https://is.mediadelivery.fi/img/1920/958d4ce79ffd4e37a6b2e2c47fe910ba.jpg
Kuvassa pidetään lämpömittaria suorassa auringonpaisteessa ja todetaan, että on mitattu lämpötila ennätys.
Väärin mitattu, eihän lämpötiloja mitata auringon paisteessa, vaan virallinen ja oikea lämpötilalukema on ainoastaan varjom puolella mitattu.
Suomessakin olisi yli +35 asteen lämpötila lukemia ennustekartalla, jos lämpötilat mitattaisiin auringon paisteesta.
Väärin mitattu lämpötila Kuolemanlaaksossa
9
293
Vastaukset
- Anonyymi
Tuosta kuvasta ei saanut varmuutta, oliko mittari auringossa vai ei. Joka tapauksessa tuolaisten mittarien mittatarkkuus on surkea. Ei virallisia tuloksia tuollaisilla mitata.
Auringonpaisteessa oleva mittari mittaa sitä, miten lämpimäksi aurinko kuumentaa mittainstrumentin. Kyllä Suomessakin yli 50 asteeseen pääsee. Ei kai kukaan nyt ihan oikeasti usko, että...
No, näköjään uskoo. En oikeastaan ole ihmisiin enää edes pettynyt.- Anonyymi
Mitä kummalliasta tuossa on.
Uskoohan jotkut ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseenkin. - Anonyymi
Netti vei minulta uskon siihen, että kadulla vastaan kävelevät ihmiset ovat harvaa poikkeusta lukuun ottamatta rationaalisia. Tällaisilla palstoilla tuntuu olevan viiropäiden kokoontumisajot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Netti vei minulta uskon siihen, että kadulla vastaan kävelevät ihmiset ovat harvaa poikkeusta lukuun ottamatta rationaalisia. Tällaisilla palstoilla tuntuu olevan viiropäiden kokoontumisajot.
Kyse on illuusiosta.
Suurin osa ihmisistä on edelleen rationaalisia. Netissä yksi ahkera päästään viiraava näyttää helposti laumalta samanhenkisiä kirjoittajia kun sillä on rajattomasti aikaa tuottaa tekstiä palstalle toisin kuin ns. normaaleilla ihmisillä. Laajassa tuttavapiirissä koronarokote-salkkareiden määrä osoittautui nollaa suuremmaksi mutta sentään vähäisemmäksi kuin esimerkiksi vihreiden saama ääniosuus viime vaaleissa.
Jos vauva.fi aihe vapaa palstan perusteella yrittäisi saada käsityksen naisten sielunelämästä niin aika synkkää ja miesvihaa uhkuvaa kuvaa sieltäkin saisi. Anonyymisti kirjoittaminen tuo osasta ihmisiä heidän "parhaat" puolensa esille.
Mitä aloitukseen tulee niin se kertoo lähinnä tasosta, jolla ihmisen osuutta ilmastonmuutoksesta vähättelevät joutuvat toimimaan. Kun tyhjästä on tunnetusti paha nyhjästä niin jostakin pitää heidän löytää edes jotakin sanottavaa.
Virallinen lämpömittaus tapahtuu tietenkin sellaisella mittalaitteella ja -anturilla, että sen esitteleminen lehtikuvassa ei kiinnostaisi ketään iltapäivälehden lukijaa.
- Anonyymi
Voi helvetti että on taas joku idiootti lukenut lehtiä, vaikka pitäisi korkeintaan tutkia aku ankkoja.
- Anonyymi
Onhan tuo tietysti väärin mitattu kun ei vieläkään ole ennätystä rikottu.
Lämpömittaria ei tietenkään missään tapauksessa eikä koskaan saa viedä ulos auringonpaisteeseen. Sehän saattaa saada auringonpistoksen.- Anonyymi
Niin, ja joku pösilö luulee tosissaan, että tuollaisella olisi joku lämpötila mitattu, ja sitten huutaa, että väärin mitattu. Voi teitä poloisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845317Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.313533Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j522917Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin282107Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611886Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861666- 471596
- 941392
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71185