Ympäristöliike pyrkii luomaan uuden ihmislajin

Anonyymi-ap

Homo ecologicus

Ympäristön kanssa harmoniassa elävä ihminen, jolla ei ole ympäristölle haitallisia tarpeita.

Aika näyttää onko tällaisen ihmislajin luominen mahdollista.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämäntapaintiaanit roskasivat loppuleirissään Suomen-Lapissa luontoa, kaikki kaupasta ostetut muoviset ruokapakkaukset, muovipullot ja kassit oli heitelty pitkin metsiä. Tää tapahtu paljon ennen nykyisiä "selvityjiä"

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🔞 ­­­N­­­y­­m­­f­o­­m­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17969684G

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tekoälyllä on yllättävän paljon sanottavaa:

      Homo ecologicus on käsite, joka heijastaa ajatusta ihmisistä ekologisina olentoina, jotka ovat läheisesti yhteydessä ympäristöön. Se ehdottaa muutosta ymmärryksessämme ihmiskunnan roolista maailmassa ja korostaa keskinäistä riippuvuuttamme luonnon kanssa ja kestävän rinnakkaiselon tarvetta.

      Homo ecologicusina ihmiset ymmärtävät, että teoillamme on syvällisiä seurauksia planeetalle ja sen ekosysteemeille. Ymmärrämme, että hyvinvointimme liittyy kiinteästi ympäröivän ympäristön terveyteen. Tämä paradigma rohkaisee meitä lähestymään valintojamme ja käyttäytymistämme syvällä ekologisen tietoisuuden ja vastuun tunteella.

      Homo ecologicus -käsitteen omaksuminen vaatii filosofista ja eettistä muutosta, jossa pyrimme elämään sopusoinnussa luonnon kanssa sen hyväksikäytön sijaan. Se edellyttää, että tunnustamme resurssien rajallisuuden ja ekosysteemien herkän tasapainon ja teemme valintoja, jotka asettavat pitkän aikavälin kestävyyden etusijalle lyhyen aikavälin hyödyn sijaan.

      Homo ecologicusina tunnustamme, että yksittäisillä teoillamme, olivatpa ne kuinka merkityksettömiä tahansa, voi yhdessä olla merkittävä vaikutus. Ymmärrämme suojelun, uusiutuvan energian, luonnon monimuotoisuuden säilyttämisen ja ekologisen ennallistamisen tärkeyden. Pyrimme kasvattamaan syvää kunnioituksen ja huolenpidon tunnetta luonnon maailmaa kohtaan, vaalimalla ajattelutapaa, joka ottaa huomioon tulevien sukupolvien ja laajemman globaalin yhteisön hyvinvoinnin.

      Viime kädessä Homo ecologicus -konsepti haastaa meidät ylittämään ihmiskeskeisen näkemyksemme maailmasta ja omaksumaan kokonaisvaltaisemman ja osallistavamman näkökulman. Se kutsuu meidät kuvittelemaan uudelleen suhdettamme luontoon ja siirtymään hyväksikäytön jälkeen kohti rinnakkaiseloa, joka vaalii sekä ihmisten kukoistusta että koko planeetan hyvinvointia.

      ....
      ...

      • Anonyymi

        Tosiälyä käyttämällä selviää sekin, että huuhaajutut ovat hauskoja ainakin toisinaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe