Mm. Kemi, Keminmaa, Simo ja Tornio liitettiin väkisin vuonna 1938 perustettuun Lapin lääniin. Alueet kuuluivat ennen pakkoliitosta pohjois-pohjanmaahan.
Vanhemmissa ihmisissä tämä aiheutti hirmuista vastustusta ja aiheuttaa vieläkin, myös meissä nuoremmissakin.
Ajateltiin tässä että alamme pohtimaan Kemin, Keminmaan, Simon ja Tornion liittämistä takaisin pohjois-pohjanmaan maakuntaan. Raja voisi mennä vaikkapa Tervolassa, vai pitäisikö Tervolakin ottaa mukaan pohjois-pohjanmaahan.
Mitä kuntia teidän mielestänne pitäisi liittää takaisin pohjois-pohjanmaahan?
Kemi ja Keminmaa takaisin pohjois-pohjanmaahan
27
1709
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitään.
- Anonyymi
Ei teitä huolita 🤣
- Anonyymi
terve menoo...
- Anonyymi
Kemi. Länskä, kun lopetetaan niin mieluummin käyn hoidossa Oulussa, kuin Rovaniemellä.
- Anonyymi
Kemissä on ilmeisesti aikalailla niitä ns. "kunnanhoidokkeja." Onkohan pohjois-pohjanmaalla varaa tähän?
- Anonyymi
Kemissä on ilmeisesti aikalailla niitä ns. "kunnanhoidokkeja." Onkohan pohjois-pohjanmaalla varaa tähän?
- Anonyymi
Kemi voi liittyä Vienan Kemiin!! Ja voitte käydä siellä ” hoidossa”
- Anonyymi
Äläs nyt ku Kemiin suunnitellaan uutta impilinnaa, nii eiköhä asukasluku lähe nousuun. 🤔
https://yle.fi/a/74-20049717 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äläs nyt ku Kemiin suunnitellaan uutta impilinnaa, nii eiköhä asukasluku lähe nousuun. 🤔
https://yle.fi/a/74-20049717sinapille ja ketsupille lisukkeeksi dressinki
- Anonyymi
Annamme olla niin kuin nyt on.
- Anonyymi
Vaikka vähän vitsinä ilmeisesti heitit ja kommentit ovat samaa tasoa, niin kyllä tässä on todellakin vinha perä.
Minä esitän muutaman faktan:
- Kemin alue on maastonmuodoltaan merenpohjaa, eli samaa pohjanmaata kuin alenpanakin.
- Ihmisten murren on pohjoispohjanmaan murretta, ei mithän Hoota pistetä kuten ylempänä.
- vanha rakennuskanta on pohjoispohjanmaata, peräpohjolaa.
- Väestön sukujuuret ovat etelään päin, ainoastaan Tervola ja ylitornio ovat puolittain "lappilaista" sukujuurta. Eli meidän suvut ovat lähtöisin etelästä, eivät pohjoisesta.
- Palvelut menevät yhä suurempiin kokonaisuuksiin, mitä me alamme Rovaniemelle maksamaan, kun Rovaniemikin tukeutuu Oulun. Ollaan suoraan Oulun alueella.
- Kemin keskustasta on lyhyempi matka Oulun keskusssairaalaan kuin Rovaniemelle Lapin keskussairaalaan. - Anonyymi
Olen täysin samaa mieltä ja kannatan ajatusta. Takaisin juurille. Aikaisemminhan olimme osa pohjois-pohjanmaata ja olemme vieläkin henkisesti sekä maantieteellisesti ja monella mullakin tapaa.
Veivät meiltä vielä lehdenkin (Pohjolan Sanomat ent. Peräpohjalainen) ja nyt vielä koetetaan takoa Lapin Kansan kautta lappilaista mentaliteettia.
Juu, takaisin pohjois-pohjanmaahan vain. - Anonyymi
Kannatan myös. Itaeasiassa esim. Kemi/Keminmaassa ei ole mitään lappalaista kuin alueen nimessä. Kansalaisaloite asiasta olis paikallaan.
- Anonyymi
Kemin vois pyyhkiä vain kartalta pois.. mitään hyvää oo kemissä
- Anonyymi
Kemi.
- Anonyymi
Mieluummin käyn rovaniemellä kemistä entä jossain oulussa. Ei oulussa ole mitään hienoa.
- Anonyymi
Tehdäänkö kansalaisaloite, tämä pitää saada viralliseen muotoon ja miettiä, miten saamme sen 50tuhatta allekirjoitusta. Virallinen muoto on parin laki-opiskelijani avulla jo puoliksi valmiina, keskustelimme aika pitkään siitä, mitä muutoksia, etuja tai haittoja olisi tälle alueelle, jos siirtyisimme Oulun lääniin eli nykyiseen pohjoispohjanmaahan. Minäpä heivaan discordiin tästä aloituksen, saadaan oikeasti asiaa pohdittua ja pohjustettua. Täällä Suoli24-kanavalla on enemmän häiriköitä kuin asiaa.
- Anonyymi
Ilman muuta kansalaisaloite, jos ei muuta niin hyvä viihdearvo. Oululaiset tukehtuu nauruun.
- Anonyymi
Kannatan...
- Anonyymi
Mielestäni hyvä idea sinänsä. Tosin, en usko, että ottavat vastaan; sen kun ei ole ilmoitusasia. Sen verran huolella Kemi on sössinyt tunnetuin syin, jotka kaikki tiedämme, taloutensa viime vuosina. No, voihan sitä yrittää, mutta en pidättäisi hengitystäni liittymistä odotellessa.
- Anonyymi
Mee hoitoon kukaan halua Kemiä enään samaa. Pöytään
- Anonyymi
Nyt kova kovaa vastaan.
- Anonyymi
Jospa Simo huolisi Kemin ja sitten yhdessä Pohjois-Pohjanmaahan.
- Anonyymi
Kemin voisi liittää suoraan Venäjään kun niin venäläinen kaupunki muutenkin on, huume ongelmineen kaikkineen. Muurit siihen ympärille sitten.
- Anonyymi
Tosin mainitsemasi kunnat eivät kuuluneet Pohjois-Pohjanmaahan vaan Perä-Pohjolaan. Myös Lapin läänin alkuperäinen nimi oli Perä-Pohjolan ja Lapin lääni
- Anonyymi
Voisi jossain Kemin,,, Keminmaan risteyksessä olla opaste OULU.
Viitoitus,päivitykseen. - Anonyymi
Koska lappi oli köyhää ja kaikki kehitys päättyi Kemiin ja Tornioon, päätti valtioneuvosto 1937, että siirretään Simojokea myöten kaikki kunnat Lapin lääniin hyvinvointia lappiin tuomaan.
Tuo oli maalaisliiton ja kommunistien poliittinen sopimus. Nyt ajat on muttuneet ja liitos Lappiin pitää purkaa, koska alue ei 90 lappiin kuulumisen perusteella ole kuin hävinnyt ja näivettynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2024238
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463788Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1363245Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.441611Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191478Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58341430Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251385Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271351Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1161150Martina haluaa Marbellaan
Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust2151063