapiiriin; kotona oltaessa ruokaillaan ja muutenkin palaudutaan.
Kun ollaan sunnuntaina jonkin tuttavaperheen luona vierailulla, sieltä lähdetään kotiin. Kun arkipäivänä pistäydytään naapurin väkeä jututtamassa, lähdetään pihaan.
Avauksessa mainittu "laulun luiske " todellakin kuului myös pihaan, koska kartano on osa pihaa. Mutta joka kolkkaan pihaa sisätiloissa harjoitettu laulaminen ei kuulu, heti ulko-oven takaa avautuvalle kartanolle kylläkin.
- Anonyymi
Olisiko tuon hauskan laulun nimi kuitenkin "Se talo oli suomenruotsalainen"?
- Anonyymi
Niinhän se taitaa olla. Viitseliäisyys ei aina riitä, että alkaisi googlaamalla tarkastaa asioiden oikeinkirjoituksia.
- Anonyymi
"Olisiko tuon hauskan laulun nimi kuitenkin "Se talo oli suomenruotsalainen"?"
Rautavaara vain laulaa myötäillen sävellyksen rytmiä tavalla, josta pelkästään kuuloaistin perusteella voisi tulkita, että kyseessä ei olisi yhdyssana, vaan Suomen ruotsalainen.
Tästä avauksessa ilmenevä kirjoitusvirhe osaltaan johtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14710823
- 525170
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452373- 292073
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131671Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411492Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291194Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351146Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92915TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317862