Painovoima ei ole kääntäen verrannollinen etäisyyden neliöön.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f39f120b-1c42-497e-b96a-b1debea74016
Newton sekä Einstein väärässä
18
666
Vastaukset 18
- Anonyymi
Muistelen joskus 90 luvulla "popularisoivassa" tiedelehdessä oli juttua että kaivoksessa tai vastaavassa joukko tutkijoita teki mittauksia painovoiman tunnetusta kaavasta poikkeamien esiin saamiseksi. Taisi olla liian pienet mittasuhteet.
- Anonyymi
Pallon pinta-ala on 4 pii r^2. Tällöin vaikutus pinta-alayksikköä kohti on ~ 1/r^2. Tämän on oletettu pätevän niin gravitaation kuin sähkönkin osalta.
- Anonyymi
Onko syy avaruuden geometriassa vai jotain muuta.
- Anonyymi
MOND ei ole mikään uusi asia. Olisi todella hienoa jos yleisestä suhteelisuusteoriasta vihdoin löytyisi havaintojen perusteella vika kun siitä päästäisiin taas askel lähemmäksi maailmankaikkeuden todellista rakennetta. Tähän mennessä suhtiksen ongelmat (kvanttigravitaatio) ovat olleet sellaisia ettei niitä ole voinut havainnoin varmistaa.
- Anonyymi
Voihan suhtis!
Varsinaiset gravitaation asiantuntijat äänessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan suhtis!
Varsinaiset gravitaation asiantuntijat äänessä.Kukaan ei tiedä mitä gravitaatio on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei tiedä mitä gravitaatio on
Gravitaatio johtuu avaruuden kaareutumisesta ja avaruuden kaareutuminen johtuu massan aiheuttamasta gravitaatiosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Gravitaatio johtuu avaruuden kaareutumisesta ja avaruuden kaareutuminen johtuu massan aiheuttamasta gravitaatiosta.
Tosin 1960-luvulta alkaen Einsteinin painovoimayhtälöryhmään on löytynyt ratkaisuja, joissa avaruus kaareutuu ilman massaakin.
- Anonyymi
Mikäli tämä havainto saadaan vahvvistetuksi, kyse on vähintään Nobelin palkinnon arvoisesta asiasta. Nyt raportoitu ero esiintyy hyvin pienillä, alle nanometri/s2 kiihtyvyyksillä. Sillä on kuitenkin merkitystä avaruuden pitkillä etäisyyksillä. Havaintoon on kuitenkin suhtauduttava varoen, sillä useimmiten tällaiset osoittautuvat myöhemmin virheellisiksi - esimerkkinä vaikkapa moneen kertaan esiintyneet suprajohtavuuskokeet "korkeissa" lämpötiloissa.
- Anonyymi
Näille iltapäivälehdistä sivistyksensä ammentaville riittää mikä tahansa kaatamaan fysiikan.
- Anonyymi
Miksi joku idiootti käyttää sanaa suhtis? Se kuvaa vain sitä, että henkilö ei ymmärrä asiasta mitään.
- Anonyymi
Miten niin? Olen kuullut ammattifyysikon käyttävän suhtis-sanaa luennossa. Ei tainnut olla salissa ketään, joka ei olisi ymmärtänyt hänen tarkoittaneen nimen omaan yleistä suhteellisuusteoriaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten niin? Olen kuullut ammattifyysikon käyttävän suhtis-sanaa luennossa. Ei tainnut olla salissa ketään, joka ei olisi ymmärtänyt hänen tarkoittaneen nimen omaan yleistä suhteellisuusteoriaa.
No olipa sitten kakaramainen fyysikko.
Olen kyllä samaa mieltä eräiden muiden kommentoijien kanssa, että kun kuulen jonkun käyttävän termiä "suhtis" niin alanpa epäillä puhujan asiantumtemusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No olipa sitten kakaramainen fyysikko.
Olen kyllä samaa mieltä eräiden muiden kommentoijien kanssa, että kun kuulen jonkun käyttävän termiä "suhtis" niin alanpa epäillä puhujan asiantumtemusta.Painovoiman tutkijat puhuvat nykyään mieluummin (einsteinilaisesta) painovoimateoriasta kuin yleisestä suhteellisuusteoriasta.
- Anonyymi
Kyseessä ei ole varmistettu mittaus eikä iltalehtikään taida olla tiedelehti. Uskaltaisin ainakin pienen vedon lyödä siitä, että tuokin osoittautuu ankaksi.
Artikkelikin toteaa:
"Se jää nähtäväksi, kestääkö Chaen analyysi kriittisen tarkastelun, vai osoittautuuko painovoimapoikkeama lopulta tulevaisuudessa uutisankaksi kuten esimerkiksi valoa nopeammat neutriinot (vuonna 2011) ja huoneenlämpötilan suprajohteet ovat ainakin toistaiseksi osoittautuneet."
Näistä mullistavista kosmologiaa koskevista uutisista enemmän kuin 95 % osoittautuu ankoiksi,.- Anonyymi
Uskot siis Iltalehden arvioon ankasta?
- Anonyymi
Uutisankka on tiedotusvälineissä leviävä paikkansapitämätön uutinen, jota luullaan todeksi.
Uutisankka ei siis ole todenmukainen uutinen vahvistamattomasta havainnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791178
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29855Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46589
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180552Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123520Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13520On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23450Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447