Aristoteles Organon 1 Kategoriat

Anonyymi-ap

Englannin kielellä Eräs suurista teoksista?
Mitä uutta tämä lukukerta opetti.

Vastakohdista ja niiden puutteesta.

Pilvi on laaja vain koska sen tausta eli taivas on laaja.
Taivas ja pilvi ovat toistensa vastakohdat ja sen kaltaisia vastakohtia erottaa toisistaan pisin mahdollinen etäisyys.
Eli
Taivas on nopein mahdollinen siksi pilvi on hitain mahdollinen
Taivas on kylmin mahdollinen siksi pilvi on kuumin mahdollinen
Jne.

(Taivas =avaruus tuossa edellä.....)

Se millainen on avaruus ominaisuuksiltaan heijastuu pilviin tai sumuihin vastakohtina.
Jos avaruus on tyhjiö. Niin pilvi on silloin tiivein mahdollinen tiivistymä.
Jos avaruus on musta pilvi on valkoinen.
Jos avaruus on tilavin mahdollinen tilavuus ovat pilvet tilavuudeltaan suppeimmat mahdolliset. Jos avaruus on kevyin mahdollinen on pilvi raskain mahdollinen.

Ehkä kaikki luettelemani eivät ole todellisuudessa vastakohtia, mutta ymmärrät kuvauksesta mitä tarkoitan.



Kun ajatellaan hitainta mahdollista nopeutta avaruudessa se on pilvellä. Voidaan kysyä liikkuuko pilvet lainkaan. Onko niillä nopeutta lainkaan. Kaikki pilvet vain seisoo paikallaan ilman ulkopuolista liikuttavaa vaikutusta.

1. Avaruus liikkuu mutta avaruuden pilvet pysyy vailla nopeutta paikallaan esim kaasusumut. Sumut ovat täysin paikallaan.

2. Jupiter on kaasuplaneetta kauttaaltaan ja sen tähden se pyörii akselin ympäri täsmälleen saman matkan kuin etenee kiertoradalla.


Tästä seuraa monenlaista pohdintaa josta myöhemmin ehkä lisää.


Tapahtuman kesto eli esim. Kävely on pitkä kestoltaan koska taustalla vaikuttavaa aikaa on paljon jäljellä.

Tapahtuma on ajan vastakohta. Koska tapahtuma on liikettä niin aika on liikkumattomuutta.
Esim kun kaatuu kivipaasi kyljelleen niin painovoima vaikuttaa siihen ja se kaatuu painovoiman määräämällä nopeudella.

Mutta aikaan ei painovoima vaikuta siten, vaan aika kaatuu kyljelleen niin että sen liike on hitainta mahdollista. Se vastustaa painovoimaa.

Tästäkin ehkä myöhemmin lisää.....

Selitykseni on vaikeatajuista Jos ei usko siinä väitettyihin faktoihin ja jos ei kuvita mielessään sumupilveä avaruuteen.
Punniten noita faktoja. Ovatko ne totta vai eivätkö.

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kirjasta:

      We speak of what is WHITE is large because the surface over which the WHITE extends is large

      Pilvi on valkoinen ja pinta jolla se levittäytyy on taivas eli avaruus.

      Those things are contraries which within the same Class are separated by the greatest possible distance.

      Eli jos pilvi ja taivas ovat vastakohdat ne ovat erossa toisistaan suurimmalla mahdollisella erolla tai etäisyydellä.

    • Anonyymi

      Myös on lumi on VALKOINEN ja se lepää pinnalla joka on musta eli maan pinnalla. Maa on suuri tilavuudeltaan ja musta sekä lumi on valkoista.

      Mitä vastakohtiin tulee niin maa on pölyä tai atomeja, mutta lumi on kidettä.
      Maan elektronit ovat vakaasti orbitaaleilla, mutta kiteissä ei aina ole?

      Suurin mahdollinen ero eli distance on siis esim vastakohdissa seuraava:

      Maan pöly vs lumen kide
      Maan lämpö vs lumen kylmyys
      Maa ei sula nesteeksi? Vs lumi sulaa nesteeksi
      Tms. Etc.

      Ovatko Maa ja lumi todella toistensa vastakohtia, joilla on ääriominaisuudet mahdollisimman etäällä toisistaan. Siihen pitäisi perehtyä syvällisemmin.

    • Anonyymi

      Tapahtuman kesto tuntuu pitkältä jos AIKA joka on taustalla on pitkä.....

      We Speak of an action or a process as lenghty because the time covered is long......

      Ajattelen tapahtumia liikkeenä ja pidän aikaa tapahtumien eli liikkeen vastakohtana. Aika on siis liikkumatonta tai vastustaa liikettä siten että se on kuin hidastettua äärimmilleen.

      Tätä en itsekään täysin ymmärrä mitä kirjoitan. Enkä todellisuudessa tiedä millaista AIKA on. Tämä on vain alustava hypoteesi tai spekulaatio.

      Aika on tausta jonka etualalla tapahtuma tapahtuu niinkuin avaruus on tausta, jonka etualalla on valkoinen pilvi.

      Yritän assosiaatiota näiden kahden välille, joka ei välttämättä onnistu.

    • Anonyymi

      Tulee huomata että pidän kaikkea mikä on kaasusta tehty pilvenä tai sumuna. Esim. Kaasuplaneetat, aurinko, ilmakehä, avaruuden sumut etc. Mikä tahansa vain jotenkin muistuttaa pilveä jotenkin etäisestikin on mielessäni pilvi.
      Ajattelen myös luonnonvakioita esim. Valon nopeus ja Absoluuttinen Nollapiste äärimmäisyyksinä.

      Pitää ajatella asiaa mahdollisimman laajasti jos tahtoo pysyä kärryillä.

    • Anonyymi

      Utsjoki-Kevo ohutta yläpilveä.

    • Anonyymi

      We speak of what is WHITE is large because the surface over which the WHITE extends is large


      Mitä muuta valkoista voisi olla jollakin laajalla pinnalla.

      SUOLA on ehkä kiven vastakohta. Onhan suolan tausta vuoret.

      SOKERI on ehkä hiilen vastakohta. Sokeri esiintyy ainakin jonkin verran niin että hiilen voisi ehkä mieltää taustaksi.

      PUUN SELLULOOSA on ehkä puun lehtien tai kaarnan vastakohta. Voisiko olla lehtivihreän vastakohta tms.

      Tämä on vain arvailua kun en jaksa pohtia eikä ole tietoa noista aineista minulla.

      Pitäisi tietää kussakin parissa jokin yksityiskohta vastakkaisuudesta, mutta en keksi.

      Suola liukenee veteen, kivi on veteen liukenematon on ainoa heikko yritys, sori.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      209
      9741
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      41
      4495
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      124
      4037
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      111
      3917
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3597
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      40
      3014
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1567
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      89
      1492
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      109
      1278
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1211
    Aihe