Aattelin paremmalla ruokavaliolla ja liikunnalla pudottaa paino 2-3kg. En ole lihava, mutta 183cm ja 82kg juoksu ei tunnu kovin helpolta, puolimara menee 1.48. Jos olisin 3kg kevyempi, meniskö sitten puolimara ehkä 1.40 pintaan? tai jos koittaa ottaa 5kg pois painoa.
Lisääkö painonpudotus juoksuvauhtia?
37
1000
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu mil vauhilla tahot juosta
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17980161J
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Jos muut tehontuottoon vaadittavat muuttujat eivät muutu, niin juoksu saattaa nopeutua.
Hanki osaava PT, niin hänen johdollaan saatat onnistua. - Anonyymi
Minulla vauhti hidastuu kun pudota painoa. Väsyttää ja heikottaa. Kannattaa syödä hiilihydraatteja, vaikka miinuskaloreilla olisi, niin jaksaa lenkilläkin polttaa rasvaa.
- Anonyymi
Kun laihduttaa, ekana lähtevät lihakset.
- Anonyymi
Ainakin teoriassa juoksuvauhti pitäisi nopeutua koska suhteellinen hapenottokyky kasvaa kun paino tippuu.
- Anonyymi
Olen saman painoinen mutta 10 senttiä lyhyempi. Minulla juoksuvauhti tyssää painoon. Eipä sillä niin väliä, mennään sitten vähän hitaampaa vauhtia ja lyhyemmällä askeleella.
- Anonyymi
Jatkan vähän eli kommentoin. APn vauhti ei tosiaan ole mikään hirmuisen nopea mutta mitä sitten? Jokainen menee omaa vauhtia ja kuntoilun tavoite ei välttämättä ole menestys Kalevan kisoissa.
- Anonyymi
Oletko Ietu? Puolimaratonin aika ja paino täsmää.
- Anonyymi
Mitä sitten jos ei mene kovempaa? Hyvä aika tuokin on. Ole onnellinen että pystyt juoksemaan!
- Anonyymi
Lähepä kiriin eetun kanssa.
Enkat molemmille uusiksi - Anonyymi
Minä olen saman pituinen, mutta 20 kiloa kevyempi. Olen ollut joskus yli 70 kg, mutta silloin juoksu oli raskasta. Kun katsot MM-kilpailujen kymppitonnin juoksijoita, niin ei siellä ollut yhtään yli 70 kg painavaa, oli varmasti myös alle 60 kg painavia miehiä. Tämä kertoo, että painokilot ovat turha reppu kannettavaksi juoksijalle
- Anonyymi
Syäppä lisää makkaraa. kulkoo alamäkikin
- Anonyymi
Makkara ei ole juoksijan ruokaa. Nitriittiä ja karsinogeeniä. Syöppä riisipuuroa vadelmakeitolla.
- Anonyymi
Olen saman pituinen ja paino 78 kg. Kun pudotan painon 75 kiloon, vauhtikestävyys paranee huimasti, koska askel muuttuu kimmoisammaksi. Erityisesti metsässä jaksan juosta paljon paremmin, kun nuo liikakilot eivät ole kannettavana. Oikeastaan näen puntarilta missä kunnossa olen.
Jokainen voi laittaa reppuun muutaman lisäkilon ja kokeilla miten se vaikuttaa juoksuun.- Anonyymi
Minä olen samassa pituudessa, mutta 62 kg. Olin joskus yli 70 kg. Silloin juoksu oli raskasta nykyiseen verrattuna.
- Anonyymi
Tottakai juoksu kulkee paremmin kevyenä. 5 kg repun kanssa juokseminen on todella paljon raskaampaa kuin ilman.
Painonpudotus pitää tietysti tehdä ruokavaliota parantamalla eikä vähentämällä. Puutostilat eivät juoksukuntoa paranna.- Anonyymi
Näin se menee. Energiaa saatava riittävästi, mutta lihottavaa rasvaista ruokaa vähemmän.
- Anonyymi
Gepardiuros on pituudeltaan n. 150 cm ja paino n. 50 kg
Eli juo paljon gepardia keskiketterällä. - Anonyymi
Vauhti paranee, jos pudota painoa syömällä riittävästi kuitenkin.
- Anonyymi
Jos paino lähtee rasvana niin vauhti todennäköisesti voi nousta mutta jos lihaksesta niin vauhti voi jopa romahtaa.
- Anonyymi
Kenialaisilla juoksijoille on kyllä aika pienet lihakset. Toki torsokin on kevyt, ei ole paljon kannateltavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenialaisilla juoksijoille on kyllä aika pienet lihakset. Toki torsokin on kevyt, ei ole paljon kannateltavaa.
En nyt lähtisi vertailemaan kenialaisia maailman parhaita kestävyysjuoksijoita suomalaisiin tavis kuntojuoksijoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenialaisilla juoksijoille on kyllä aika pienet lihakset. Toki torsokin on kevyt, ei ole paljon kannateltavaa.
Juu ei ole vattaa eikä laardia niillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En nyt lähtisi vertailemaan kenialaisia maailman parhaita kestävyysjuoksijoita suomalaisiin tavis kuntojuoksijoihin.
Miksi et? Suomessakin on geneettisesti hoikkia ihmisiä miksi ovat hitaita nylkkyjä?
- Anonyymi
Kyllä se paino vaikuttaa loppu aikaan. Toki sekin vaikuttaa, että on tankannut hyvin. Monimutkaista.
- Anonyymi
En ole robotti.
- Anonyymi
Vauhtia (ja juoksulihaksia) saa parhaiten lyhentämällä juoksumatkaa. Ei ole mitään syytä rikkoa heikkoja lihaksia ylipitkillä matkoilla. Kaikille kuntoilijoille riittää pystyä juoksemaan 5 km vauhdikkaasti 7 kertaa viikossa. Kerran kuukaudessa voi tehdä n. 10 km lenkin.
Jos ruokavaliosta jäättää pois kaikki sokeroidut tuoteet pois, niin paino putoaa automaattisesti ja pysyy haluttuna. Typerintä on hölkätä ylipitkiä matkoja, jotta voisi syödä ja juoda mahdollisimman paljon sokeria.- Anonyymi
Pitkät rauhalliset lenkit sulattavat hyvin rasvaa, kunhan ei sitten nauti täytekakkukahveja energiavajeeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitkät rauhalliset lenkit sulattavat hyvin rasvaa, kunhan ei sitten nauti täytekakkukahveja energiavajeeseen.
Miula heikkous täytekkakkukahvit. Ei paino putoa. BMI 25. Pitäs olla 20.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miula heikkous täytekkakkukahvit. Ei paino putoa. BMI 25. Pitäs olla 20.
koetappa kahvetta iliman täytettä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miula heikkous täytekkakkukahvit. Ei paino putoa. BMI 25. Pitäs olla 20.
Lihaville kilpajuoksijoille sitten oma sarja?
- Anonyymi
Itkosen laihtuminen onko stravassa saanut punttiin vipinää vai vieläkö vauhti hijasta?
- Anonyymi
Kyllä se painonpudotus näkyy sykkeissä ja vauhdeissa heti. Hölkkä rennompaa.
Nälkään polttaminen helppo laihutuskeino.
- Anonyymi
Leijonaviina hyvä laihutuskeino.
Ei tee mieli syyä kun juopotteloo.
- Anonyymi
Ei lisää painonpudotus juoksuvauhtia. Pitää olla kalorilisä, että kunto kohoaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747