Jos maa pyörisi niin nopeasti että päiväntasaajalla pyörimisliikkeen kiihtyvyys olisi sama kuin gravitaation aiheuttama kiihtyvyy, niin milta se tuntuisi pinnalla kävelijöistä? Olisiko painottomuus?
Entä jos nopeus olisi vielä suurempi. Lentäisikö päiväntasaajalla olijat ilmaan?
vinhasti pyörivä maa pysyykö jalat maassa
15
398
Vastaukset
- Anonyymi
Jos pyörisi 17 kertaa vinhemmin, niin päiväntasaajalla alkaisi väki levitoida. Jos pyörisi 24 kertaa nopeammin, niin kaikki mikä ei ole pultattu kiinni lentäisi kohti avaruuden peräseinää.
- Anonyymi
Navoilla ei pyörimistä kait edes huomaisi, päitsi että tähtitaivas tai aurinko ja kuu viilettäisivät melko nopeasti taivaalla. Ilmeisesti askel kevenisi päiväntasaajalle mentäessä pikkuhiljaa melkein huomaamatta.
Ei oteta nyt huomioon hapenpuutetta :) Maapallokaan ei olisi enää pallo, vaan kiekko (kuten kiekonheitossa, ei jääkiekossa).
- Anonyymi
Littumaan kretujen unelma toteutuisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Littumaan kretujen unelma toteutuisi.
Tosin tuo taitaisi olla kaksipuolinen kiekko, eikä yksipuolinen, jollaiseksi littumaa kai yleensä käsitetään...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosin tuo taitaisi olla kaksipuolinen kiekko, eikä yksipuolinen, jollaiseksi littumaa kai yleensä käsitetään...
Minkä takia se littumaa olisi jotenkin yksipuolinen?
Tuollaisia ennakkoluuloja on löysäpöksyillä jotka eivät uskolla ottaa asioista selvää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä takia se littumaa olisi jotenkin yksipuolinen?
Tuollaisia ennakkoluuloja on löysäpöksyillä jotka eivät uskolla ottaa asioista selvää.Kun sen alapuolella ovat ne neljä elefanttia, jotka seisovat galaktisen kilpinonnan, Suuren yksinäisen, kilvellä. Kyllä se alapuolikin on, mutta ei asuinkelpoinen.
- Anonyymi
Mutta jos maapallo pyöri vihaisesti oikein kovaa vihaisena, kuin joku typerin maailman ostos, joku F-35 armeijan uusi typeryys, olisi pitänyt ostaa aivan vähän vain 100miljoonaa kalliinpia parempia F-22 Raptoreita, joille F-35 jää kuin kusinen puolustusministerin sukka...
- Anonyymi
Kun autolla ajaa navalta päiväntasaajalle autolle tulee lisää nopeutta n. 1700km/h
Mistä otetaan energia tähän?- Anonyymi
Lisäenergia tulee Maapallon pyörimisliikkeestä. Autolla ajavasta tuntuisi että päiväntasaajalle olisi alamäkeä.
- Anonyymi
Jos keskeisvoima saavutaa oman kriitsen pisteensä eli noin kiihvyys olisi 100G eli maapallon vetooimaa millisekunnissa, niin ehkä sillin ihmiset voisia sinkoutua avaruuksiin?
- Anonyymi
Silleistäkin tulee lentokaloja. Niiden ihmisistä ei oikein tiedä tuleeko niistä lintuja vai kaloja.
- Anonyymi
Kun pudotat teräskuulan kivelle niin kiihtyvyys törmäyksessä on helposti sata geetä eikä mikään sinkoa avaruuteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun pudotat teräskuulan kivelle niin kiihtyvyys törmäyksessä on helposti sata geetä eikä mikään sinkoa avaruuteen.
1. Ei syntyvien sirpaleiden kiihtyvyys silti ole 100 g.
2. Sirpaleiden saama kiihtyvyys on vain hetkellinen. Ei se pysty nostamaan niiden nopeutta kovin suureksi.Ei lähellekään pakonopeutta.
S s: Ei lennä mikään avaruuteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun pudotat teräskuulan kivelle niin kiihtyvyys törmäyksessä on helposti sata geetä eikä mikään sinkoa avaruuteen.
Mitenkä se teräskuula putoaa kivelle jos ne molemmat ovat jo menossa avaruuteen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413918Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3563041Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131967Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101675Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41119- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar39884Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70808
- 44794