Aluksi näytti hyvältä että se tulee piankin. Päivitykset seurannasta loppuu kuitenkin niin että viikko sitten on viimeksi tullut ilmoitus että lähtee kohti suomea. Sen jälkeen ei ole kuulunut mitään. En tiedä mitä on tapahtunut? Onko kone ammuttu alas tai laiva upotettu ohjuksella? Lähtikö joku pyörällä tuomaan sitä vai kävellen tai soutamalla? Soitteleeko joku suomen tullissa akustisella kitarallani vai missä se on?
Ei voi kestää viikkokausia saksasta tulo.
Tilasin Thomanilta kitaran
12
653
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi viikko ei ole sama kuin "viikkokausia". Maapostissa hyvinkin voi vierähtää viikon verran ja Suomen posti panttaa seurantaa viimeiseen saakka.
- Anonyymi
Postilla on kumma tapa "kadottaa" lähetykset, eikä mitään korvaustakaan tietenkään koskaan tule saamaan, itselläni onneksi kyseessä oli vain paita (kitarapaita), joka vaan katosi, ja posti ei mitenkään vaivautunut asiaa edes tutkimaan, korvauksesta puhumattakaan, toivottavasti saat kitarasi, arvokkaampiin lähetyksiin ehkä suhtaudutaan postissakin vakavammin, toivotaan niin.
- Anonyymi
Seurannan mukaan eräs ulkomailta Helsinkiin tilattu lähetykseni tuli Vantaalta Helsinkiin mutta sitten takaisin Vantaalle. Väiliilä ne voi jäädä viikoksi ulkomailla johonkin pisteeseen eikä tule mitään päivitystä.
- Anonyymi
Pitääkö Britanniasta tilatulle uudelle kitaralle maksaa 24% alv ? Entä paljonko on tullimaksu jos kitara on brittimerkki mutta sen on ilmeisesti valmistanut joku alihankkija kaukoidässä?
- Anonyymi
Tämäntyyppistä tietoa löytyy yhdessä Briteissä olevan liikkeen nettisivulta (käännetty google kääntäjällä).
Merkittävin muutos on, että 01.1.2021 alkaen arvonlisävero maksetaan tavaroiden saapumispaikassa maahasi sen sijaan, että maksaisit veroja ostopaikalla. ALV-kanta on maasi verokanta.
Paikallisen arvonlisäveron lisäksi saatat joutua maksamaan kaikki tullit, jotka on maksettava, jos tavarat eivät ole valmistettu EU:ssa tai Yhdistyneessä kuningaskunnassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämäntyyppistä tietoa löytyy yhdessä Briteissä olevan liikkeen nettisivulta (käännetty google kääntäjällä).
Merkittävin muutos on, että 01.1.2021 alkaen arvonlisävero maksetaan tavaroiden saapumispaikassa maahasi sen sijaan, että maksaisit veroja ostopaikalla. ALV-kanta on maasi verokanta.
Paikallisen arvonlisäveron lisäksi saatat joutua maksamaan kaikki tullit, jotka on maksettava, jos tavarat eivät ole valmistettu EU:ssa tai Yhdistyneessä kuningaskunnassa.Sen verran siitä tulee ylimääräistä maksettavaa että se löytämäni kiinnostava ja hinnaltaan edullinen brittimerkki joka on valmistettu kaukoidässä ei enää olekaan edullinen, ja kannattaisi sen sijaan ostaa joku eu-markkinoilla myytävänä oleva.
- Anonyymi
Aina on ainakin omalla kohdallani tavara löytänyt perille, vaikka joskus on mennyt yli viikko.
- Anonyymi
Olen tilannut Saksasta kitaroita ja muutakin kamaa. Normaali toimitusaika on ollut 8-10 päivää, muutaman kerran 13-14 päivää mutta aina ovat paketit tulleet perille.
- Anonyymi
Kannattaa suosia kotimaisia tai oikeastaan niitä muutamaa kotimaista musiikkiliikettä.
Vaikka soittimet ovat niissä hieman kalliimpia niin ainakin ne tulee varmasti perille jos tilaa verkkokaupasta. Itse käyn mielummin suoraan kivijalkaliikkeessä testaamassa soitinta ennenkuin ostan sen.- Anonyymi
Thomannilta tulee kyllä aina perille, ja jos menet kivijalkaliikkeeseen testaamaan niin osta sitten nimenomaan juuri se sama jonka olet sitä soittamalla todennut hyväksi koska kitarat ovat yksilöitä.
- Anonyymi
Tilaamalla joutuu luottamaan onneen, että saapuva yksilö on hyvä ja itselle sopiva. Jos ei ole, niin pitää tehdä palautusrumba. Kannattaakin aina ennen tilausta tarkistaa, miten palautus tehdään, jos siihen joutuu ryhtymään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Thomannilta tulee kyllä aina perille, ja jos menet kivijalkaliikkeeseen testaamaan niin osta sitten nimenomaan juuri se sama jonka olet sitä soittamalla todennut hyväksi koska kitarat ovat yksilöitä.
Minulle tuli kerran täysin väärä toimitus. Tilasin kitaran, mutta tulikin gigbag. Olivat sekoittaneet tilaukset keskenään Thomannin päässä. Otin kuvat paketista, sen merkinnöistä ja sisällöstä ja tein reklamaation. Lähettivät sitten oikean tuotteen ja sain vielä pitää gigbagin itselläni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1183390Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo322786HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat842621Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1021656Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741518Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.191194Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962031125Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3761104Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s12957- 51892