Valtio maksaa tekemättömästä työstä?

Hallitus on istunut jo 10 % vuosittaisesta työajastaan, tekemättä sitä työtä joka sille on annettu. Mitä päätöksiä ovat saaneet nyt aikaan jotka parantaisivat suomalaisten ihmisten elämää?
Paljonko siitä heille on pitänyt maksaa kuukausiliksaa? Tulisi maksaa vain tehdystä työstä jolla on merkitystä.

Heillä on kolmen vuoden työsopimus, on jo 3,5 % ajasta kulunut tekemättä mitään JÄRKEVÄÄ.

AV
14225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mjoo

Muistan kerran palavasti toivoneeni jotain, ja kun se sitten tapahtui, koko maailma tuntui kaatuvan päälle.

Luokatonta

(naurua)

Äänestä

Onhan natsihallitus jo sopinut rikkaitten veronalennukset ja rikkaitten perintöveroa aikovat laskea .. Työläisten ja ay liikkeen kuritus on hyvin alkamassa ja köyhien kuritus ..

Äänestä
  • Ruotsissa perintöveron poisto johti verotulojen kasvuun.
    Perintövero+myyntivoittovero on rahassa yhteensä vähemmän kuin ilman perintöveroa, siis kun on pelkkä myyntivoittovero (joka on prosenteissa perintöveroa korkeampi).

    Äänestä

Huono on tarjonta työmarkkinoilla. Markkinat eivät kohtaa tekijöitä, itsekin olen hakenut paljon sellaisia toimia, useamman kuukauden aikana, joihin olen ollut jopa ylikoulutettu, ei ole kelpuutettu tai sitten on aina löytynyt parempi siihen toimeen. Huonolta näyttää markkinat 50+ ikäisille. Miettinyt jopa yrittäjyyttä, jossa riski epäonnistua olisi mahdollisimman pieni.

Äänestä

"Pääministeri Petteri Orpo (kok) pitää vuosilomaan rinnastettavat vapaansa 19. heinäkuuta – 13. elokuuta. Loman pituus on reilut kolme viikkoa."

"Opetusministeri Anna-Maja Henriksson (r) pitää vapaansa 10. heinäkuuta – 6. elokuuta."

Tuskin hallituskaan kaatuu ennen elokuun ensimmäistä viikkoa, ennekuin ruotsalaiset tietää lähteä hallituksesta, tai ... vaativat Purran eroa, pitkän harkinnan jälkeen.
Nythän uussuomaisia on haastateltu, ja he ovat hyvin närkästyneitä Purraan, jotkut kertoivat olevansa pettyneitä, asuttuaan 30 vuotta Suomessa ja nyt valtionvarainministerinä on heistä täysin epäsopiva henkilö!

"Joka kolmas työikäinen eduskuntavaaleissa äänestänyt mies äänesti perussuomalaisia. Asia selviää tänään julkistetusta Åbo Akademin politiikan tutkijoiden eduskuntavaaleista tekemästä analyysista."
"Perussuomalaiset oli suosituin puolue kaikissa muissa ikäryhmissä paitsi yli 65-vuotiaissa."
Juttua muokattu 28.6. klo 14.39: IS

Onko tosiaan niin että, pienpuolue RKP ja maahanmuuttajat, sanelee millainen hallitus Suomessa saa toimia?
Kyllä äänestystulosta jotenkin pitäisi kunnioitaa, vaikka miten pirusti harmittaisi.
Demokratiaan kuuluu ett enemmistön päätöstä noudatetaan.

Vasemmisto nyt vaan on sössinyt asiansa, liian avoimella rahan jakamisella ja velan ottamisella! Töitä tekevä kansanosa äänesti kuten äänesti, koska ei me jakseta elättää koko populaatiota, joista monet elävät tukiaisten varassa.
Tukiaisia, kun maksetaan verovaroista; verot kerätään työläisiltä sekä firmoilta.

Minäkin olen nykyään työtön, ei ole palkkatuloja... mutt töitä mulla riittää puutarhassani. Äsken tulin puutarhasta koska alkoi satamaan, eikä marjojen poiminta sateella ole mielekästä. Oikeesti lääkärin mielestä mä olen työuupunut ja suositteli mulle breikkiä. Tunnustan olen väsynyt ja lähes aina äkäinen, jos asiat ei mene haluamallani tavalla. Ratkaisu siihen oli ett myin firmani ja elän nyt vuodenvaihteeseen asti kotiäitinä, hoitaen kokoelma perheeni, ja puutarhan.

Katsotaan sitten ens vuoden puolella; mitä mä alan tekemään työkseni, suunnitelmia mulla kyllä on.
trollikka

Äänestä
  • " Oikeesti lääkärin mielestä mä olen työuupunut ja suositteli mulle breikkiä. Tunnustan olen väsynyt ja lähes aina äkäinen, jos asiat ei mene haluamallani tavalla. Ratkaisu siihen oli ett myin firmani ja elän nyt vuodenvaihteeseen asti kotiäitinä, hoitaen kokoelma perheeni, ja puutarhan"

    Onneksi olkoon, teit oikean ratkaisun jos tilanne on tuollainen.
    Lepää hyvin, nauti ympärillä olevista asioista. Ja hei, ei ne kaikki miehet ole täysiä mulkkuja vaikka siltä se joskus voi tuntua. Ei kannata evätä itseltään myös sellaista mahdollisuutta jossa voisit jakaa arjen jonkun sopivan miehen kanssa. Väsyneenä ei kyllä kannata:)

    AV

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    " Oikeesti lääkärin mielestä mä olen työuupunut ja suositteli mulle breikkiä. Tunnustan olen väsynyt ja lähes aina äkäinen, jos asiat ei mene haluamallani tavalla. Ratkaisu siihen oli ett myin firmani ja elän nyt vuodenvaihteeseen asti kotiäitinä, hoitaen kokoelma perheeni, ja puutarhan"

    Onneksi olkoon, teit oikean ratkaisun jos tilanne on tuollainen.
    Lepää hyvin, nauti ympärillä olevista asioista. Ja hei, ei ne kaikki miehet ole täysiä mulkkuja vaikka siltä se joskus voi tuntua. Ei kannata evätä itseltään myös sellaista mahdollisuutta jossa voisit jakaa arjen jonkun sopivan miehen kanssa. Väsyneenä ei kyllä kannata:)

    AV

    Kiitos myötätunnosta! Alkaa elämä jälleen maistumaan ja 8 h yöunet.
    Muutama litra vadelmia on päässyt tänään jo pakastimeen asti. 3 litraa istuu jääkaapissa viilentymässä rasioissaan, kohta nekin pääsee kavereidensa joukkoon. Mansikat ovat mehustumassa sokerin kanssa 4 l kattilassa, ne pitää vielä illalla keittää ja sitt purkittaa.

    Lättyhilloa, koska räkättirastaat ovat yks riesa tänä kesänä, enkä ole käyttänyt verkkoja.
    Pihassa asuu myös 2 kpl siilejä, verkot olisi niille vaarallisia. Räkäteistä viis, vaikka sotkeutuisivatkin verkkoon, ne olisi helppo irrottaa. Räkättirastaiden niskat nurin, niitä on ihan kymmenittäin, ja nyt vielä poikaset siihen lisäksi. Tuhoeläimiä prkl+eee
    trollikka

    Äänestä

  • Vaaleissa enemmän ääniä saivat vanhat hallituspuolueet kuin vanhat oppositiopuolueet. Kansa oli vanhan hallituksen puolella.

    Äänestä

Kannattaa muistaa, että vaikka hallitus ei ole vielä ilmeisesti ehtinyt päättää mistään, niin kaikki tehdyt päätökset ovat oleet ihan hirvittäviä ja johtaneet yhteiskuntamme tuhoutumiseen.
Yleisönosastokirjoituksista olen noin ymmärtänyt ja ne alkoivat jo silloin kun hallitusta ei oltu edes vielä muodostettu.

(alan turhautua tähän nykyiseen poliittiseen kulttuuriin ja median toimintaan, sekä varsinkin niihin yleisönosastokirjoittajiin)

Äänestä
  • "Yleisönosastokirjoituksista olen noin ymmärtänyt ja ne alkoivat jo silloin kun hallitusta ei oltu edes vielä muodostettu."

    Taidat rakastaa ironiaa. =))

    jk. eräänlainen yleisönosasto se on tämäkin!
    trollikka

    Äänestä

Niin. Suomen järjestelmä sallii jomalattoman kalliin sirkuksen. Sirkus Finlandia tulis halvemmaks. 🤣
Siellä sentään on ammattipellejä, eikä mitään pukupellejä. 😊

Äänestä

Hallituksen toiminta on samaa, kuin työntekijä marssisi firmaan töihin ja rikkoisi muutaman miljoonan arvoisen työkoneen ja sen jälkeen lopsisi firmasta ulos.
Erona on vaan se, että tuskinpa selviäisi korvaus velvoitteesta, jos on miljoonien eurojen koneen hajoitanut.
Hallitus on aiheuttanut vielä suuremmat taloudeliset tappiot suomelle, eikä joudu mihinkään korvaus vastuuseeen.

Äänestä
  • Sorry, ett mä kysyn; mutt mikä hallitus? Eihän tämä hallitus vielä ole tehnyt muuta kuin koittanut pysyä pystyssä. Sellaista tuulta ja tuiverrusta ollut! Aika myrskyinen alku ja luultavasti, jos ex-hallituspuolueet saavat rumpansa lävitse, ennen syksyä Orpon hallitus on kaatunut!

    Remmiin astuu varmaan taas sama velkarahalla toimiva; Vasemmistoliitto/ SDP/ vihreät/ RKP ja Keskusta! Uusi kierros ja 4 vuoden kuluttua; Kiina ostaa koko velkaantuneen Suomen.

    Äänestä

No nyt osuit asian ytimeen. Lusmut täällä vaan toisten rahoilla elää. Nostaa järkyttäviä palkkoja puhumalla paskaa ja selittelemällä tekosiaan! Mitä jos ei enää sormien läpi katsella? Saa miettiä.🙄
..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallitus on istunut jo 10 % vuosittaisesta työajastaan, tekemättä sitä työtä joka sille on annettu. Mitä päätöksiä ovat saaneet nyt aikaan jotka parantaisivat suomalaisten ihmisten elämää?
Paljonko siitä heille on pitänyt maksaa kuukausiliksaa? Tulisi maksaa vain tehdystä työstä jolla on merkitystä.

Heillä on kolmen vuoden työsopimus, on jo 3,5 % ajasta kulunut tekemättä mitään JÄRKEVÄÄ.

AV

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu