Minä jaksan tätä elämää, koska oman ajatteluni kautta kiteytynyt uskomukseni on, että kaikki me ihmiset (ja myös eläimet) olemme tärkeitä tulevaisuuden kannalta. Kaikki me vaikutamme koko ajan valintojemme kautta todellisuuden syy-seuraus-verkkoihin ja siihen mitä tulevaisuudestamme kehkeytyy. Keitä tänne syntyy tulevaisuudessa ja niin edelleen. Ihan oikeasti tuollainen ajattelutapa toimii minulle hyvänä antidepressanttina.
Olen melkein varma, etten ole tämän ajattelutavan ensimmäinen keksijä. Täytyy olla, että tämä on keksitty hyvin monia kertoja ennen minua, mutta olen 'korkeammille' Voimille kiitollinen, että olen pääosin omalla ajattelullani pääsyt tähän nykyiseen ymmärrykseeni.
Tämä "kaikki vaikuttaa tulevaisuuteen"-ajattelu ei luultavasti sovi kaikille. Mahdollistaahan se hyvin amoraalisen näkemyksen valintoihimme, kun kaikki tekomme - olivat ne sitten tavanomaisen moraalin kannalta miten huonoja (tai hyviä) tahansa - vaikuttavat ratkaisevasti koko ihmiskunnan tulevaisuuteen. Mutta toisaalta, tämä ajattelutapa voi myös johtaa esimerkiksi "positiivisiin" ykseyden kokemuksiin koko olevaisuuden kanssa. Jos ihmistä erityisesti vaivaa suuri syyllisyys ja/tai häpeä, voi tästä ajattelusta olla hyötyä.
Muita tärkeitä elämääni mielekkyyttä ja sisältöä tuovia asiota ovat hengellinen vakaumukseni, ihmissuhteeni ja se, ettei ole sietämättömiä fyysisiä kipuja
Henkinen antidepressantti
8
414
Vastaukset
- Anonyymi
Olen samoilla linjoilla.
Ajattelen lisäksi että omat hyvät tekoni kantaa hyviä hedelmiä rajan tuolle puolen. Ja kaikki mitä opin täällä kantaa kuoleman rajan taakse .Hyväksi koettu synnyttää sekä hyväksi koettua että pahaksi koettua. Pahaksi koettu synnyttää sekä hyväksi koettua ettö pahaksi koettua Ja totuus synnyttää sekä hyväksi koettua että pahaksi koettua.
Mutta joo. Elämänkokemuksemme eivät mene hukkaan ainakaan tuossa mielessä, kun kaikki sulautuu todellisuuden loputtomiin syy-seuraus-verkkoihin. Ja siellä tekomme sitten vaikuttavat ainakin ihmiskunnan loppuhistorian ajan.
- Anonyymi
Suvunjatkamiseen ja selviytymiseen liittyy ihan vakiona mahd hyvien ja turvallisten elinolosuhteiden rakentaminen jälkipolviakin varten. Ei tämä sen kummempaa filosofiaa tarvtse.
- Anonyymi
Toki kaaosteoria voi saada hyvälle tuulelle.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Perhosvaikutus
Itse ajattelen että yö ja sen pimeys sekä kylmyys jotenkin pysäyttää perhosefektin toimivuuden.
Jos on menossa jokin suoraviivainen ketjureaktio niin kunkin reaktion vaatima aika voi olla niin pitkä että yö yllättää ja pysäyttää ketjun etenemisen.Jos vaikka päätän juoda lasillisen vettä, niin sen vaikutus lähtee räjähdysmäisesti leviämään ainakin ihmistodellisuuden syy-seuraus-verkoissa. (Keitä jatkossa syntyy maapallolle jne.) Vaikka tapahtumiin voi liittyä epädetermisyyttä, jonkinmoinen syy-seuraus-ilmiö kuitenkin pysyy.
- Anonyymi
Ihmiset tavoittelevat hyvää, ainakin hyvät ihmiset. Hyvä maailma vaatii työtä.
- Anonyymi
Sammot eivät oikein ymmärrä omaa pahuuttaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sammot eivät oikein ymmärrä omaa pahuuttaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/uskonnot-ja-uskomukset/idan-uskonnot/hindulaisuus
Kuningas joutuu ottamaan osan alamaistensa synneistä, pappi osan kuninkaan synneistä, aviomies osan vaimonsa synneistä ja henkinen opettaja osan oppilaidensa synneistä.
Päivällä ei tarvita lamppua, hyvin toimeentulevalle ei tarvita ruokaa, sade meren yllä on hyödytön, ja rikkaalle on yhdentekevää lahja.
Sillä, jolla on varallisuutta, on sekä ystäviä että sukulaisia, mutta hän on tavallinen ihminen. Häntä, jolla on runsaasti tietoa, sen sijaan kunnioitetaan tietäjänä.
Ahneet ja levottomat ihmiset eivät voi saavuttaa sitä onnea ja rauhaa, jonka henkisen tiedon nektariin tyytyväinen ihminen saavuttaa.
Ole tyytyväinen: vaimoon, kaitselmuksen tahdosta saatuun ruokaan ja lailliseen rikkauteen. Täydentäkää aina itsenne koulutuksessa, henkisessä harjoituksessa, Jumalan Nimien toistamisessa ja hyväntekeväisyydessä.
Chanakya Pandit
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72665SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059