..kun olen ajatellut että Suomen edelliset hallitukset on jo myyneet kansallisomaisuudesta liki kaiken mahdollisen.
Ei olekaan, myytävää on vielä roppakaupalla, harmi kun ei pääse lukemaan tuota juttua mutta uutisissa tuosta ohimennen mainittiin:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hallitus-aikoo-myyda-valtion-omistuksia-4-miljardilla-eurolla-katso-lista-porssiyhtiosta-jotka-voivat-olla-myyntilistalla/31578f83-8ffd-45b6-8de2-d640f40b78e7
Eli hyvin vielä riittää Orponkin hallitukselle tuhottavaa kansan omaisuudesta. Noissa on vaan se ongelma että nyt kun on neljä miljardia omistuksessa ja osa vielä tekee hyvää tuottoakin, uutisissa taidettiin mainita 10%, niin hallituksen tuho-operaation jälkeen ei sitä tuottoa jota on voitu käyttää mm. velkojen koron maksuun ole, vaan ne raha pitää sitten kiskoa suoraan kansalta jatkossa. Myynnistä saatavia neljää miljardia ne uutisten mukaan aikoo käyttää rataverkostoon (usahan haluaa meille täysin eurolevyiset radat, nythän osa on Venäjän raidelevyden kanssa samaa, ne varmaan neropattien toimesta puretaan), johonkin sotehommiin (pohjaton kaivo) ja sotatarvikehankintoihin (usasta ja sen kumppaneilta ostetaan).
Muistakaahan mennä ajoissa nukkumaan että huomenna jaksatte virkeinä aloittaa tuottavan työviikon, Petteri ja Pentagon tarvitsevat työpanostanne :)
-harmiseikirj-
Ei olekaan, myytävää on vielä roppakaupalla, harmi kun ei pääse lukemaan tuota juttua mutta uutisissa tuosta ohimennen mainittiin:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/hallitus-aikoo-myyda-valtion-omistuksia-4-miljardilla-eurolla-katso-lista-porssiyhtiosta-jotka-voivat-olla-myyntilistalla/31578f83-8ffd-45b6-8de2-d640f40b78e7
Eli hyvin vielä riittää Orponkin hallitukselle tuhottavaa kansan omaisuudesta. Noissa on vaan se ongelma että nyt kun on neljä miljardia omistuksessa ja osa vielä tekee hyvää tuottoakin, uutisissa taidettiin mainita 10%, niin hallituksen tuho-operaation jälkeen ei sitä tuottoa jota on voitu käyttää mm. velkojen koron maksuun ole, vaan ne raha pitää sitten kiskoa suoraan kansalta jatkossa. Myynnistä saatavia neljää miljardia ne uutisten mukaan aikoo käyttää rataverkostoon (usahan haluaa meille täysin eurolevyiset radat, nythän osa on Venäjän raidelevyden kanssa samaa, ne varmaan neropattien toimesta puretaan), johonkin sotehommiin (pohjaton kaivo) ja sotatarvikehankintoihin (usasta ja sen kumppaneilta ostetaan).
Muistakaahan mennä ajoissa nukkumaan että huomenna jaksatte virkeinä aloittaa tuottavan työviikon, Petteri ja Pentagon tarvitsevat työpanostanne :)
-harmiseikirj-
Vastaukset 30
Vanhimmat
Joo, nuo valtion omistusten myynnit ovat jotenkin sellaisia, että minusta niiden taakse pitäisi saada aina enemmän kuin vaan määräenemmistöpäätös. Nuo kun ovat sellaisia, että ne kun on myyty, niin ne ovat sitten pysyvästi poissa. Noita ei saisi voida päättää vain pelkän hallituksen ja hallituspuolueiden voimin. Muutenkin Suomesta puuttuu tällä hetkellä kokonaan kaikenlainen pitkäjäteiseen politiiikkaan kykeneminen. Meillä ei yksinkertaisesti kyetä parlamentaariseen suunnitelmallisuuteen ja ylivaalikautiseen ajatteluun. Aina kun hallitus vaihtuu, niin yritetään hajottaa kaikki mitä edellinen sai aikaiseksi ja sitten vielä vähän enemmän.
Juuri näin. On minustakin liian hepposesti myynnissä.
Asia on helposti kunkin kohdalla ratkaistu: jos valtio on myymässä, niin ostakaa pois!
Pörssiyhtiöt ovat myynnissä joka arkipäivä pala kerrallaan. En ole kuullut kauheasti valitusta, että valtion pitäisi käyttää rahaa noiden yhtiöiden lisää ostamiseen. Joten tästä kai voisi päätellä että valtiolla on suurimman osan mielestä aina juuri optimaalinen osuus yhtiöistä salkussaan, vaikka ei olisikaan mitään käsitystä paljonko se osuus on. Yleensä jos myyminen ei ole kannattavaa, niin sitten ostaminen on ja päin vastoin.
Ei se valtion tilannetta mihinkään paranna.
Noiden valtion omistusten tuotto on ollut parempi, kuin mitä tuolla myynnillä nyt tavoitellaa. Että hullun hommaa ja hyvin lyhytnäköistä.
Eli valtion siis kannattaisi ottaa vielä vähän enemmän lainaa ja ostaa lisää noita samoja yhtiöitä?
Missä sellaista sanoin. Jos et ole huomannut, niin on ihan eria asia ostaa, kuin olla myymättä.
Taloudellisesti ostamisen ja myymisen ero on hyvin pieni, jos valtiolla ei ole määräävää asemaa yhtiössä. Ja jos on, niin yhtiöiden ei pitäisi pörssissä ollakaan kuin siitä syystä että valtio aikoo jollain aikavälillä asemastaan luopua.
Se riippuu pitkälti siitä kuka ostaa tai myy ja mitä ostaa tai myy.
Hyvin tuottavan omaisuuden myyminen on ehdottomasti typerää, kun siihen ei edes ole mitään pakottavaa tarvetta. Erityisen typerää se on, kun kyseisellä myynnillä on tarkoitus rahoittaa asioita, joiden rahoituksen voisi ottaa järkevistäkin paikoista. Tuollaisen päätöksen ei saisi olla lyhytaikaisen ja populisistisen politiikan käsissä, vaan sen toteuttamiseen pitäisi ehdottomasti tarvita laajempi parlamentaarinen konsensus.
Teoriassa ehkä, muttei käytännössä.
Miksei?
Ainakin myönsit olevasi väärässä yllätyin itsekin kun jotain jäi vielä myytäväksi. Ehkäpä ne on jotain tärkeitä kohteita vielä.
Sieltä ollaan myymässä omistuksia, joista kokoomuksen varakkaan sijoittajat voivat ostaa osakkeita ja saada verottomasti osinkoja ulkomailta.
Tietenkin valtio omistaa tuottavia yrityksijä, joista Valtion on pakko ostaa verorahoilla palveluja. Myynnin jälkee voidaan rajoitta laskuttaa kalliillla hinnalla kansalaisia tai Valtiota, joiden pakko ostaa palveluja. Kuten vaikka sähkö, jota on pakko ostaa.Tai keskustojen kiinteistöt, joita pienyrittäjien pakko käyttää, mutta joissa Valtio voi tukea pienyrittäjien toimintaa verorahoilla.
Valtion rautatithän ovat myynnissä, kunhan saavat ensin korjattua kaikki kiskovälit. Osan kalustosta myyvät ja osan vuokraavat, tosin sillä edellytyksellä ett omistaja maksaa huoltokulut; eli suomalaiset veronmaksajatpa tietenkin!
Engelsmannit ovat kyvin kiinnostuneita, parikin ostajaehdokas valtuuskuntaa on käynyt Suomessa; tutustumassa myyntikohteisiin.
Turun tunninjuna; on täysin älytön hanke -> ei koskaan tule tuottamaan siihen kulutettuja rahoja takaisin! Orpo tosin on turkulainen ja toinen asia on ett nykyiselle rautatieaseman ratapihalle rakennetaan luksus jääkiekkohalli, Helsinkihallin vastineeksi. Pääsevät Hesastakin tänne pelaamaan tärkeimpiä otteluitaan Koivuhalliin; tunnin junalla... sekä katsomoon se tarvittava yleisö!
Nämä suunnitelmat nykyään ovat niin utopisia ettei tuulipuku kansa edes ymmärrä niiden hienouksia.
Eikä edes kannata kysyä; paljonko valtion kassasta hupenee noihin tyhmyyksiin!
trolikka Turust
Mulle ei tule mieleen kansallisomaisuudesta kuin vaikka Edefeltin, Gallen-Kallelan yms. vanhojen taiteilijoiden taulut, vanhat kulttuurihistorialliset nähtävyydet kuten Tuusulassa ja Järvenpäässä sihaitsevat taiteilijakodit (esim. Pekka Halosen ateeljeekoti ja Sibeliuksen Ainola) ja vaikka kansallismaisemista Koli.
Kyllä kaikki valtion omistamat liikelaitokset sun muut on kansallisomaisuutta, kansan rahoilla ne on maksettu. Esim. kun Petteri ja Riikka myyvät nesteen omistusosuutta ne myy meidän yhteistä, siis kansallisomaisuutta. Sinäkin kansalaisena omistat siitä hitusen pienen siivun ja tuotoilla tuotetaan hyvinvointia kaikille, kun k..sipotat myy ja tuhlaa rahat kansa ja sinä siinä mukana menetät omsisuuttasi.
-harmiseikirj-
Mulle vaan tosta kansallisomaisuudesta tuli mieleen ihan muuta. Jos olisit jo alussa käyttänyt sanaa valtion omaisuus, niin olisin ymmärtänyt asian paremmin, esim. valtion omaisuutta ovat esim. valtion omistamat yritykset.
No joo mutta minusta toisaalta tuo kansallisomaisuus sopii paremmin kun kansan hiellä ja verellä ne on hankittu ja rakennettu. Toki on myös niin että valtio olemme me mutta huonot johtajat on tehneet siitä kovin vaikeasti samaistuttavan.
-harmiseikir-
Ja nää on kyllä ihan Suomen omistuksessa.
Kyllä...
Mitä yhtiöitä myydään?
Niitähän ostetaan jatkuvasti.
Nyt kannattaa ostaa jos kiinnostaa.
Osakkeen omistaja omistaa yhtiötä määränsä mukaisesti piste.
Yhtiön myyminen on hyvä tapahtuma. Huutokaupassa osakkeen hinta nousee.
Odotellaan rauhassa mitä tulee tapahtumaan...
Hanat auki Nesteelle
Kurssi laskenut kuin ....
On aika nousuun
Nousee se.
Jenkki ostaja oltava ei Mammutia myydä halvalla se onmelko varma ,,,,,,
Laatu yhtiö
Narsistit kertovat monesti itsestään kolmannessa persoonasta.