Ei näytä tuo helteessä kärvistelyltä

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009776867.html
https://is.mediadelivery.fi/img/658/933b397f3ccf3c2d3ba0e9b72344a66a.jpg.webp
"Perjantaina Espanjan etelä- ja itäosassa lämpötila voi paikoin kohota 40–45 asteeseen.
– Vielä viikonloppuna 40 asteen ylittävät lukemat ovat mahdollisia eteläisessä Espanjassa paikallisesti, sen jälkeen päivän ylimpien lämpötilojen odotetaan pysyvän enimmäkseen 40 asteen alapuolella"

Ei tuossa kuvassa kyllä näytä helteestä kärvistelyltä, kun suuri joukko ihmisiä on hakeutunut rannalle paahtavan kuuman auringon vaikutksen alaiseksi.
Enemmän tuo näyttää helteestä nattimisesta.
Jos helle tuntuu tukalalta, niin kyllä sitä silloin varjopaikkoihin hakeutuu, eikä hiekkarannalle auringon paisteeseen makaamaan.
Kun suomessa oli ennen ennustettua myrskyä pari kuumaa päivää, jolloin lämpötila nousi yli +30 asteen, niin en kyllä ulos silloin mennyt, tuntui niin tukalan kuumalta ja asunnosakin auringon puoleisen huoneen lämpötila nousi tukalan kuumaksi.

Kyllä tuntuikin mukavan vilpoiselta, kun kuuman rintaman jälkeen saapui kylmemi säärintama ja alkoi viileämpää ilmaa tulemaan.
Tuollaiset kuumat helteet ovat epäterveellisiä.
Meikäläisellä ainakin alkaa luita kolottamaan ja hirveä väsymys, kun on lämpötila menee yli +24 asteen ja todellisuudessa on vielä kuumempaa, koska tulee huomioida auringon vaikutus lämpötilaan, eihän asunnon lämpötila edes nousisi yli +24 asteen, jos auringolla ei olisi vaikutusta.

2

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukujutun kuvituskuvaa ei ehkä pitäisi käyttää ko. jutun kuvatodisteena.

      Kunhan sanoin...

    • Anonyymi

      Onneksi tämä kesä on ollut aika mukava ihan täällä eteläisessä Suomessakin. Olisiko ollut noin 10 päivää sitä tukalaa hellettä, sen vielä kestää, joten on ollut kiva kesä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      36
      10545
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6314
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4882
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4707
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      115
      4047
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3398
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3050
    Aihe