Hei, kysynpähän vaan ihan tässä nimettömänä mutta julkisesti että milloin Rovaniemen kaupunki laitta ladut hiihtokuntoon. Nythän ne eivät todellakaan ole hiihtokunnossa. Nimimerkki kokemusta on eli alkakaapa laittamaan latuja kuntoon. Täällä on monta hiihtäjää odottamassa että olisi ladut kunnossa. Hopi hopi että saadaan suksi luistamaan.
Milloin ladut??
Anonyymi-ap
10352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tahallaanko sinä täällä provosoit? Nyt on vielä melkein kesäkelit, kävellään, juostaan, hölkätään, pyöräillään, uidaan ja harrastetaan sitä liikuntaa mikä mahdollista. Sitten hiihdämme kun on sen aika. Lunta täällä on ihan joka ikinen talvi ollut haitalle asti. Ajatteleppas kyselijä kuinka paljon lumi työllistää ja kuinka huikea summa euroja käytetään joka talvi lumen poistoon teiltä, kaduilta, pihoilta ja latukoneetkin tasaa hiihtäjille baanoja.
Ei ole tervettä kinuta latuja vielä, ihmisen pitää osata sopeutua vallitseviin oloihin ja elää luonnon kiertokulun mukaan. Johan tuota ehtii talvella hiihtää. Nyt mars, mars puolukanpoimintaan, sekin on hyvää liikuntaa.
Oikeastaan noin pöllöihin aloituksiin ei kannattaisi kommentoida lainkaan, johan sen sanoo järkikin, että jos yli 15 lämpöastetta niin ei tietenkään latuja vielä.
Mitä?? Ei tämä mikään provo ollut. Aina nuorempana nöin lokakuun alkupuolellahan lumet aina sataneet ja hiihtohommat alkaneet. Kyselepös vähän viisaammilta keleistä ja säistä ennenkuin tulet vanhempia neuvomaan. Näihin aikoihin aina sukset tervattu ja aiia minullahan on karvapohjat ja sielä ounasvaaralla iso kasa lunta odottamassa. Jos lämpimiä kelejä kaipaat, niin osta junalippu espanjaan. Hopi hopi, ladut kuntoon ja suksi luistamaan!!
Aina näin lokakuun jne ... HOX, HOX, nyt on vasta syyskuu ja sekin vasta alkupuolellaan.
Lopeta se juopottelu, että käsität edes ajan.
Nyt on kelit kohillaan marjastukseen, sienestykseen ja ulkona liikkumiseen. Ei ole liian kuuma eikä kylmäkään. Reppuun evästä, reppu selkään ja retkeilemään - täällä on paljon ihania paikkoja missä kannattaa käydä.
Lumi tulee kun tulee ja sitten hiihdellään!
nyt on kyllä lokakuu! Tarkastapa kalenterisi!!
Nut voisi laita ensilumi lattu.kulla olusi mukkava hiihti
mikäs estää nyt mennä sinne sivakoimaan ? kun kerran niin kova hinku on !
Just, sinne vaan. Onhan siellä ne latupohjat valmiina vaikka lunta ei ole. Ei kukaan estä ja onhan siellä sitä koirien ulostetta luistoksi.
Mäntyvaarassa hiihtävät jo. Ja kävelijät pois ladulta.
Miksei sitten muualla voi hiihtää. Joku täällä vain jostain kalenterista puhuu eikä tiedä aikaa, että näin lokakuussa hiihdellään jo kaikkialla Lapissa. Ei kannata etelän varisten alkaa selittelemään juttujaan. Kyllä se näin vaan on. Lappi opettaa!
Eikö tollo tajua rullasuksien päälle mitään? Vai eikö pysy Pystyssä?