Maahanmuutto
Joukossa oli maahanmuuttajataustaistaisia nuoria, nuoret kertoivat miehelle.
Anonyymi-ap
2023-09-12 22:30:27
Ilmoita
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/6206634
Nuoret kertoivat miehelle, että tekijöinä oli jopa noin 30-päinen porukka, josta osa oli Itä-Helsingistä. Joukossa oli maahanmuuttajataustaistaisia nuoria, nuoret kertoivat miehelle.
– Tästä asiasta ei pidä tehdä kuitenkaan maahanmuuttokysymystä. Kyse on siitä, että 'tilaisuus tekee varkaan'. Tällaista tapahtuu, jos nuorten kokoontumispaikoilla ei ole viranomaisten valvontaa, mies katsoo.
Joukossa oli maahanmuuttajataustaistaisia nuoria, nuoret kertoivat miehelle.
Anonyymi-ap
2023-09-12 22:30:27
Ilmoita
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/6206634
Nuoret kertoivat miehelle, että tekijöinä oli jopa noin 30-päinen porukka, josta osa oli Itä-Helsingistä. Joukossa oli maahanmuuttajataustaistaisia nuoria, nuoret kertoivat miehelle.
– Tästä asiasta ei pidä tehdä kuitenkaan maahanmuuttokysymystä. Kyse on siitä, että 'tilaisuus tekee varkaan'. Tällaista tapahtuu, jos nuorten kokoontumispaikoilla ei ole viranomaisten valvontaa, mies katsoo.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kuinka me täällä Rumaniemellä voisimmekaan mitään tietää? Lähin ihmisasutus Kemi, jonne on
matkaa 130Km.Kunnollista sanomalehteä ei
kylässämme ilmesty. Poliittinen sisäpiiri suhmuroi asiat oman lompakkonsa mukaan
putlerin renki moktar satoine nimimerkkeineen
" En myöskään ole monipersoonallinen ilmiö kuten isä, poika ja pyhä henki.
Kiinnitän siis vastauksenani tämän: Moktar Gubta."
Moktar.Gubta on vain trollausnimimerkki ja Moktar Gubta on karvahatusta vetäisty eli keksitty nimi. https://postimg.cc/DJSj1ZBv
Suomessa ei ole kyseisen nimistä Suomen kansalaista eikä ulkomaillakaan Suomen kansalaisena.
https://www.suomi24.fi/profiili/perseentervaaja
https://www.suomi24.fi/profiili/MaailmanMatti
https://www.suomi24.fi/profiili/Moktar.Gubta
https://www.suomi24.fi/profiili/valuuttakauppias
Vihapuheelle.Stoppia
Valuuttakauppias
MaailmanMatti
Aavikon. ja Vuorten.
Lautapäämies
Rautalankakauppias
Perseentervaaja
Brynolf
Eipä ole olemassakaan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009814946.html
mumssibum
Ei täällä välitetä. Ihmiset on vaan kateellisia ja itteään niin niin täynnä. Rovaniemi on semmonen ja sen ihmiset.
Moni muuttaa pois kaupungin huonon
Ilmapiirin tähden.a
Maahanmuutto
Miksi aloitus asiasta poistetaan? Onko Moktar suomi24 poliisi?
Anonyymi-ap
2023-09-13 08:46:27
Ilmoita
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009819941.html
Vielä ennen vuotta 2015 nuorten väkivaltarikollisuuden kehitys Suomessa oli laskemaan päin, mutta sitten alaikäisiin – erityisesti alle 15-vuotiaisiin – kohdistuneet rikosepäilyt alkoivat kasvaa merkittävästi.
Nyt alaikäisten rikosepäilyjen määrä on jo yli kaksinkertaistunut vuodesta 2015. Alle 21-vuotiaiden nuorten väkivaltarikoksia, eli pahoinpitelyjä, ryöstöjä ja henkirikoksia, kirjattiin poliisin mukaan viime vuonna koko maassa lähes 10 000. Luku on noin neljännes enemmän kuin vuonna 2021.
Alkuvuodesta 2023 nuoriin kohdistuvat ryöstöepäilyt lisääntyivät lähes 40 prosentilla ja pahoinpitelyrikokset noin neljänneksellä viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna.
PS.Ja maahanmuutto liittyy asiaan vahvasti
Sama Moktar.Gubta kirjoitta eri palstoilla anonyyminä, aina haukkunut Jussia tämän käymän sivarin vuoksi, Sebuakin solvailee aina. Nyt totaalikieltäytyjätrolli vinkuu presidentinvaaliurpoilujaan. Edellinen parkumisensa meni harakoille, eli ministeri-Audi ottikin kyytiin ne, ketkä pitikin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17766599/perussuomalaisten-mm--tiukka-maahanmuuttolinja-vetaa-vakea-puolueen-vaalitilaisuuksissa-
Katkeraa on karvahatun kauna!
Taitaa totaalikieltäytyjämoktarille olla ylitsepääsemätön paikka, että Jussi sentään kävi sivarin. Se raastaa Moktarin sielua rikki joka päivä, onhan hän itse vain totaalikieltäytyjä. :)
Joka kirjotti meidän olevan välinpitämättömiä kirjotti täyttä totta,juuri sitä Rovaniemellä ollaan,ei kiinnosta mikään.Tämä on ihmisten osalta TODELLA ANKEA PAIKKA OLLA JA ELÄÄ.
miksi maahanmuutosta ei saa tehdä kysymystä jos se suoraan johtuu siitä?
Politiikka
Puolueet
Vasemmistoliitto
Näin hoitaa PS hommat lapsen parhaaksi Li Andersson!
Anonyymi-ap
2023-09-13 10:45:36
Ilmoita
Moktar.Gubta
2023-09-13 10:19:46
UUSI
”Onkohan Mauri tai mohamed”
Käytöshäiriöinen lapsi siirrettiin erityistukea tarvitsevien lapsien kouluun ja asia ratkesi sillä. Lapsen äiti on tyytyväinen ratkaisuun:
”https://yle.fi/a/74-20049725”
” Olen hyvin tyytyväinen, että muut vanhemmat puuttuivat vihdoin tilanteeseen. Olen itse taistellut lapsen puolesta useamman vuoden, että hän saisi apua.”
Täällä tirkisteltiin pää punaisen Kärkkäisen taikapeiliä ja arvottiin lapsen etnistä taustaa. Nyt kyseessä taisi kuitenkin olla ihan kotoinen Jussi Antero. Tällaiset pienten lasten tunteiden hallintaan tai impulssikontrolliin liittyvät kasvuhäiriöt eivät katso ihonväriä tai kansallisuutta. Pikemminkin näyttää olevan niin, että kaupunkimainen ja teollistunut yhteiskunta saattaa lisätä tällaisia häiriöitä.
https://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/125875/Hormonitoimintaa_hairitseville_kemikaaleille_altistuminen_web.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Esimerkiksi ADHD-diagnoosit yleistyvät pelottavaa vauhtia. Selitys saattaa löytyä myös nykymaailman kemikalisoituneesta kasvuympäristöstä.
Monet muovien pehmittimenä käytetyt kemikaalit saattavat häiritä ihmisen hormonitoimintaa ja nykyihminen on kosketuksessa muoveihin aina vauvasta vaariin saakka.
Niin tai näin, tämä asia kuitenkin ratkesi. On hyvä, että käytöshäiriöinen lapsia saa asianmukaista apua. Varhainen puuttuminen voi auttaa siihen, että meillä ei ole parikymmenen vuoden päästä oikeudessa istumassa pitkätukkainen pölvästi, joka on tehnyt kotikutoisia konepistooleita.
Parhain terveisin, Moktar. ;)
Äänestä PS moktar
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3c8a1032-aabc-43b6-892e-c004b7549b74
muutetaan yhdessä helsinkiin sanoo Moktar Gubta
https://www.suomenuutiset.fi/jengisota-jatkuu-ruotsissa-virkavalta-voimaton-paihtyneet-lapset-tulittavat-huumerikollisten-sukulaisia/
kohta suomessa pojat ja kulttuurit toimii myös?
Pohjois-Pohjanmaa
Oulu
Voiko sanoa että saastainen oulu? ulkomaalaistaustaisia miehiä törkeistä seksuaalirikoksista
Anonyymi-ap
2023-09-14 10:38:56
https://yle.fi/a/3-11092939
Nuorisotyöntekijä Perttu Kemppainen nauttii vapaapäivästään, selailee nettiä ja lukee uutisia.
Pian silmien eteen vierii kuitenkin otsikko, joka koskee hänen kotikaupunkiaan Oulua.
Jutussa kerrotaan, että käräjäoikeus on vanginnut Oulussa useita ulkomaalaistaustaisia miehiä törkeistä seksuaalirikoksista. Uhrina on ollut yksi alaikäinen tyttö. Teot ovat jatkuneet kuukausia.
Järkytys läikähtää Kemppaisen sisällä, eikä hän haluaisi uskoa lukemaansa todeksi.
Mutta se on.
PS. aika lähelläkin tapahtuu...
Puolueet
Kansallinen Kokoomus
/huolestunut-aiti-lauttasaaressa-vakivaltainen-nuorisojengi-ryostelee-lapsia
Anonyymi-ap
2023-09-14 11:37:18
https://www.verkkouutiset.fi/a/huolestunut-aiti-lauttasaaressa-vakivaltainen-nuorisojengi-ryostelee-lapsia/#c67d9c42
johan kokoomuskin uskaltaa uutisoida asiasta?
Monikulttuurisuus on jees Stubb? ja russofobia myös?
insta ei asioita kerro...
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/maahanmuutto
espoo,helsinki ja vantaa on maahanmuuton saralla kunnostautunut monin tavoin
Asun Rovaniemellä vaan työn takia mutten kauan senkään takia.
upsalassa täysi jengisota juu
ja googlaa= tukholma ampuminen
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009818012.html
Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitusohjelmassa linjataan, että ”Hallitus tunnistaa nuoriso- ja jengirikollisuuden lisääntymisen vakavaksi ongelmaksi. Hallitus on sitoutunut ottamaan käyttöön tarvittavat keinot nuoriso- ja jengirikollisuuden määrätietoiseksi torjumiseksi ja vähentämiseksi”.
onneksi maahanmuutto ei liity asiaan mitenkään
uusi kulttuurisuomi
vihervasemmisto ja suomen keskusta antoi avoimet kädet rikollisuuteen?
Voi voi pään silitys
uraa uraa
pahamaa