Miksi pitsat täytetään Suomessa?

Anonyymi-ap

Muualla päin maailmaa pitsalätyn päälle hölvätään tomaattisoosi ja soosin päälle ripotellaan juustoraaste. Sitten teemasta tai resursseista riippuen vaan sirotellaan erilaisia vaihtoehtoja päälle ennen uunitusta. Mutta ei täytetä kuten Suomessa.

Johtuuko ero suomalaisten kukko-kulttuurista? Kukkohan on suomalaisten calzone.

5

390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa täytetään vähän sitä sun tätä. Kuten ristisanatehtäviä.

      Sellainenkin erikoinen tapa Suomessa on, että lihapyöryköihin sotketaan ties mitä kasviksia hapankorpuista lähtien. Ja jotkut täyttää pyörykät vielä esimerkiksi juustolla. Huippuunsa viritetyissä suomalaislihapullissa ei ole välttämätä lihaa lainkaan.

    • Anonyymi

      Ehkä siksi että olisi enempi syötävää.

    • Anonyymi

      Eikös pizza alun perinkin ole ns. tähteistä koottu leipä?

    • Anonyymi

      Kyllähän Suomessa pizza tehdään, kuten avauksessa on kuvattu, sillä erotuksella, että Suomessa ei pihistellä siinä, mitä päälle "ripotellaan".
      Esim. Pariisissa saat kuivaksi poltetun läpyskän, jonka päällä täyteet kaipaa toisiaan. Joskus niitä on jopa vaikea havaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3048
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2871
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      47
      2412
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      42
      2401
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2167
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2055
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1025
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      966
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      929
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      914
    Aihe