Luonnonvoima

Anonyymi-ap

Mikä luonnonvoima olisi sinusta Suomessa pelottavin? Minusta tuulet, niihin kun ei pysty vaikuttamaan.

15

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vauhtia vastauksiin ! Oletteko kohmeessa

      • Anonyymi

        Mikä ihmeen hoppu sulla aina on?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä ihmeen hoppu sulla aina on?

        No onpahan vaan mitä se sulle kuuluu!


    • Suomen perusta on ikivanhaa peruskalliota, joten maanjäristykset ovat vaimeita. Muutoin vastaisin sen.

      Joku hirmumyrsky voisi olla aika paha. Mutta nekin on meillä enintään trombeja.

      Tulivuoria meillä ei ole, joten sekin on poissa laskuista.

      Tulvia on satunnaisesti ja hyvin paikallisesti, nekin ovat suhteellisen maltillisia.

      Että ompa hyvä ollakin suomalainen..

      • Anonyymi

        Niin, mutta ne ovat kaikki nyt tässä kyselyssä mukana, että ala valita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin, mutta ne ovat kaikki nyt tässä kyselyssä mukana, että ala valita.

        No tuuli.. valintani on tuuli. Se on täällä vaarallisin mielestäni.


    • No myrskytuulet ja voimakkaat ukkospuuskat kyllä on ehkä tosiaan pahiten tuhoa aiheuttavia täällä Suomessa vaikka ovatkin vaan pieniä puhureita jossain muualla maailmassa esiintyviin pyörremyrskyihin ja tornadoihin. En kyllä voi sanoa että niitä pelkäisin yhtään mitenkään.🤔. Ihmisten typeryys taas on sellainen luonnonvoima joka saattaa täälläkin vähän hirvittää joskus.😄.

      • Pyörremyrhkyihin ja tornadoihin verrattuna. Jäipä näköjään toi verrattuna pois.🙂.


    • Puuskainen tuuli, jos ollaan vesillä.
      Metsäpalot, ehkä, mihin tuulet myös vaikuttavat.
      Sitten myös tulvat. Olenkin tyytyväinen siitä, että kotini on maastoon nähden vähän korkeammalla, että jos lähin järvi alkaa tulvia, niin ei meillä ihan heti jalat kastu.

      No jaa.. Ehkä se pelottavin on tuuli kuitenkin. 🤔 Tai siis myrskytuuli. - Muistan, kun kerran jäätiin sattumien vuoksi saareen, vaikka ukkosmyrsky oli tiedossa. - Makoilin mökissä sohvalla äänikirja kuulokkeissa, kun kuului niin iso tömähdys, että kuulin sen kuulokkeitten allekin. Ja koko mökkikin kuin tärähti. - Niin mökin vieressä yksi koivu katkesi, mutta onneksi se katkennut osa tömähti mökin ja kesäkeittiön väliin, eikä rikkonut mitään. - Samalla myrskyllä rannassakin kaatui yksi tosi suuri haapa. Sekin onneksi järven suuntaan. - Oli se kyllä aika pelottavaa.

      • Eikun mitä minä oikein höpisen.. Siis se ukkonen siinäkin myrskyssä oli pelottavin osuus. Ja ylipäätään ukkonen on pelottavaa.
        Ja myrskytuuli. 🙂


    • Anonyymi

      Trombit, syöksyvirtaukset ja ukkoset, jotka saattavat nousta päälle nopeasti ja huomaamatta. Aika hyvin niistä varoittavat, jos seuraa säätiedotuksia.

      Seuraavaksi pelottavin on lumimyrsky, jäätävä sade ja jäätynyt tienpinta tai nopea laihtuminen ja koska.

      • Anonyymi

        Ja toi viimeinen yhdistettynä pimeyteen, jota Suomessa kyllä riittää.


    • No en tiedä pelottavin sentään, mutta vesi ja pakkanen yhdessä halkoo ja vääntää jopa terästä.
      Samasta kombinaatiosta voi joutua kärsimään myös kesällä, kun saattaa tulla vaikka kananmunan kokoisia rakeita taivaalta. 100 g;n jäämötikkä taivaalta hajottaa kallonkin... Sitä voi jo sanoa pelottavaksikin...

      Ja salama on kanssa aika paha...

    • Anonyymi

      Pelottava ei varmaan mikään, no ehkä joku kunnon maanjäristys voisi vähän pelottaa jos kohdalle osuisi. Mielenkiintoisia voisi olla montakin, ilahduttavaa olisi varmaan jos Helsinki vajoaisi mereen, alkaisi muuttoliikenne menemään toiseen suuntaan kuin nyt.

      -harmiseikirj-

    • Anonyymi

      Nainen. Kai.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      444
      3232
    2. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3022
    3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      117
      2270
    4. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      3
      2065
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      2014
    6. 177
      1973
    7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      111
      1704
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1328
    9. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1290
    10. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1190
    Aihe