Siinä on ollut madolla miettimistä

Herännyt horroksestaan, mitä ihmettä, nyt tuli otettua pidemmät torkut.

Madot olivat jäässä 46 000 vuotta – sitten tutkijat herättivät ne ikiunesta
Pieni ryhmä matoja löytyi 40 metrin syvyydestä kaivetusta Siperian ikijäästä.

Tutkijat saivat tärkeää tietoa siitä miten sukupuuttoon kuolemassa eläimiä voitaisiin "pelastaa". Ehkä tulevaisuudessa samaa teknologiaa voitaisiin käyttää myös ihmisiin, avaruusmatkailussa.

AV
5168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Millaisiahan mahtaa olla tuhansia vuosia vanhat madot? Ehkä vielä jonain päivänä keksitään sellainen horroskapseli, joita scifielokuvissa on esiintynyt jo vuosikymmeniä (sellainen, jonka sisään ihminen menee nukkumaan ja pysyy horroksessa, kunnes avaruussukkula saapuu määränpäähänsä eikä näin ollen kuole tai vanhennu).

Äänestä
  • Teoreettisesti ajateltuna, jos olisi mahdollista saada kappale värähtelemään siten, että sen jokainen atomi liikku täsmälleen samassa vaiheessa ja yhtä suuren matkan ja jos tuon värähtelyn keskimääräinen liikenopeus lähestyisi valonnopeutta, niin tuo olisi sellainen "staasikenttä", jossa aika hidastuisi lähes kulumattomaksi. Koska kaiki liikkuisi samassa tahdissa, niin toimisi myös elävillä olennoilla.
    Mutta ei onnistu vielä pitkiin aikoihin, tai ei koskaan, sillä fysiikkaa on hankala taivuttaa riittävän pitkälle.

    Äänestä

  • Uusi lajike, ei ole koskaan aikaisemmin pallolta vielä löytynyt ihan samanlaisia.
    Mietin just samaa, miltä tuntuisi nukkua 100-vuotta ja herätä aikaan jossa autoja ei enää olisi?
    Vielä kun joku prinsessa pussaamalla herättäisi...

    AV

    Äänestä

Lähetetään Harmis kuuhun.

Äänestä

"Ai, sori. Taisin torkahtaa..."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Herännyt horroksestaan, mitä ihmettä, nyt tuli otettua pidemmät torkut.

Madot olivat jäässä 46 000 vuotta – sitten tutkijat herättivät ne ikiunesta
Pieni ryhmä matoja löytyi 40 metrin syvyydestä kaivetusta Siperian ikijäästä.

Tutkijat saivat tärkeää tietoa siitä miten sukupuuttoon kuolemassa eläimiä voitaisiin "pelastaa". Ehkä tulevaisuudessa samaa teknologiaa voitaisiin käyttää myös ihmisiin, avaruusmatkailussa.

AV

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu