Miten Kemijärvellä?

Anonyymi-ap

Perussuomalainen Nuoriso vaatii Yangon kieltämistä Suomessa



Venäjä on säätänyt lainsäädäntöuudistuksen, joka velvoittaa kaikki maan taksiyritykset jakamaan keräämiään henkilötietoja Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:lle. – Kuulostaa siltä, että maassa toimitaan vain maan tavalla, mutta venäläisen taksiyrittäjyyden lonkerot ulottuvat myös Suomeen. Nyt on viimeinen hetki kieltää venäläinen henkilötietokeräys, sanoo Perussuomalainen Nuoriso.

– Sen ei pitäisi tulla kenellekään yllätyksenä, että Venäjä pyrkii edistämään valtiollisia intressejään niin kansalaistensa kuin myös venäläisomisteisten yritysten kautta. Emme voi heilutella käsiämme ja todeta ettei mitään ole tehtävissä, kun kyse on puhtaasti tahtotilasta. Baltian maat ovat kykeneet kieltämään Yangon toiminnan omissa maissaan, joten miksei sitä ole jo kielletty Suomessakin? kysyy puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Suomi entistä kiinnostavampi kohde

Yandex on venäläisen internet-alan yhtiö, joka omistaa Suomessakin useassa kaupungissa toimivan Yango-taksipalvelun. Huokeat hinnat houkuttelevat pahaa aavistamattomia asiakkaita, mutta millä hinnalla? Henkilötiedot päätyvät venäläisen tiedustelun kohteeksi.

– Samaan aikaan kun Venäjä on raakalaismainen Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyssotansa vuoksi ansaitusti ennennäkemättömien pakotteiden kohteena, mahdollistamme me edelleen kansalaisiimme kohdistuvan tiedustelun.

– Suojelupoliisi on todennut Nato-jäsenyyden tekevän Suomesta entistä kiinnostavamman tiedustelukohteen. Yangon toiminnan kautta kerättävät henkilötiedot ja niiden jakaminen Venäjälle on niin näkyvää ja röyhkeää tiedustelua, että asia on otettava vakavasti ja siihen on puututtava välittömästi”, vaatii hallituksen jäsen Noora Korpela.

Suomalaiset suojattava tiedustelulta

Tietosuojavaltuutetulla ei ole mahdollisuuksia kieltää henkilötietojen jakamista muutoin kuin väliaikaisesti, joten nyt tueksi tarvitaan poliittista tahtotilaa ja päätöksentekoa.

Perussuomalainen Nuoriso vetoaa liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteeseen ja toivoo toimia Yangon toiminnan kieltämiseksi Suomessa.

– Suomi ja suomalaiset on suojattava itänaapurin tiedustelulta. Yango on kiellettävä, vaatii 3. varapuheenjohtaja Ami Kimanen.

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäläiset taksit tankkaavat TB-asemilla.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍑 ­N­y­­­m­­­f­o­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18032260g

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Ei liity Kemijärveen, poistoon!

      • Anonyymi

        TB-asema, Pajula.
        Eikö liity kemijärveen. Kemijärvi= Suomen pohjoisin kaupunki.
        Kommunistilla ahistaa, kun kukaan ei halua ajaa venäläisyhtiön takseilla.


      • Anonyymi

        Mitäh? Eikö kemijärvellä ole takseja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        TB-asema, Pajula.
        Eikö liity kemijärveen. Kemijärvi= Suomen pohjoisin kaupunki.
        Kommunistilla ahistaa, kun kukaan ei halua ajaa venäläisyhtiön takseilla.

        PS on pettureita


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      13
      4070
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      239
      3840
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      17
      2394
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2364
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      42
      1796
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      69
      1666
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1498
    8. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1397
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1291
    10. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1265
    Aihe