Heh heh, vieläkin naurattaa tapaus jossa ajoin fillarillani kevyen liikenteen väylällä melko hiljaista vauhtia, ehkä noin 8-10 km/h, sivutieltä marja-aronia pensaiden katveesta tuli iäkäs naishenkilö kävellen eikä varmaan huomannut minua heti vaan jatkoi hänestä katsoen tien vasenta laitaa pitkin eli olimme törmäyskurssilla. Kohteliaana herrasmiehenä en alkanut kilisyttämään kelloa enkä ärjymään määräyksiä vaan ohjasin fillarini väistöliikeeseen eli minusta katsoen vasemmalle puolelle. Rouva (tai neiti) huomasi minut juuri siinä vaiheessa kun olin väistöliikettä suorittamassa ja alkoi itsekin korjaamassa erhettään kääntyen myös samalle puolelle. No siinähän syntyi se monille jalankulkijoille tuttu molemminpuolinen väistely jossa kummatkin vastaantulijat väistävät samalle puolelle.
Muutaman kerran heijasimme puolelta toiselle kunnes molemmat purskahdimme nauruun ja pääsimme toistemme ohitse naarmuitta mutta hauska kokemus mielissämme :)
Väistelymuisto
14
372
Vastaukset
- Anonyymi
Jou, tämä oli hauska sattumus. Vielä mukavampaa olisi ollut jos olisitte ryhtyneet suutelemaan toisianne oikein kynnon kielareilla ja menneet naimusiin sekä olisitte tehneet sittemmin lapsia.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18047936D
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Hauskaa voi pitää monella tavalla. Vieläkö pääset pyörälläsi 8-10 km/t vai onko kuntosi muuttunut?
- Anonyymi
Olen väistänyt koiria ja muita pyöräilijöitä vaikka liikennnesääntöjen mukaan ei olisi ollut velvollisuuta.
Varoituskolmion takaa tulevia en ole koskaan västänyt ja viime vuonna törmäsin auton kanssa tippuen selälleni asvaltiin.
Olen iäkäs ja minulla on todettu osteoporoosi joten en halua törmäillä kovin paljon vaan yritän välttää törmäystä silloin kun varoituskolmion takaa tulee ajoneuvo.- Anonyymi
Ikävä kyllä näin on Suomessa että on vaan parempi väistää isompaa koska ei ole mahdollisuutta läheskään aina saada kunnollista tuntuvaa korvausta eikä liioin lainrikkojakaan joudu vastuuseen rikkeistään.
Joku onnekas oli kovan väännön jälkeen saanut vakuutusyhtiöltä autokolarissa saamiensa vammojen vuoksi 2 miljoonan korvaukset mutta tuollaiset ovat äärimmäisen harvinaisia Suomessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikävä kyllä näin on Suomessa että on vaan parempi väistää isompaa koska ei ole mahdollisuutta läheskään aina saada kunnollista tuntuvaa korvausta eikä liioin lainrikkojakaan joudu vastuuseen rikkeistään.
Joku onnekas oli kovan väännön jälkeen saanut vakuutusyhtiöltä autokolarissa saamiensa vammojen vuoksi 2 miljoonan korvaukset mutta tuollaiset ovat äärimmäisen harvinaisia Suomessa.Nykyisen tieliikennelain mukaan pitää ennakoida toisten tekemisiä ja jopa heidän mahdollisia sääntöjen vastaisia toimia.
"4 §
Tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus
Tienkäyttäjän on ennakoitava toisten tienkäyttäjien toimintaa vaaran ja vahingon välttämiseksi ja sovitettava oma toimintansa sen mukaisesti sujuvan ja turvallisen liikenteen edistämiseksi."
- Anonyymi
Nykyään tuota naisen puskasta eteen hyppäämistä harrastavat ne, jotka ilmaisevat halukkuuttaan puskaseksiin. Jätitkö velvollisuutesi tekemättä ?
- Anonyymi
Kun varoituskolmion takaa tulee ajoneuvo, niin kannattaa tarkistaa tuleeko se varoituskolmion- vai kärkikolmion takaa.
- Anonyymi
Mikäs se karvakolmio sitten on. Liittyykö se kesään vai pesään?
- Anonyymi
Liittyy enämmän kesään, silloin saa enemmän pesää.
- Anonyymi
No, odatan sitten kesää, osaan tehdä myös käsitöitä talven ajan.
- Anonyymi
Tossa viikolla töihin pyöräillessäni käveli nais ihminen keskellä kelviä ja itse aloin himmailemaan miltä puolelta ohitan. Rinnalle päästyäni laski ikäneito aivan helvetinmoisen rutisevan pierun. Varmaan lusikallisen verran tuli pöksyyn.
- Anonyymi
Joka pieruaan pidättä sillä on muutakin salattavaa
- Anonyymi
Ei kyllä naurata nuo unissaan kävelijät toivottavasti eivät sentään aja autolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911264Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221108- 48834
- 70830
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53770Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50705- 33682
- 60669
- 52637
- 50635