Aikanaan hankin kiinteistön Kemijärven kunnasta ja vietän siellä vapaa-aikaani muualla asuvana. Vuosien ajan on suurta ihmetystä herättänyt se että alueella metsästetään jatkuvasti metsästysaikojen ulkopuolella ja todella ahkerasti.
Kesä - elokuussa pauke on melkoinen ja alkaa aamun valjetessa ja jatkuu tuntikausia. Sama ammuskelija paukuttaa kymmeniä kertoja päivässä haulikollaan tappaen nähtävästi kaikki paikkkakunnan linnut mitä silmiinsä saa. Kun menen metsiin, ei siellä enää lintuja ole. Yhden ison metson havaitsin viimeksi ja se näytti olevan siipirikko eli oli saanut hutilaukauksen. Kaikki pienemmät linnut lukuunottamatta variksia, olivat kadonneet. Teeriä tai riekkoja sorsista puhumattakaan ei näy.
Minusta menettely on laitonta ja erittäin häiritsevää kun aivan kiinteistöjen lähialueella ammuskellaan holtittomasti. Miksi näitä asioita ei valvota Kemijärvellä?
aseet paukkuvat
5
430
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäs pöljä tulit möykkyperälle jos et pysty elämään paikkakunnan tavalla.
- Anonyymi
Sinäpä somasti asian sanoit.
Tuntemani paikkakuntalaiset ovat mukavaa väkeä, en moiti heitä.
Tämä on joku vieraspakkakuntalainen mökkiläinen joka haulikko kourassa asioi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinäpä somasti asian sanoit.
Tuntemani paikkakuntalaiset ovat mukavaa väkeä, en moiti heitä.
Tämä on joku vieraspakkakuntalainen mökkiläinen joka haulikko kourassa asioiAivan juu, ainahan ne ovat ulkopaikkakuntalaisia, etelästä tulevat tänne rötöstelemään, paikalliset nyt ei ikinä lakeja riko. Lappilaiset on yleensäkin tulleet tunnetuksi lainkuuliaisuudestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan juu, ainahan ne ovat ulkopaikkakuntalaisia, etelästä tulevat tänne rötöstelemään, paikalliset nyt ei ikinä lakeja riko. Lappilaiset on yleensäkin tulleet tunnetuksi lainkuuliaisuudestaan.
Muualta tulleet aiheuttaa häiriötä.
- Anonyymi
Nyt olet erehtynyt. Se pauke tulee kun rakennuksia puretaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073