Miten olis...

jos Sodankylän aikaansaamattomat ilmottautusivat ehdolle Naton tukikohtapaikaksi. Ei menis pitkään ku tulis junaki Pyssykylään, kaivoksista kahmituilla kymmenillä miljoonilla kunnostettas lentokenttää ja muuta tarvittavaa rakentamista. Kyllä kai se Natoki osallistuu kustannuksiin. Jos poromafia ei hyväksy rataa Suomen läpi niin voishan sen vettää Kolariin ja sieltä rajaa pitkin Norjaan, toiseen natomaahan. Tällaista vois valtuusto miettiä eikä riiellä kenkäheinä tuotannon lisäämisestä. Ollaan jo 2000-luvulla.

5

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Häikäisevä tulevaisuus odottaa meitä aivan nurkan takana! Jokaisen pitää nyt vain sitkeästi uskoa ja työskennellä kunnes kylvemme kaikki dollareissa.

    • Anonyymi

      Todellakin, viestin aloittaja täysin oikeilla jäljillä ja visionääri. Jo olisi aika Sodankylässäkin siirtää ajatukset ympäröivän maailman tapahtumiin eikä antaa vaikuttaa muutaman mettälappilaisen elopihaporon elinkeinon, halvaannuttaa pitäjän kehitystä. Naton tukikohta keski-Lappiin ja junarata halkomaan pohjois-Suomea. On vain tyhmää ja itsepetosta, että vielä sukupolvien päästäkin eletään ja tullaan toimeen jäkälää keräämällä ja syömällä Lokan istutettua peledsiikaa ja aiv-rehulla ruokittua sukupuolineutraalia vaadin poroa! Kaivokset ovat jo olemassa, aikansa. Mikäli joku ajattelee,että louhokset ennallistuu, virhe, - ne voidaan vain ehkä maisemoida.

    • Anonyymi

      Idea ei ole hullumpi, joha niitä nato joukkoja on Jääkäriprikaatissa käynyt harjoittelemassa vuosia.

      Nato base pysyskylään, siitä alkas tän kylän rakettimainen nousu!
      Varmaan seita baarikin ois samantein taas auki!

      • Anonyymi

        Olen aistivinani sarkasmia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe