Järkevä duunari kuuluu vain työttömyyskassaan. Liitot eivät maksa ansiosidonnaista, vaan työttömyyskassat, joihin voi liittyä olematta liiton jäsen. Liiton maksut ovat kalliita, etkä saa niitä vastaan yhtään mitään.
Eroamisen voit hoitaa täällä
https://www.liitto.info/eroa-liitosta/
Täältä voit valita haluamasi työttömyyskassan. Niihin kannattaa liittyä.
https://www.tyj.fi/tyottomyyskassat/tyottomyyskassojen-yhteystiedot/
Eroa liitosta, se vie vain tahasi
15
366
Vastaukset
- Anonyymi
Liitot ovat iso kulu veronmaksajille, koska ne eivät maksa veroja tuloistaan, vaan loisivat yhteiskuntavastuuttomina siipiveikkoina.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17987637F
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
EK:n paikallisesti sopien hörhö vauhdissa että saadaan palkkoja poljettua...
- Anonyymi
Niin se on, ei ole mitään hyötyä rehelliselle työläiselle huijariliitoista, jotka kärkkyvät palkansaajien rahoja.
- Anonyymi
Jos/kun opiskelijajäsenyyden aikana ei saa/saanut mitään apua ammattiliitoltaan, kannattaa erota joko heti opintojen valmistuttua tai valmistumista seuraavan vuoden jäsenmaksun edellä, niin ei maksa turhasta.
Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.
- Anonyymi
Nyt syksystä tulossa lakko aalto, kannattaa pysyä liiton jäsenenä niin saa lakkopäiviltä korvauksen rahana, Loimaan kassalainen ei saa latin latia ja se on vapaamatkustajille ihan oikein.
- Anonyymi
Ammattiliitot ovat yksityisiä yhdistyksiä, joiden ainoa tarkoitus on loisia veronmaksajien eli palkansaajien siivellä. Vastuuttomina yhteiskunnan vapaamatkustajina ne EIVÄT MAKSA VEROJA tuloistaan, vaan jättävät omat veronsa duunareiden maksettaviksi.
Miten tuollaisia rikollisjärjestöjen tavoin toimivia yhdistyksiä voi olla oikeusvaltiossa, uskomatonta. - Anonyymi
Vai että vie kaikki tahat?...
- Anonyymi
No, nythän te voitte luoda sinne Loimaan kassaan sellaisen osaston ihmisille, jotka eivät koskaan saa kerättyä ansiosidonnaista. Toisin sanoen Sossun. Taitaisi vaan olla turhan vaativaa skrakapojille.
- Anonyymi
Kävin TE-toimistossa. Siellä on aivan pimeää porukkaa leikkimässä työntekoa.
- Anonyymi
Eikö ollut kukaan lapioimassa tai sahaamassa mitään, se kuulemma on oikeaa työtä...
- Anonyymi
Leikkurit leikkaa syksyllä niin kannattaako tuo pienipalkkaisten edes kuulua kassaan....
Kotitalouksien konkurssit alkaa kiihtymään kovaa vauhtia.. - Anonyymi
Ammattiliiton jäsenmaksun voi vähentää verotuksessa, sillä jäsenmaksu katsotaan tulonhankkimismenoksi.
- Anonyymi
Nykyinen duunareitten palkkatason heikkous ja huonot työsuhdeoikeudet kertovat karua kieltänsä siitä että jo vuosikymmeniä sitten alkoi ihmisten eroaminen ja osin pakokin ammattiliitoista. Duunareitten tyhmyyden hintaa maksetaan nyt. Mitä alhaisempi järjestäytymisaste sitä heikompi on ammattilittojen neuvotteluvoima kapitalistien kanssa. Kapitalistit ovat nykyänsä erittäin voimakkaita ja sanelevat suurelta osin millaista palkkatasoa maksetaan ja millä ehdoilla. Vuokratyövoimabisnes (ja nollatyösopimukset) joka suorastansa riistää työntekijäin palkka ym oikeuksia on nykyänsä lähes ainut tapa palkata uutta työvoimaa, Vuokratyö on kapitalistin rahastuskeksintö ei ammattilittojen. Make trade unions great once again.
- Anonyymi
Eroa kirkosta, se vie rahasi!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848495
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264598- 504158
- 573669
- 513156
- 502920
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262626- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292066