Se ei kuulu kenellekään miten mummo rahansa käyttää

Päivän hyvän tuulen juttu:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/marie-97-marssi-kauppaan-ja-osti-john-deeren-kateisella-olen-viela-ihan-jarjissani/8737662#gs.33s6t6

Kova on tuo Aino-mummokin johon oli linkki:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kymppiuutisista-tuli-idea-nyt-aino-mummo-83-on-somejulkkis-ja-rakastaa-uutta-ammattiaan/8558752#gs.33s2ts

Pitkää ikää vaan heille.

Paljon on varmaan mummoja ja pappoja joiden tekemisiin/hankintoihin jälkipolvet pyrkii puuttumaan siksi kun ei ole muka sopivaa, kyttäävät perintöä ja haulavat sen maksimoida itselleen tms, jostain muusta syystä toppuuttelevat vanhuksen tekemisiä. Hienoa että jotkut vanhukset ei anna iän estää jos jotain haluavat tehdä.

-harmiseikirj-
8157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kukaan ei saa täältä omaisuutta mukaansa ja käärinliinoissa ei ole taskuja. Hienoa, että ihmiset malttavat käyttää itse kartuttamaansa omaisuutta myös omaksi ilokseen 👍

Ekassa jutussa päältä ajettava ruhonleikkurihan oli varsin järkevä ostos. Toisessa jutussa myssymummo nyt käyttää vain tottuneesti massikkaa kauppa-autona. Aika vähän niistä myssyistä varmaan lopulta rahaa kertyy. 🤔

Äänestä
  • Niinpä. Itse olen huomannut että usein ihmiset kokee tietävänsä paremmin mitä iäkkäät sukulaiset "tarvitsevat" ja joskus vähän nuorempienkin hankinnoista saattavat purputtaa. Päältäajettava on hyvä, vielä jos saisi tieliikenteessä ajaa olisi tuollaisessa lämpimässä ympäristössä hyä kauppareissuilla sun muuta, mutta näyttihän tuolla käyttö olevan ja mummo nautti ajella niin hienoa. Myssymummollekin mielellään soisi vähän uudemman mallin ohjaustehostimineen ja noin mutta voihan se olla että hän ei huolisi sitten semmoista.

    -harmiseikirj-

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Niinpä. Itse olen huomannut että usein ihmiset kokee tietävänsä paremmin mitä iäkkäät sukulaiset "tarvitsevat" ja joskus vähän nuorempienkin hankinnoista saattavat purputtaa. Päältäajettava on hyvä, vielä jos saisi tieliikenteessä ajaa olisi tuollaisessa lämpimässä ympäristössä hyä kauppareissuilla sun muuta, mutta näyttihän tuolla käyttö olevan ja mummo nautti ajella niin hienoa. Myssymummollekin mielellään soisi vähän uudemman mallin ohjaustehostimineen ja noin mutta voihan se olla että hän ei huolisi sitten semmoista.

    -harmiseikirj-

    Luulen myös, että myssymummo haluaa pitää oman, tutun ja luotettavan ajopelinsä 😄

    Äänestä

Miksi vanhus ei saisi ostaa päältä ajettavaa ruohonleikkuria?

Muistan, kun menetin ajo-oikeuden. Sain silti ihan laillisesti ajaa mopedia.

>simiti<

Äänestä
  • Olen ikäihminen. Minua ei koske nykysäännöt.

    >simiti<

    Äänestä

No se vähän riippuu. Minä olisin puuttunut. Naapurin dementikko-pappa osti jollekin tuttavahepulleen talvirenkaat. Lapset eivät puuttuneet.

Äänestä

Myssyfarmihan on jo kaatumassa, ikävä kyllä.

Ehkä vähän hintava kuitenkin lähemmäs sata euroa myssystä, vaikka kauniita olivatkin.

En tykännyt myöskään malleista, muuten olisin hinnasta huolimatta ostanut kun näin ekan kerran Myssyfarmin hyllyn Stockalla. Toiset mallit oli superpaksuja, eli liian kuumia ja saavat pään näyttämään jättikokoiselta pikkulapsen päältä ja toiset kortsumallisia joka ei pue yhtään ketään ja ohut kuminauha myssyn reunassa on yhtä helvettiä käyttömukavuuden kannalta.

Värit ja lankojen laatu oli aivan huikea ja työn jälki virheetöntä, niistä tykkäsin ja siksi teki mieli ostaa. Harmitti, kun mallit ei sopineet.

Eli kertokaa mummoille, että ne, jotka ostaa v.tun hintavia pipoja, asuu kaupungissa ja tarvii mediumpaksuisia, mukavia pipoja jotka ei länää hiuksiin kuminauharantua.

Hyvä yritys, mutta kohderyhmä ei ollut mummoile tuttu😁😂

Äänestä

Upeaa Marie!
Lisää tuollaisia mummoja jotka tykkää koneista.

-keinovaginamies-

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Päivän hyvän tuulen juttu:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/marie-97-marssi-kauppaan-ja-osti-john-deeren-kateisella-olen-viela-ihan-jarjissani/8737662#gs.33s6t6

Kova on tuo Aino-mummokin johon oli linkki:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kymppiuutisista-tuli-idea-nyt-aino-mummo-83-on-somejulkkis-ja-rakastaa-uutta-ammattiaan/8558752#gs.33s2ts

Pitkää ikää vaan heille.

Paljon on varmaan mummoja ja pappoja joiden tekemisiin/hankintoihin jälkipolvet pyrkii puuttumaan siksi kun ei ole muka sopivaa, kyttäävät perintöä ja haulavat sen maksimoida itselleen tms, jostain muusta syystä toppuuttelevat vanhuksen tekemisiä. Hienoa että jotkut vanhukset ei anna iän estää jos jotain haluavat tehdä.

-harmiseikirj-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu