Hei, osaisiko joku selittää miksi vesi pysyy sangossa vaikka sitä heiluttaisi nopeasti ylös alaisin? (Kädellä pyörittäen sankoa)
Ja miksi vesisangon ollessa väärinpäin tukivoima N on hetkellisesti 0.
(Lukion fysiikan 5 kurssi)
Vesi ja tukivoima
5
379
Vastaukset
- Anonyymi
Inertiasta se johtuu. Se vesi kun pyrkii jatkamaan liikettään suoraviivaisesti, mutta radan kaareuttamisen aiheuttama kiihtyvyys on painovoiman aiheuttamaa kiihtyvyyttä suurempi.
Tukivoima N voi saada mitä ei-negatiivisia arvoja tahansa, pyöritysnopeudesta ja säteestä riippuen. - Anonyymi
Olisko keskipakoisvoimasta kysymys?
- Anonyymi
tarkoitat tietenkin keskihakuvoimaa!
- Anonyymi
Mutkavoima puristaa veden sangon pohjalle ja sivuille ja kun kumpikaan ei petä vesi pysyy sangossa. Jos et usko kokeile juosta mutkittelematta lujaa vesisanko kainalossa.
- Anonyymi
Kyse on ihan vaan voiman puutteesta. Heilauta nopeammin, niin jää kahva käteen ja vedet lentää mäkeen. Pyydä isää tai naapurin setää näyttämään vähän mallia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204241Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504059Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133236Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 852662
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282303- 321878
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1191597- 201535