Yleensä liikunnan lisääminen on se joka laihduttaa,mutta joissakin tapauksissa se on aivan toisin päin.
Jos on laihduttanut paljolla liikunnalla ja sitten lihonut takaisin kovalla syömisellä,kaikista viisainta on silloin VÄHENTÄÄ SYÖMISTÄ JA LIIKUNTAA samaan aikaan.
Tuossa tapauksessa ei ole mitään järkeä yrittää uudestaan laihduttaa paljolla liikunnalla.
Kummallakin tavalla laihtuu,mutta se mitä tapaa käyttää riippuu tilanteesta.
Liikunnan vähentäminenkin laihduttaa
14
363
Vastaukset
- Anonyymi
Jos syö päivässä 1000kaloria enemmän mitä kuluttaa lihoo viikossa oikeaa läskiä kilon.
Esim jos keskimääräinen kalorimäärä on ollut
3200 ja kulutus on vain 2300 lihoo kilon.
Tämä 3200 tulee aivan helposti JOS syö hyvin. - Anonyymi
Tuo sairaseläkeläinen tai vaihtoehtoinen pilailija on sekaisin kuin seinäkello.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat lihomisella ja laihtumisella?
Vaakalukemako?
Jos tuijotat yksipuolisesti vaakaan niin olet oikeassa joissakin tapauksissa.
Oma kokemukseni.
Erään kirurgisen operation jälkeen kotona 3 kuukautta sohvalla. Liikunta sohva - vessa, sohva-ruokapöytä, sohva- jääkaappi. Kaikki samassa tasossa. Pisin matka noin 10m suuntaansa.
Söin ja join ohjeiden mukaan. Ei nälän tunnetta.
Tuona aikana paino laski 86kg > 80kg! Upeeta laihtumista!?
Ikävää oli vain se, ettei vyötärö ohentunut senttiäkään!
Läski ei hävinnyt 176cm / 65v ukolta mutta reidet, pakarat ja selkä kuihtuivat ja myös pusakka löystyi. - Anonyymi
Eikä syödä tarvitse välttämättä 5 kertaa päivässä.
Jos on lihonut YKSI syönti päivässä riittää.- Anonyymi
Kyllä paras on syödä tasaisesti 5x ympäri 16h aikaikkunan, jos laihtua haluaa. Jos syöt koko vuorokauden kalorit kerralla, ruoka menee varmuudella vyötärölle varastorasvaksi. Siitä on sitten tuskallista laihdutella pois. Hajautetusti syömällä ruoka menee paremmin käyttöön sitä mukaan kun sitä kuluu päivän aktiviteeteissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä paras on syödä tasaisesti 5x ympäri 16h aikaikkunan, jos laihtua haluaa. Jos syöt koko vuorokauden kalorit kerralla, ruoka menee varmuudella vyötärölle varastorasvaksi. Siitä on sitten tuskallista laihdutella pois. Hajautetusti syömällä ruoka menee paremmin käyttöön sitä mukaan kun sitä kuluu päivän aktiviteeteissa.
Yksi ateria pitää olla suurempi ja kaikki muut hyvin pieniä.
TÄRKEINTÄ ON LOPETTAA KOKONAAN KARKIN SYÖMINEN.
Vähentäminen EI riitä 🫤
Runsas liikunta on se millä laihtuu nopeasti,mutta en vielä tiedä miten viitsin liikkua.
Ehkä kävelen paljon ja välillä kovempaa liikuntaa.
Minähän olen laihduttanut yleensä pelkällä liikunnalla SUURILLA KALOREILLA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi ateria pitää olla suurempi ja kaikki muut hyvin pieniä.
TÄRKEINTÄ ON LOPETTAA KOKONAAN KARKIN SYÖMINEN.
Vähentäminen EI riitä 🫤
Runsas liikunta on se millä laihtuu nopeasti,mutta en vielä tiedä miten viitsin liikkua.
Ehkä kävelen paljon ja välillä kovempaa liikuntaa.
Minähän olen laihduttanut yleensä pelkällä liikunnalla SUURILLA KALOREILLA"Minähän olen laihduttanut yleensä pelkällä liikunnalla SUURILLA KALOREILLA."
Mitäpä sinä et olisi tehnyt ja kokeillut viiden tunnin yksikätisestä urheilusta lähtien. Tour de France on ajettu yhdellä kädellä ja Wasa-loppet hiihdetty. Paitsi että töissä et ole käynyt, kun ei sairaseläkeläisenä pysty. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Minähän olen laihduttanut yleensä pelkällä liikunnalla SUURILLA KALOREILLA."
Mitäpä sinä et olisi tehnyt ja kokeillut viiden tunnin yksikätisestä urheilusta lähtien. Tour de France on ajettu yhdellä kädellä ja Wasa-loppet hiihdetty. Paitsi että töissä et ole käynyt, kun ei sairaseläkeläisenä pysty.MK-höpöttäjällä on hyvä eläke, täysmääräinen eläke koko teoreettiselta työssäoloajalta. Onnittelut siitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
MK-höpöttäjällä on hyvä eläke, täysmääräinen eläke koko teoreettiselta työssäoloajalta. Onnittelut siitä!
Kiitos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Minähän olen laihduttanut yleensä pelkällä liikunnalla SUURILLA KALOREILLA."
Mitäpä sinä et olisi tehnyt ja kokeillut viiden tunnin yksikätisestä urheilusta lähtien. Tour de France on ajettu yhdellä kädellä ja Wasa-loppet hiihdetty. Paitsi että töissä et ole käynyt, kun ei sairaseläkeläisenä pysty.Sehän se on pääasia että syö VAIN 1800 kaloria päivässä.Vaikka ei liikkuisi yhtään,niin laihtuu siltikin.
1800 kaloreilla saa syödä aika hyvin jos osaa ohjelman suunnitella.Minulla se on.Itse sen olen suunnitellut ja siihen on joutunut tekemään muutoksia satoja kertoja.
- Anonyymi
Nälissään ei ole mukava olla, eikä liikaa tai liian vähän liikkuessa.
- Anonyymi
On kyllä totta, että nälissään oleminen ja liikumattomuus aiheuttaa huonon olon. Painoni on noussut liikunnan aloittamisen jälkeen, mutta samalla syön enemmän. Miten joku selviää alle 2000 kcal? Vaatii aika paljon itsekuria. Nuorena noudatin tiukkaa ruokavaliota ja liikuin paljon. Psykologisesti oli tosi rankkaa.
- Anonyymi
Kuulut todennäköisesti niihin, keskipitkiin, pulleroisiin, joita näkee ja kuulee kuntopoluilla.
kävellä hölkätään kiukkuisen näköisinä, syvässä itsesäälissä, että joutuu luonnon keskelle veden äärelle "tuulettamaan eväitään".
Kun on päästy kerran se vajaa pari kilsaa läpi, niin jo tuskaillaan, että
nyt täytyy saada leipä särpimin ja kunnon kahvit!
Siten se pikku lenkki tuli sysäykseksi suurempaan kcal-määrään kuin,
mitä nyt matkassa tuskaili.
Älkää kiduttako itseänne liikunnalla! Se ei toimi kaikilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 261876
En halua miestä joka
Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll2641727Keskisarja todettiin rasistiksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän4411550- 1381515
Yllättyisit miten iso, paksu ja esteettisesti kaunis minulla on!
Haluaisin tehdä sillä vaikutuksen sinuun ihana nainen. ❤️❤️🧡💛💚141289Olitkohan koskaan
yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos861109Arki on paljon tylsempää
kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva221056Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa
Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava281955Ensitreffit alttarilla: Heti outo ratkaisu uusilta asiantuntijoilta: "On tehty reippaitakin..."
Ensitreffit alttarilla uudistui ja mukana on kaksi uutta asiantuntijaa: Joonas Pesonen ja Iida Mäkikallio. Kari Kanala j13937- 89927