OK, nyt ei liene sinisimpukkakausi (näin minulle kaupassa kerrottiin), mutta kuitenkin:
Osaako kukaan neuvoa miten grillata sinisimpukoita? Vihjeitä?
Osaako kukaan neuvoa miten grillata sinisimpukoita? Vihjeitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toukokuu ei perinteisen käsityksen mukaan ole enää simpukkakautta. Simpukoiden syönti pitäisi näiden "asiantuntijoiden" mukaan rajoittaa niihin kuukausiin, joiden (englannin-, ruotsin- tai saksankielisissä) nimissä on r-kirjain: september, october, november, december, january, february, march ja april. Toukokuu eli englanniksi May on jo off-saison.
Olen kuitenkin vielä hiljattain nähnyt lähikaupassani kilon sinisimpukkasäkkejä tarjolla.
Itse en ole koskaan koettanut grillata sinisimpukoita. Jo "Moules mariniere" eli valkoviinissä sipulin kanssa nopeasti keitetyt sinisimpukat ovat minulle riittävän upea herkku. Eikä ole edes kallista. Kevättalven mittaan tuli pariin-kolmene kertaan keiteltyä.
Grillatut saattaisivat viedä kielenkin mennessään... Täällä jotain muunmaankielistä juttua sinisimpukoiden griljeeraamisesta:
http://www.bbc.co.uk/food/recipes/database/grilledmussels_71857.shtml
Simpukat kuten muut äyriäiset ovat herkkiä pilaantumaan. Simpukat yleensä keitetään ja syödään vain ne joiden kuori avautuu, tästä tiedetään niiden olleen eläviä ennen keittämistä.
Turvallisin ja helpoin tapa voisi olla keittää simpukat ensin, irrottaa kuoresta, marinoida ne grillikastikkeessa pikaiseti ja paistaa parillan päällä.
Toinen vaihtoehto voisi olla paistaa kevyesti pannulla ja liekittää jo valmiiksi keitetyt simpukat.
Simpukat eivät ole äyriäisiä vaan nilviäisiä.