Poikasena meillä oli vitsi sanoa-syökää hu.rat pullaa

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009800149.html

nyt ei sitten vanhuksille saa nisua antaa

kuinka rovaniemellä asian laita?
14263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tottakai samalla tavalla kuin muillekkin ihmisille kuuluu vanhuksille kahvin kanssa pulla palvelutalossa. Ei he ole sen huonompia ihmisiä kuin muutkaan. Pitäisi muistaa, että me kaikki olemme joskus vanhoja ihmisiä mikäli elinpäiviä riittää. Mikäli haluaa syödä pullaa joskus muulloinkin se hänelle pitäisi suoda. Eivät he asu ilmaiseksi palvelutalossa. Hoidosta ja ylläpidosta pitää maksaa. Hoitajat ovat heitä varten, josta he saavat palkkansa.

Äänestä
  • läskeistä hoitajistakin näkee että pullan syönti pitää lopettaa jo 25 vuotiaana.
    mitä se lopetus enään vaikuttaa 85 vuotiaana? Masentuu vanhus siitäkin ja joutuu kohviin



























    läskeistä hoitajistakin näkee että pullan syönti pitää lopettaa jo 25 vuotiaana.
    mitä se lopetus enään vaikuttaa 85 vuotiaana? Masentuu vanhus siitäkin ja joutuu kohviin

    Äänestä

Olisi mukava, jos palvelutalossa tarjottaisiin kahvin kanssa muutakin, kuin kuivaa lettipullaa tai kaupan pusseissa olevia pieniä korvapuusteja. Kunnon pulla iltapäiväkahvilla tekee hyvää samoin lättykahvit. Arvostakaa ikäihmisiä ovat sen ansainneet.

Äänestä

Nut heti pesta saippuli suuta

Äänestä

Aika hyvin ravitsemusasiantuntija perusteli tuota pullan tarjoamista. Moni ikäihminen syö huonosti ja vaikka pulla ei ole se paras vaihtoehto niin energiaa siitä saa. Moni vanhus laihtuu ja kuihtuu, kun ruoka ei maistu - kukapa nyt pullasta kieltäytyisi.
On toki olemassa terveellisempiä välipaloja, mutta jos olet vanha niin eipä sillä ole paljon merkitystä jos kuitenkin se pullakahvi on päivän kokokohta. Yksi pulla päivässä .... itse kun leivon niin tuoreeltaan nautin jopa kolme, kun se on niin taivaallisen hyvää ja lasi kylmää maitoa pullan painikkeeksi. Hyvää, erittäin hyvää - ei kuitenkaan joka päivä vaan harvakseltaan silloin kun leivon.

Äänestä
  • Oman kokemuksen mukaan vanhukset vetää sapuskaa hoitolaitoksissa varmaan vähintään puolet liikaa-sitten ihmetellään kun voivat pahoin.

    syöppä ite viisi ateriaa päivässä etkä liiku juuri ollenkaan

    on sitä asiaa ihmetelleet muutamat omaisetkin vuosien varrella.

    Ei se dementikko muista että on syönyt ja syö vaan kun annetaan

    Äänestä

  • meitä on monia työikäisiä jotka ei maitoa juo ja voi paremmin kuin koskaan

    onko kalsium ja muut liikaa saatuna sydänmelle paha

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    meitä on monia työikäisiä jotka ei maitoa juo ja voi paremmin kuin koskaan

    onko kalsium ja muut liikaa saatuna sydänmelle paha

    Maito on ruokaa, ei sitä juoda kuin lasi tai kaksi päivässä. Kyllähän nuo kaikki kaurajuomat ja muut sellaiset ovat pitkälle prosessoituja teollisia valmisteita missä suurin osa on vettä.
    Nykyisin maitokin on monella tapaa käsiteltyä, mutta kuitenkin luonnollisempi kuin nuo tekotökötit.
    Lapsena mummolassa join luomumaitoa ja sekin maistui, nyt käytän maitoa hyvin vähän enkä edes harkitse noiden maidonkorvikkeiden käyttämistä. Voin hyvin ja siihen kyllä vaikuttaa enemmänkin kokonaisuus ravitsemuksessa eikä vain maito.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    meitä on monia työikäisiä jotka ei maitoa juo ja voi paremmin kuin koskaan

    onko kalsium ja muut liikaa saatuna sydänmelle paha

    Kokonaisuus ratkaisee. Joit tai et sitä maitoa niin et sitä niin paljon kittaa, että se hyvinvointisi vie. Aika paljon pitää nauttia, että saa liikaa esim kalsiumia.

    Äänestä

Aloittaja:Yritä nyt raukka saada huomiota sun äitiltä.

Äänestä
  • Jos heidän ikäinen haluaa ja saa pullan päivässä, ei varmaan ole enää siinä iässä vaarallista, ei ole tuohesta heidänkään suu. Ja se tuottaa heille kuitenkin niin hyvää mieltä. Muussa ruoassa kannattaa ottaa sitten ravitsemuksellinen puoli huomioon.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jos heidän ikäinen haluaa ja saa pullan päivässä, ei varmaan ole enää siinä iässä vaarallista, ei ole tuohesta heidänkään suu. Ja se tuottaa heille kuitenkin niin hyvää mieltä. Muussa ruoassa kannattaa ottaa sitten ravitsemuksellinen puoli huomioon.

    Olen samaa mieltä edellä olevan kanssa. Ei se enään vanhana ole vaarallista, jos syö mitä mieli tekee. Ottiko pullan tai kaksi. Tuskimpa se ruoka niin hyvin maistuu, että pääsee lihomaan. Ei siellä varmaan anneta lisää ruokaa, että pääsisi lihomaan. Kovin ovat laihoja. Eiköhän se hoitolaitoksessa ole parasta ruokailu- ja kahviajat, joka on ainoa ilo. Ei siellä muuta ole järjestetty viihdykkeeksi asukkaille.

    Äänestä

poloniumoa pullaan suomi säästyy

Äänestä

en syö pullaanleivokaia en syö makeiaia wn juo limuja en tupakoi en juo alkoholia . en käy ravintoloissa syömässä on oma yritys en ole koskaan ollut toisen palveluksesessa. en seurustele on vaarallisia naiset. käynnuimassa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009800149.html

nyt ei sitten vanhuksille saa nisua antaa

kuinka rovaniemellä asian laita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu