Minkä, moni kerttoo tehneensä ison virheen.
Oletko koskaan tehnyt virhettä rakkauselämässä?
Anonyymi-ap
13668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eivät ne virheitä olleet silloin kun tein ne.
En ole tehnyt. Olen hyvin tarkka siitä kenet elämääni haluan. Ikäeroa ei voi olla montaa vuotta. Enkä halua paljon nuorempaa edes kaveriksi koskaan!
...ja, elämäsi meni ohitse.
Voi olen ja montakin. LUultavasti kaikki virheitä tekevät rakkaus- tai muussa elämässä. Ne jotka toisin väittävät, joko valehtelevat tai heidän itsetuntemuksensa on heikolla tasolla.
Ei ole olemassakaan sellaista rakkaussuhdetta, jossa ei virheitä tehtäisi. Ne pitää vain huomata ja tunnustaa ja mielellään vielä ottaa opiksi, ettei tee samaa virhettä uudelleen. Kaikki eivät opi.
En, en virhettä, mutta huonoja päätöksiä ja huonoa käytöstä on kyllä tullut suoritettua. Varmaan tulisi vastakin, ihminen harvoin onnistuu täydellisesti missään muussa kuin kuolemisessaan.
Mikä ero on virheellä ja huonolla päätöksellä?
Hehe, mitä wanhemmaksi nainen käy, sen hassummaksi hänen logiikkansa käy.
Ei nainen koskaan riko lupauksiaan, vaan hänen mielipiteensä vain muuttuu, sanoi entinen tyttö.
Huono päätös on harkittu tietoinen valinta, virhe taasen harkitsematon valinta, useinkin nopeassa tilanteessa jolloin harkintaa ei mainittavammin valintaan sisälly, vaan se päätös tehtään "tunteella", intuitiivisesti. Mutta nimenomaan harkitsematta riittävästi.
Näin siis itse jäsennän/erottelen noita, joku muu ajattelee nuo toisin ja filosofit varmaankin haukkuisivat jäsennystapani alimpaan helvettiin.
Onhan noita tullut tehtyä. On tullut mm. lähdettyä uuteen suhteeseen, kun edellisen käsittely on ollut vielä kesken. No eihän siitä mitään järkeää seurannut, ainakaan minun kannaltani. Ei noista kuitenkaan mitään pysyvämpää haittaa ole syntynyt.
Virhe oli jatkaa suhteessa joka oli tuhoon tuomittu ja sitä vaan ei halunnut huomata.
Suhde oli pari kertaa katkolla, mutta yhteen taas palattiin...
Paljolta harmilta ja rahan menolta olisi välttynyt kun olisi ryhdistäytynyt aikaisemmin ja lopettanut liiton joka ei toimi vaan oli lähinnä pakkopulla elämää.
Tukahduttava suhde josta lopulta puuttui kaikki ilo.
Lopullinen ero oli todella vapauttavaa! Elämä palasi takaisin!
Suurin virheeni on ollut että olen antanut kaikkeni vaatimatta vastavuoroisuutta.
Mahdollisesti, erityisesti silloin jos tulkitaan itse elämä virheeksi 😁
Olen uskonut siihen että kannattaa olla oma itsensä.