Nyt aivot umpisolmuun avaruuden mitoista!

Monet miettivät avaruuden mittasuhteita joten siihen näkemysideaa.

Kun etenemme etäisyydelle josta näkyy vain heikko valopiste meidän näkyvästä universumista, voisiko olla niin että samalta etäisyydeltä näkyisikin kuin tähtitaivas avaruuden suuressa tilassa olevia universumeja?
8382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei minkään järjellisen fysiikan teorian mukaan.

Äänestä
  • Mittasuhteet on samat kuin avaaja vertasi saunassa omaansa Levanterin letkuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Mittasuhteet on samat kuin avaaja vertasi saunassa omaansa Levanterin letkuun.

    K-o-l-l-i-m-a-a-t-t-o-r-i ihmettelee kun se on vetäytynyt sisään.

    Äänestä

Nykyisen käsityksen mukaan et voi edetä pois alkuräjähdyksen jäljiltä syntyneestä universumista, kun sillä ei ole mitään keskipistettä josta voisit lähteä poispäin. Eli jos jatkaisit täältä mihin tahansa suuntaan niin vastaan tulisi samannäköistä rakennetta galakseineen.

Muutama varsin suuri tyhjä alue galaksiryhmien väleistä löytyy. Sellaista tilaa universimista löytyy paljon, jossa kaikki galaksitkin ovat liian kaukana näkyäkseen paljaalla silmällä.

Andromedan galaksi on noin 0.8 Mpc (megaparsec) päässä meistä ja näkyy varsin heikosti paljaalla silmällä. Suurimman havaitun tyhjän alueen (void) halkaisija on luokkaa 600 Mpc.

Äänestä

Muut kommentit olivat taas kuraa. Tottakai voit kuvitella itsesi havaittavan universumin ulkopuolelle. Todennäköisestisielläon samanlaista kuin täälläkin, eli galakseja silmin kantamattomiin.

Tilaa joka tapauksessa riittää, sillä on arvioitu havaittavan universumin ulkopuolisen osan siitä olevan kvintiljoonia (10^30) kertoja suurempi kuin se itse.

Äänestä
  • Voit myös kuvitella lentäväsi öisin Kuuhun. Näillä kuvitelmilla ei vaan ole mitään yhtymäkohtaa todellisuuteen. Universumilla ei ole ulkopuolta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Voit myös kuvitella lentäväsi öisin Kuuhun. Näillä kuvitelmilla ei vaan ole mitään yhtymäkohtaa todellisuuteen. Universumilla ei ole ulkopuolta.

    "Voit myös kuvitella lentäväsi öisin Kuuhun."

    Et ymmärtänyt lukemaasi. Yllä puhuttiin *havaittavasta* universumista, ja todettiin sen olevan mitätön osa nykyistä universumiamme.

    Äänestä

Ääretön avaruus pitää "sisällään" uskomattomia asioita...
Meidän tietämämme/havaitsema universumi on vain piste tyhjyydessä.

Ei näytä siltä että vetäytyisi takaisin alkupisteeseen vaan haihtuu ja himmenee aikanaan kun materian määrä harvenee ja palaa loppuun!
Jos joku oikeasti kuvittelee, että loputtomassa avaruudessa on vain meidän näkemä ja kokema tähtitaivas niin on melkoisen suppea ajatusmalli.

Kyse kuitenkin tilasta jossa ei ole loppua!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monet miettivät avaruuden mittasuhteita joten siihen näkemysideaa.

Kun etenemme etäisyydelle josta näkyy vain heikko valopiste meidän näkyvästä universumista, voisiko olla niin että samalta etäisyydeltä näkyisikin kuin tähtitaivas avaruuden suuressa tilassa olevia universumeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu