Väärin mitattu lämpötila Kuolemanlaaksossa

Anonyymi-ap

https://is.mediadelivery.fi/img/1920/958d4ce79ffd4e37a6b2e2c47fe910ba.jpg

Kuvassa pidetään lämpömittaria suorassa auringonpaisteessa ja todetaan, että on mitattu lämpötila ennätys.
Väärin mitattu, eihän lämpötiloja mitata auringon paisteessa, vaan virallinen ja oikea lämpötilalukema on ainoastaan varjom puolella mitattu.
Suomessakin olisi yli +35 asteen lämpötila lukemia ennustekartalla, jos lämpötilat mitattaisiin auringon paisteesta.

9

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuosta kuvasta ei saanut varmuutta, oliko mittari auringossa vai ei. Joka tapauksessa tuolaisten mittarien mittatarkkuus on surkea. Ei virallisia tuloksia tuollaisilla mitata.

      Auringonpaisteessa oleva mittari mittaa sitä, miten lämpimäksi aurinko kuumentaa mittainstrumentin. Kyllä Suomessakin yli 50 asteeseen pääsee.

    • Ei kai kukaan nyt ihan oikeasti usko, että...


      No, näköjään uskoo. En oikeastaan ole ihmisiin enää edes pettynyt.

      • Anonyymi

        Mitä kummalliasta tuossa on.
        Uskoohan jotkut ihmisen aiheuttamaan ilmastonlämpenemiseenkin.


      • Anonyymi

        Netti vei minulta uskon siihen, että kadulla vastaan kävelevät ihmiset ovat harvaa poikkeusta lukuun ottamatta rationaalisia. Tällaisilla palstoilla tuntuu olevan viiropäiden kokoontumisajot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Netti vei minulta uskon siihen, että kadulla vastaan kävelevät ihmiset ovat harvaa poikkeusta lukuun ottamatta rationaalisia. Tällaisilla palstoilla tuntuu olevan viiropäiden kokoontumisajot.

        Kyse on illuusiosta.

        Suurin osa ihmisistä on edelleen rationaalisia. Netissä yksi ahkera päästään viiraava näyttää helposti laumalta samanhenkisiä kirjoittajia kun sillä on rajattomasti aikaa tuottaa tekstiä palstalle toisin kuin ns. normaaleilla ihmisillä. Laajassa tuttavapiirissä koronarokote-salkkareiden määrä osoittautui nollaa suuremmaksi mutta sentään vähäisemmäksi kuin esimerkiksi vihreiden saama ääniosuus viime vaaleissa.

        Jos vauva.fi aihe vapaa palstan perusteella yrittäisi saada käsityksen naisten sielunelämästä niin aika synkkää ja miesvihaa uhkuvaa kuvaa sieltäkin saisi. Anonyymisti kirjoittaminen tuo osasta ihmisiä heidän "parhaat" puolensa esille.

        Mitä aloitukseen tulee niin se kertoo lähinnä tasosta, jolla ihmisen osuutta ilmastonmuutoksesta vähättelevät joutuvat toimimaan. Kun tyhjästä on tunnetusti paha nyhjästä niin jostakin pitää heidän löytää edes jotakin sanottavaa.

        Virallinen lämpömittaus tapahtuu tietenkin sellaisella mittalaitteella ja -anturilla, että sen esitteleminen lehtikuvassa ei kiinnostaisi ketään iltapäivälehden lukijaa.


    • Anonyymi

      Voi helvetti että on taas joku idiootti lukenut lehtiä, vaikka pitäisi korkeintaan tutkia aku ankkoja.

    • Anonyymi

      Onhan tuo tietysti väärin mitattu kun ei vieläkään ole ennätystä rikottu.
      Lämpömittaria ei tietenkään missään tapauksessa eikä koskaan saa viedä ulos auringonpaisteeseen. Sehän saattaa saada auringonpistoksen.

      • Anonyymi

        Niin, ja joku pösilö luulee tosissaan, että tuollaisella olisi joku lämpötila mitattu, ja sitten huutaa, että väärin mitattu. Voi teitä poloisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4176
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3672
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2391
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      10
      2222
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      149
      1872
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1779
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1758
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1048
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      925
    Aihe