Persujen nettiyhteisö?

ihmettelin IL ja IS:n kommenttiosioiden peukutuksia, koska ne ovat valtaosaltaan persuja kannattavia ja heidän mielipiteitään myötäileviä. En ihmettele enää.

Kaverini kuuluu kyseiseen ryhmään netissä, ja siellä on mukana muutama tuhannen ihmistä. Heille on annettu kehoitus kirjoittaa lehtien kommenttiosioille noita persuja puolustavia kommentteja, sekä aina peukuttaa niitä myötäileviä kirjoituksia persuista. Selvisihän se, miksi vajaa (hauska sana persujen kohdalla) 20 % kannatuksen omaava puolue on niin suosittu. Huijaus on nyt paljastettu!
9189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Juuri noin toimii persujen trolliarmeija. Valmius 24/7 nettipäivystykselle. Olen jo vyuosia sitten nähnyt esim persujen 24-palstalla kehotuksen mennä kommentoimaan juttuja porukalla.

Äänestä

Tottahan se on että persujen kannattajat ovat monilla foorumeilla mölyämässä. Se yleensä pudottaa keskustelun tason täysin ala-arvoiseksi mölyämiseksi, ja kohta ovat itsekseen sivuilla, kun muut siirtyvät muualle.

Äänestä

Vähemmästäkin on eroitettu , onko sdp,llä eri laki ja oikeus eläimiin. PAM.

Anonyymi-ap
2023-07-20 09:13:30
Ilmoita
Ro­va­nie­men kau­pun­gin­val­tuus­ton 2. va­ra­pu­heen­joh­ta­ja Mikkel Näk­kä­lä­jär­vi lähtee ehdolle sdp:n puo­lue­sih­tee­rik­si
Aleksi Pohjola
0
09.06.2023 10:16
POLITIIKKA
Rovaniemen kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja Mikkel Näkkäläjärvi (sd.) lähtee tavoittelemaan sdp:n puoluesihteerin paikkaa. Puoluesihteeri valitaan syyskuussa sdp:n puoluekokouksessa Jyväskylässä.
Rovaniemen kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja Mikkel Näkkäläjärvi (sd.) lähtee tavoittelemaan sdp:n puoluesihteerin paikkaa. Puoluesihteeri valitaan syyskuussa sdp:n puoluekokouksessa Jyväskylässä.
KUVA: ANSSI JOKIRANTA
Rovaniemen kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja Mikkel Näkkäläjärvi, 32, (sd.) lähtee ehdolle sdp:n puoluesihteeriksi.

Näkkäläjärvi on toiminut vuodesta 2020 Palvelualojen ammattiliitto PAMin Pohjois-Suomen aluepäällikkönä. Sitä ennen hän toimi Demarinuorten puheenjohtajana 2016–2020.

EIKÖ TÄMÄ OLE PAHIMMAN LUOKA RASISMIA KISSOJA JA MUITAKIN ELÄIMIÄ KOHTAA RASISMIA HÄ EIKÄ OLE 15 VUOTTA VANHA JUTTU HURSKATELIJAT SDP KESKUSTA RKP. KUKA HEITTÄÄ ENSIMÄISEN KIVEN SANNA MARININ MASINOMA VIHA KAMPANJA RIIKKA PURRAA VASTAA KAIKKI TIETÄÄ ETTÄ JUTUN TAKAN ON VAIN SANNA MARIN, KATKERA JAUHO NAAMA.
Maanantaina selvisi, että totuus on vielä karumpi. Lapin käräjäoikeuden mukaan 15-vuotias Näkkäläjärvi ja kolme muuta poikaa tappoivat aikuisen kissan yhdessä ja yksissä tuumin. Näkkäläjärvi myönsi lyöneensä kissaa mökin portailla lapiolla. Surmaamisen jälkeen kissa poltettiin nuotiolla.

Muut kolme poikaa olivat käyneet samalla mökillä jo pari päivää aiemmin. Tuolloin he olivat tappaneet kahdeksan kissanpentua. Näkkäläjärvi ei ollut sillä reissulla mukana, eikä häntä syytetty pentuihin kohdistuneista eläinsuojelurikoksista tai muista tuon käynnin tihutöistä.

Mökki kuului inarilaiselle naiselle, joka oli myös surmattujen kissojen omistaja. Hänellä ei ollut oikeudessa vaatimuksia syytettyjä kohtaan, sillä he olivat sopineet asian ennen oikeudenkäyntiä.

Lue lisää: Tällaisia ovat Sdp:n Näkkäläjärven tuomiot: Osallistui kissan tappamiseen ja ajoi humalassa ojaan neljä matkustajaa kyydissään.

IS sai haltuunsa valokuvat, jotka Inarin-Utsjoen poliisi otti rikospaikalla tuoreeltaan 10. kesäkuuta 2006. Kuvista näkyy, millaista tuhoa mökillä oli saatu aikaan.

Useissa kuvissa näkyy hiiltyneitä kissanraatoja, joita oli poltettu pihalle laitetussa nuotiossa. IS ei julkaise näitä kuvia, koska ne saattaisivat ahdistaa lemmikkien ystäviä.

Aikuisen kissan ja yhden pennun ruumiit olivat vielä nuotion tuhkassa. Loput raadot lojuivat siellä täällä pitkin pihaa.

Pojat tunkeutuivat inarilaisnaisen mökkiin ainakin kahdesti.
Pojat tunkeutuivat inarilaisnaisen mökkiin ainakin kahdesti. KUVA: POLIISI

Oikeudessa neljää poikaa syytettiin kissojen surmaamisen ja kotirauhan rikkomisen ohella vahingonteosta. Mökissä oli sotkettu paikkoja ja rikottu tavaroita. Televisio oli pudotettu lattialle ja cd-soitin rikottu.

Oveen oli kirjoitettu teksti ”tapettiin sun katit” ja piirretty kissan kuva. Näkkäläjärvi myönsi oikeudessa, että hän oli yhdessä muiden kanssa hakenut töhrimiseen käytetyt maalit. Pojat myönsivät myös, että mökki sotkeutui vereen kissoja tapettaessa.



VA: POLIISI

Lattia oli tahriintunut kissojen vereen.
Lattia oli tahriintunut kissojen vereen. KUVA: POLIISI

Käräjäoikeus joka tapauksessa katsoi poikien syyllistyneen niihin tekoihin, joista syyttäjä heille vaati rangaistusta. Näkkäläjärvi selvisi 30 päiväsakolla, muut pojat saivat 50 päiväsakkoa kukin.

STT kertoi maanantaina, että Näkkäläjärvi salasi rikostaustansa puolueeltaan. Ehdokkaaksi asettuessaan hän vakuutti kirjallisesti lomakkeella, että kertoisi mahdollisista rikostuomioistaan tai käynnissä olevista rikostutkinnoista.

Lue lisää: Tällaisen vakuutuksen Näkkäläjärvi antoi taustoistaan – Sdp ei puutu valehteluun: ”Äänestäjien asia arvioida”.

Näin hän ei kuitenkaan tehnyt, vaan paljastukset tulivat puolueelle yllätyksenä. SDP ei silti ryhdy toimenpiteisiin Näkkäläjärveä vastaan.

– On äänestäjien asia on arvioida, millainen painoarvo tällaisilla nuoruuden synneillä on. Meidän puolelta ei ole seuraamuksia, järjestöpäällikkö Jenny Suominen sanoi IS:lle maanantaina.

Näkkäläjärvi on toinen tuoreempikin rikostuomio. Hänet tuomittiin 30 päivän ehdolliseen vankeuteen ja oheissakkoihin törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, joihin hän syyllistyi Sodankylässä vuonna 2010. Tuolloin hän oli 20-vuotias.

Rattijuopumuksestaan Näkkäläjärvi kertoi sunnuntaina Facebookissa, että hän oli hypännyt humalassa rattiin, nukahtanut ja ajanut metsään. Hän ei maininnut, että kyydissä oli neljä matkustajaa. Tämä selvisi vasta maanantaina Lapin käräjäoikeuden tuomiosta.

Äänestä

Kissantappaja on aina kissantappaja. Asiaa ei selitä ikä eikä mikään muukaan vähättely. Asiaan liittyvät kuvat ovat karua katsottavaa. Kertoo ihmisen arvomaailmasta, jälkiselittelyt ja vähättely turhaa. Ei eduskuntaan!


Äänestä

Kommentoi

Anonyymi
2023-03-30 06:55:25

Luonneviasta kertoo kun tuohon on kyennyt. Joten ehdoton ei äänestäjille. Me ei luonnevikaisia eduskuntaan tarvita yhtään. Kaikki rikolliset pitäs ymmärtää pitää sieltä pois.


Äänestä

Kommentoi

Anonyymi
2023-03-30 07:35:59

Arvaamattomia aggressiivisia ihmisiä ei eduskunnassa kaivata. Raukkamainen jätkä. Kunnon kolauksen ansaitsisi.


Äänestä

Kommentoi

Anonyymi
2023-06-29 16:19:28

PAM JA SDP LAPIOLLA PÄÄHÄN KISSAA


Äänestä

Äänestä

Miten tuo kissajuttu kuuluu siihen asiaan, että persujen trolliarmeija tukkii kaikki keskustelupalstat omilla kannanotoillaan ja sitten muut persut peukuttavat niitä käskyn ja ohjeen mukaan?

Taisipa olla Helsingissä muuten rasisminvastainen mielenosoitus. Sinne saapui ilman sen kummempaa mainosta hetkessä 5000 ihmistä kulkueeseen. heilläkin on peukalot, ja ne osoittaa alaspäin persuille. Se on pikkuisen enemmän väkeä kuin sadan trollin jatkuva kirjoittaminen kommenttiosioille ja toistensa juttujen peukuttaminen taukoamatta.

Äänestä

Maahanmuutto

Onko uutistoimisto STT:n tehtävä osallistua persujen demonisointiin?
Anonyymi-ap
2023-07-21 09:21:33

"STT kävi läpi Hakkaraisen puheet Euroopan parlamentissa vuodesta 2019" ja nimenomainen tarkopitus oli etsiä mitä tahansa sanomisia joita voisi käyttää demokraattisesti valitun puoluetta ja sen edustajia vastaan.

https://demokraatti.fi/stt-kavi-lapi-teuvo-hakkaraisen-eu-puheita-rasismi-sanana-on-kokenut-tayden-inflaation/

Lähes kaikki toimittajat on viher-punikkeja ihan samalla tavalla kuin pimeällä 1970-luvulla. 1970-luvulla pyhin aate oli Neuvostoliiton erinomaisuuden korostaminen, vaikka mikään fakta ei puhunut sen puolesta että NL olisi ollut kansalaisille parempi yhteiskunta kuin Suomi. 2020-luvulla toimittajien pyhä aate on maahanmuuttajien haaliminen kehitysmaista tukiriippuvaisiksi. Totuus maahanmuuton tuloksista, kustannukssta ja vaikutuksista yhteiskuntaan on uhrattu aatteen palon alttarille.

Toimittajat ovat aloittaneet täyden sodan maahanmuuttokriittikkoja kohtaan.

Äänestä

ap. ihmetellää kun koko kylä jyystää sun akkaa sulla pieni pili huono tili , luuseri juoppokin.

Äänestä

ap. näin naapurina ihmettelen huumeitako vedät ja myyt itteäs narkkarin näköinen hamppi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ihmettelin IL ja IS:n kommenttiosioiden peukutuksia, koska ne ovat valtaosaltaan persuja kannattavia ja heidän mielipiteitään myötäileviä. En ihmettele enää.

Kaverini kuuluu kyseiseen ryhmään netissä, ja siellä on mukana muutama tuhannen ihmistä. Heille on annettu kehoitus kirjoittaa lehtien kommenttiosioille noita persuja puolustavia kommentteja, sekä aina peukuttaa niitä myötäileviä kirjoituksia persuista. Selvisihän se, miksi vajaa (hauska sana persujen kohdalla) 20 % kannatuksen omaava puolue on niin suosittu. Huijaus on nyt paljastettu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu